Alexa
DOLAR
7,4649
EURO
9,0348
ALTIN
436,63
BIST
1.524
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Parçalı Bulutlu
6°C
İzmir
6°C
Parçalı Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
7°C
Çarşamba Az Bulutlu
10°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
13°C
Cuma Sağanak Yağışlı
13°C

Düyun-i Katar

Düyun-i Katar

Osmanlı’da  iç ve dış borçları denetlemek üzere II. Abdülhamid döneminde 20 Aralık 1881’de İrade-i Seniyye olarak yayınlanarak resmi nitelik kazanmıştır.

Düyun-i Umumiye….
Osmanlı İmparatorluğu 1854 yılında ilk kez borçlanmaya gitmiş ve İngiltere’den borç almıştı. Ve bu borçlarını ödeyemediği için 1875 yılında iflasını açıklamıştı. Alacakları tehlikeye düşen devletler bir araya gelerek Düyun-i Umumiye İdaresini kurdular.
 Kısacası verdikleri borçlar karşılığında Osmanlı Devleti’nin gelir kaynaklarına el koydular. Osmanlı Devleti’nin tuz, tütün, damga, içki, balıkçılık, ipek vergileri başta olmak üzere gümrük vergileriyle, bağlı beyliklerin vergilerinin bir bölümü oluşturulan bu yönetime aktarıldı. Sonuç olarak devletin tüm ekonomik ve mali denetimi Avrupalıların eline geçmiş oldu..
Vergiler ağırlaştırıldı, çiftçi, köylü üretici bu vergiler altından kalkamayınca varlıklarına el konuldu. Önce vergi ile geldiler, varlıkları alıp ezdiler.
Halk aç kaldı, aşağılandı, taciz edildi, tecavüz edildi.
ÇÖKTÜ, battı, yok oldu…
Koca bir İmparatorluk kaybettiği mali ve otorite gücünün acısını çok ağır ödedi.
Ne tesadüftür ki Osmanlı borçları ile başa çıkamayacağını anladığı 1881 yılında  doğdu Mustafa Kemal Atatürk..
Ülkenin kaynakları başkalarının ellerine geçtiğinde kaybedersiniz…
Köle olursunuz…
Osmanlı’nın çöküşüne neden olan bu basiretsiz, onursuz davranışlar,
 1900 lü yıllarda başlayan özelleştirme, şimdilerde tamamen satışa evrildi, şimdi ise satışlar Düyun-i Katar’ a dönüştü.
Ve bu Katar sevdası korona’dan beter bulaşıcılığını devam ettiriyor. Katar Katar öldürüyor. Vücudumuza gizlice girip, gizlice diyorum çünkü, satılanların kaça satıldığını dahi bilmiyoruz. Bu milletin malını satmaya karar verenler, fakir, aç, işsiz, sağlıksız bıraktıkları Türk milleti ile de paylaşmıyorlar…
Aynı şatafat, aynı israf, aynı edalar ile dolaşıyorlar….,  EEE dünya lideriyiz!
Şimdi anlıyoruz, o süper lüks, ihtişamlı uçağın neden hediye! edildiğini. Şimdi anlıyoruz Katar, neden katar katar seviliyormuş!
Kardeş! değilmişiz yani! Katar Katar almak içinmiş.
Kardeş! değilmişiz! yani! Katar Katar sömürmek içinmiş.
Kapalı dosyalar içinde satın almak için gelmişler Türk milletinin canını vererek koruduğu, kanlarda boğulduğu varlıklarımızı…
Osmalı’yı neden bu kadar çok sevdiklerini de anlamış olduk! Tıpkı Osmanlı gibi davranıyorlar. Onların ”müslüman”lığı da Osmanlı gibi .
Lakin Osmanlı’ yı kuran Osman Gazi, Orhan Gazi, Fatih Sultan Mehmet gibi değil, onların Osmanlı’cılığı Abdülhamit gibi.
Ya da Fetret Devri gibi…
Ankara savaşı sonunda Anadolu’da Türk birliği bozulmuş ve Osmanlı Devleti dağılma tehlikesi içindeyken, Yıldırım Bayezid’in oğullarının taht kavgasına giriştikleri gibi.
Şimdi iktidarda kalma pahasına yaşattıklarının acı faturasını yine millete kesenler bilmeliler ki; Osmanlı’nın iç ve dış borçlar için ilan ettiği İrade-i Seniyye nin de  tarihi olan 1881 de doğan Türk milleti ölmemiştir.
Bizim vatan sevdamız benzemez sizin Katar sevdanıza,
Bizim vatan sevdamız, uğruna can verdiğimiz toprağımıza,
Bizim vatan sevdamız, bu topraklar altında yatanların, bu topraklar üstünde yaşayanlara bıraktıkları emanetinde,
Bizim vatan sevdamız, 1881 den bu yana bu toprakları gözetleyen, koruyup kollaya bir çift mavi gözde.
Düyun-i Umumiye’yi Düyun-u Katar’ a çevirenlere , milletin varlıklarını ecdadının kemiklerini sızlata sızlata satanlara, öksüzün, yetimin hakkını yiyenlere, VATAN nedir bilmeyenlere; sizi bu millet KATAR KATAR gönderecektir.
        Ey büyük Atatürk!
         Açtığın yolda,
       gösterdiğin hedefe,
      durmadan yürüyeceğime ant içerim.
  Varlığım Türk arlığına armağan olsun.
Ne mutlu Türküm diyene!
Yorumlar
  1. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

    Gerçek ve en içten ATATÜRK’CÜ VATANSEVER ve her cümlesi belgesel ve muhteşem bir tarihsel ve güncel teşhis, teşhir ve tel’in. En uzun ve en sağlıklı bir ömür boyu sağol varol sevgili Ayşe UÇAR.