Alexa
Medya Siyaset

Doğu Akdeniz’de neler oluyor

Doğu Akdeniz’de neler oluyor

İsrail’in 2009 yılında Doğu Akdeniz’de doğal gaz ve petrol yataklarını tespit etmesi Türkiye ve komşu ülkeler için de bir umut olmuştu ancak Türkiye’nin Ortadoğu’da süren enerji pazarlıklarından uzak tutulmaya çalışılması Doğu Akdeniz de krize sebep oluyor.

Geçtiğimiz günlerde Brüksel’de toplanan 28 Avrupa Birliği ülkesinin devlet ve hükümet başkanları Kıbrıs ve Yunanistan’ın baskıları sonucu Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de doğal gaz ve petrol arama çalışmalarını bir kez daha kınadı.

Daha önce alınan kararları hatırlatan Avrupa Birliği Konseyi Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Ege’de sürdürdüğü faaliyetlerin “yasal olmadığını” iddia etti.

Yaşanan bu gelişmeler sonrası 57.Hükumette Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanlığı görevini yürüten Prof.Dr.Ramazan Mirzaoğlu yaptığı açıklamada “Seçimler bittiğine göre denizlerdeki menfaatlerimize ivedilikle bakmalıyız” ifadelerini kullandı.

Mirzaoğlu ,1982’de BM’de imzaya açılan ve 163 ülkenin onay verdiği uluslararası deniz anlaşması, herhangi bir denize kıyısı olan ülkeye 200 deniz mili açıklarına kadar ‘Münhasır Ekonomik Bölge’ (MEB) ilan etme hakkı verdiğini belirterek Hükumetin bir an önce münhasır ekonomik bölgemizi (MEB) ilan etmesi gerektiğini söyledi.

Ramazan Mirzaoğlu açıklamasında şunları söyledi:

“Doğu Akdeniz kaynıyor;Mısır,İsrail,Rumlar ve Yunanistan birlikte petrol ve Doğal Gaz çıkartma gayretinde.
Türkiye Mursi-Sisi ideolojik bakışını bir tarafa bırakarak ulusal çıkarlarımızı ön plana almak zorundadır.Bunun için Mısır’la ve Suriye Rejimi ile aramızı düzelterek işe başlamalıyız.
Bir an önce münhasır ekonomik bölgemiz (MEB) ilan edilmelidir.
Bu konuda Suriye ve Mısır dışında Libya ile de anlaşarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin haklarını da korumalıyız.
Seçimler bittiğine göre denizlerdeki menfaatlerimize ivedilikle bakmalıyız.Bu arada şunu da hatırlatmak isterim:Süleyman Şah Türbesini de Türk toprağı olarak yerine koymalıyız.”

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ