Alexa
DOLAR 7,9701
EURO 9,4633
ALTIN 486,949
BIST 1190,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 29°C
Parçalı Bulutlu

Duygusal Manipülasyon

İlişkilerdeki manipülasyona dayalı duygusal istismar, çoğumuzun fark etmediği ya da fark etsek de yanımızdakine konduramadığımız bir tür şiddet. Bazen aile içinde, bazen sosyal çevremizde ya da iş yerimizde sıklıkla karşılaşıyoruz.

Öyleyse önce su sorunun yanıtını verelim; manipülasyon nedir?

Manipülasyon, başkalarını kontrol altına almak amacıyla yapılan/uygulanan bir akıl oyunudur. Çoğu zaman bilerek ve isteyerek, amacına hizmet eder şekilde yapılır. Ancak kimi zaman, kişi karşısındakini manipüle ettiğinin farkında olmayabilir de.

İsteklerinin karşılanması için manipülasyona başvuran kişiler, genelde yaptıkları işte oldukça iyidir. Amaçlarına ulaşmak için manipüle ettikleri kişiyi suçluluk, korku gibi farklı duygular içinde ve kimi zaman yük altında bırakarak, ona bir seçme şansı bırakmazlar.

Peki bu durumda biz; Manipüle edildiğimizi nasıl anlarız?

Bunun en kolay yolu, karşımızdakinin bir şey isterken bize nasıl davrandığına bakmaktır. Normalde hiç de nazik olmayan bir arkadaş, eş, dost, partner bir şey isterken dünyanın en kibar insanına dönüşüyorsa, manipülasyon başlıyor olabilir.

Bu nokta önemli olan; birisi bizden bir şey istediğinde ve yapmadığımızda nasıl hissediyoruz. Hayır demekten çekiniyor, istemediğimizi söylerken suçlu hissediyor ya da utanıyorsak, karşınızdaki tarafından manipüle ediliyor olabiliriz.

Manipülasyon uygulayan biri sıkça öfkelidir. Sizden bir şey istediğinde “hayır” cevabına göstereceği öfkeye lütfen dikkat edin. Öfkeyi kontrol kurmak için kullanabilir. Öfkenin sonuçlarından korkan kişi karşısındakinin isteğini yerine getirir.

Manipüle edilmemek için dikkat etmemiz gereken bir diğer durum, sürekli kurban rolü oynayan kişiler. Her zaman yardıma ihtiyacı varmış gibi umutsuz ve çaresiz gibi görünürler. İstediklerini aldıklarında onları tanıyamazsınız.

Daha fazlası için; İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon kitabını edinelim derim.İletişim yayınlarından ufak bir çeviri kitap. Ayrıca ham Angel Street hem de Ingrid Bergman’ın Gas Light filmini izliyoruz. Narsist bir partneri 3m uzaktan tanımayı öğrenmek için de 1 Aralık’ta Hablemitoğlu Ankara enstitüsü’nde düzenlenen seminere katılıyoruz.

Prof.Dr.Şengül Hablemitoğlu

Prof.Dr.Şengül Hablemitoğlu

1986 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Aile ve Tüketici Bilimleri Anabilim Dalında 1989 yılında yüksek lisansını, 1996 yılında doktorasını tamamladı. Türkiye Bilimler Akademisi Sosyal Bilimlerde Doktora Sonrası Yurtdışı Araştırma Bursu ile 1997 yılında gittiği ABD'de Purdue Üniversitesi Kadın Çalışmaları Programı'nda misafir öğretim üyesi olarak araştırmalar yaptı. 1998 yılında Üniversite Doçenti unvanını aldı ve 2005 yılında Profesör oldu, çeşitli idari görevlerde bulundu. Mayıs 2008 yılında Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü'nün kuruluşunda görev aldı ve Bölüm Başkanlığı'na atandı. Kasım 2008-Şubat 2015 arasında Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde Dekanlık görevini üstlendi, son yıllarda aile ve yas danışmanlığı yapmaya başladı. Bu kapsamda çeşitli özel, kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen aile danışmanlığı eğitim programlarını düzenleyerek eğitmenlik yapmaktadır. Halen bağımsız bir kuruluş olan Hablemitoğlu Hablemitoğlu Ankara Enstitüsü'nde bireysel ve kurumsal gelişim odaklı modüler eğitim programları, workshoplar düzenlemekte, aile danışmanlığı eğitimleri ve yas danışmanlığı seminerleri vermektedir. Ayrıca Lefke Avrupa Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü'nde bölüm başkanı olarak görev yapmaktadır. Uluslararası Sosyal Hizmet Uzmanları Federasyonu (IASSW)'na üyedir. Çok sayıda üniversitenin Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezlerinde danışma kurulu üyesidir. Çeşitli ulusal ve uluslararası panel, kongre ve sempozyumlara katılmış, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konferans vermiş, çalışma ziyaretleri yapmış ve bugüne kadar 8 kitabı yayınlamıştır. Kanije ve Uyvar'ın annesidir.
Prof.Dr.Şengül Hablemitoğlu Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.