Alexa
Medya Siyaset

Duayen Hukukçu Sabih Kanadoğlu İstanbul Seçimlerine Son Noktayı Koydu

Duayen Hukukçu Sabih Kanadoğlu İstanbul Seçimlerine Son Noktayı Koydu

31 Mart seçimlerinin arkasından yaşanan İstanbul krizi devam ediyor.Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, yaptığı açıklamada Ekrem İmamoğlu’na mazbatanın verilememiş olmasının belediye başkanı oluşunu ortadan kaldıracak bir durum olmadığını ifade ederek, “İmamoğlu, tutanaklar birleştirildiği anda en çok oy alan kişi olarak 1 Nisan tarihinden itibaren belediye başkanıdır” dedi.

31 Mart Mahali İdareler Seçimleri’nde resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Millet ittifakın adayı CHP’li Ekrem İmamoğlu 12 gündür devam eden itirazlar nedeniyle halen mazbatasını alamadı. Bu süreçte Anıtkabir’i ziyaret eden Ekrem İmamoğlu’nun, Anıtkabir Özel Defteri’ni ‘İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ olarak imzalaması tartışmalara neden olmuştu. İmamoğlu’nun mazbata almadan bu şekilde imza atamayacağı öne sürülmüştü.

Konuyla ilgili görüş bildiren Duayen hukukçu Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu “İmamoğlu 1 Nisan’dan itibaren belediye başkanıdır” diyerek tartışmaya noktayı koydu. Halk TV’de yayınlanan programa konuk olan Kanadoğlu, “İmamoğlu’nun başkanlığı belirli bir biçimde ilan edilmiştir. İlan edildiği tarih de 1 Nisan’dir. Bu tarihte Ekrem İmamoğlu belediye başkanı olmuştur. Mazbatanın verilememiş olması belediye başkanı oluşunu ortadan kaldıracak bir durum değildir. Tutanaklar birleştirildiği anda en çok alan kişi olarak 1 Nisan tarihinden itibaren belediye başkanıdır. Buna itirazlar olabilir, şikayetler olabilir. Bu bile ona mazbatanın verilemesi gerektiğini gösterir. Oylar yeniden sayılacaksa, seçim iptal edilecekse, bunların hepsi onun mazbatasını almasından sonra cereyan edecek olaylardır.” diye konuştu.

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ