Alexa
Medya Siyaset

Eğitim Yuvası Halkevleri | Selçuk Softa

Eğitim Yuvası Halkevleri | Selçuk Softa

Köşe Yazıları | Selçuk Softa

Halkevleri kuruluş itibariyle Cumhuriyet’in yorgun ve biçare çocuklarını ve özellikle yetişkinleri eğitmek, Cumhuriyet’in köklü değişimlerini halka benimsetmek amacıyla,19 Şubat 1932 senesinde kullanıma sunulmuştur.

Kuruluşu itibariyle halkevleri halkın genel eğitim düzeyini arttırmak ve memleket aşkıyla tutuşan bireyleri ülke için çalışabilir hale getirmek amacı taşıdığından tüzüğünde de belirtildiği üzere partiye üye olan veya olmayan bütün vatandaşların kullanımına açıktır. Tüzükte yer alan maddeler arasında çarpıcı bir maddeyi sizlere aktarıyorum.

“Her halkevinde okuma odası ve kütüphane bulunacaktır.” Bu şartları taşımayan binalarda en azından bir kitap bulundurma dolabı olma şartı getirilmiş ve beyan edilmiştir.

Görüldüğü üzere hedeflenen ilk yaklaşım halkın okuma düzeyini arttırmaktır. Millet mektepleri ile başlayan okuma yazma seferberliği bu evlerin açılması ile hız kazanmıştır.

Şüphesiz halkevleri Atatürk’ün Türk milletini aydınlatmak ve yüceltmek ülküsünün bir tezahürü idi ve çalışmalarını bu doğrultuda yürütme hedefinde idi. Halkevlerinin çalışmalarından biri de Anadolu da yaşayan milletlerin folklorünü araştırmak ve biriktirmektir. Böyle gelenek ve göreneklerimizin korunması hedeflenmiştir. Bu yapıların kültür,sanat,bilim amaçlarının dışında elbette başka görevleri de bulunmaktadır. Halkevlerinde yardıma muhtaç,yaşlı ve düşkünlere yardım etmenin gerekliliğini vurgulayan eğitimler de veriliyor ve halkın bilinç düzeyi uyarılmaya çalışılıyordu. Türk halkının çağdaş ve modern kalıplarda gelişimini tamamlaması için özel bir çabaya ihtiyaç duyuluyordu. Atatürk’ün izni ve haberi dahilinde İsmet İnönü başkanlığında halkevlerini kurma görevi Dr.Reşit Galip’e verilmişti.

Dr.Reşit Galip Kimdir?

Reşit Galip Rodos’ta doğmuştur. Tıp Eğitimini tamamladıktan sonra Daruleytam’da hekim olarak görev almıştır. Türk ocaklarının hırslı bir genci olarak müdafai hukuk cemiyetlerinin kuruluşunda görev almıştır.Reşit Galip 1925 yılında Aydın milletvekili olarak meclise girmeyi başarmıştır. 1932 senesinde Milli eğitim Bakanı olarak görev yapmış ve ertesi sene görevden çekilerek CHP idari heyetinde vazife almıştır. 1933 yılında yapılan üniversite reformunun  destekçilerindendir ve Mustafa Kemal Atatürk devrimlerini savunan yazılarıyla gazelerde yerini almıştır.

 

Selçuk Softa

Selçuk Softa

Hepimiz hayat öğrencileriyiz. Öğrendiğimiz o dersleri ihtiyacı olanlara öğretmek de hayata, ailemize, arkadaşlarımıza, ülkemize, insanlara borcumuz. Bu sebeple hepimiz aynı zamanda bir öğretmeniz. "İnsan "DeNiZiN" olmadığı yerde... "UmuT" adına MARTI olmalı... Olmalı ki kararmasın yarınlar..."
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ