Alexa
Medya Siyaset

Dünya Değişimin Eşiğinde

Dünya Değişimin Eşiğinde

Korona virüsün ortaya çıkması ve çok hızlı bir şekilde yayılması ile özellikle az gelişmiş ülkeler zora düştüler. İnsana yatırım yapmayan kapitalist sistem henüz sonuçları kestirilemeyen ölümlere neden oluyor, olacak da… ABD, Rusya, Çin, Avrupa Birliği ülkeleri Korona virüsün etkisi altında bulunuyor. Çok kutuplu Dünya sallanıyor. Kapitalizmin yıkıcı sonuçları ortaya çıkıyor. Sosyal ve ekonomik sistem olarak globalleşme ve kapitalizm çökmüş durumda.  Ekonomik, sosyal ve siyasi sorunlara ilaveten özellikle geri kalmış ülke liderlerinin yarattığı çatışma ortamı adaleti ve insanı sabote ediyor. Salgın hastalıklar, ekolojik felaketler, sosyal adaletsizlik, ekonomik bozulmalar ve diğer etkenler yeni bir Dünya arayışını da beraberinde getirmiş durumda.

Sorunların çokluğu ve çözülememesi, dayatmalar, egemen güçlerin hegomonyası ve kendi aralarındaki rekabet ile çatışma yönetsel ve ekonomik sistemleri değişime zorluyor. Yoğunlaşan sorunlar, çözülemez hal alıyor. Türkiye ise bu sorunların ve belirsizliğin yaşadığı ülkeler arasında önde gelenler arasında bulunuyor. Çok kutuplu Dünya farklı bir yerlere savrulurken Türkiye’de bundan nasibini alacak. Dünyaya dayatılan sistemlerin hepsinin yerini yeni sistemler alacak. Bu bağlamda teorisyenler, stratejstler, siyasiler, ekonomistler farklı çözümler üzerinde çalışıyorlar.

Önümüzdeki yakın zaman içinde paradigmalar tamamen kaçınılmaz bir şekilde değişecek gözüküyor. Korona Virüs, Dünyayı sarmış ve gündemin başında yer alırken, oynayan taşların nelere neden olacağını tahmin etmek o kadar zor olmasa gerek.

İşte böyle bir ortamda Türkiye nerede ve ne yapıyor? Mevcut iktidar toplumsal barışı yok ettiği gibi, eşitliği, adaleti ve sistemi de yok etti. Getirilen başkanlık sistemi topluma uymadı. Çok sayıda sıkıntılara neden oldu. Buna rağmen dayatıldı, Cumhuriyet döneminin bütün kurumları ortadan kaldırıldı ve hak hukuk rafa kalktı. Doğrudan veya dolaylı baskılar nedeniyle halk suskun. Cumhuriyet din devleti şekline dönüştü. Dünya değişime doğru yol alırken Türkiye buna hazır gözükmüyor. Önüne ne dayatılırsa onu kabul edecek duruma gelmiştir. Ekonomi malum, halk endişeli, geleceğe güvenle bakamıyor, yarın ne olacağını kestiremiyor. Bir tarafta savaş, bir tarafta ekonomik kriz, diğer tarafta ölümcül salgın her geçen gün karabasan gibi hayatımızı etkiliyor. Bu kaosun içinde birde Korona virüsü patlak verdi Türkiye’de ki tabloyu daha da ağırlaştırdı. İşsizlik had safhada, halk yoksullaşmış durumda, çaresizlik içinde.

Salgın geçtikten sonra: Nasıl ki sel gelip geçtiğinde geride kalanlar gözüküyorsa, salgın sonrası bu tabla acı bir şekilde görünecek.  Ve Türkiye şapkasını öne koymak zorunda kalacak.

Bütün bunlara rağmen çok fazla karamsar olmanın da anlamı yok. Türkiye var olmuş ve olacaktır da. İsmet İnönü’nün ABD Başkanına verdiği bir yanıtla konuyu noktalayalım. YENİ BİR DÜNYA KURULUR TÜRKİYE YERİNİ ALIR. Yeter ki siyasi iktidar hatalarından geri dönerek Türkiye’ye yeni ufuklar açabilsin. Demokratik reformlar yapabilsin ve uygulasın.

Bahattin Ayhan

Bahattin Ayhan

Araştırmacı-Yazarı.Tarih Türklerle Başlar,Türkiye Halkları,Antik Dönemden Günümüze,Köken-Dil-İnanç adlı kitapların yazarı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ