Alexa
Medya Siyaset

Eminağaoğlu:İl Seçim Kurulu Yıldırım’ın Adaylığını İptal Etmezse Muhalefet Seçime Girmemeli

Eminağaoğlu:İl Seçim Kurulu Yıldırım’ın Adaylığını İptal Etmezse Muhalefet Seçime Girmemeli

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı,Binali Yıldırım’ın TBMM Başkanlığından  istifa etmemesine tepkiler devam ediyor.

Volkan Can/Medya Siyaset Haber

Bir tepkide YARSAV kurucu başkanı,Avukat Ömer Faruk Eminağaoğlu’ndan geldi.Artı Gerçek’e açıklamada bulunan Eminağaoğlu  Yıldırım’ın derhal istifa etmesi gerektiğini belirterek istifa etmemesi durumunda, il seçim kurulunun başvuruyu reddetmesi gerektiğini söyledi.Eminağaoğlu Muhalefet partilerine de çağrı yaparak Yıldırım’ın istifa etmemesi halinde ortak tutum sergileyerek seçimlere girmemesi gerektiğini ifade etti.

Ömer Faruk Eminağaoğlu Artı Gerçek’e yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“Anayasa 94. Madde uyarınca meclis başkanını siyasi faaliyette bulunması söz konusu değil. Siyasi Partiler Yasası 24. Maddede milletvekili adaylığı dışında siyasi faaliyet yapamayacağı çok açık belirtiliyor. Yani Meclis Başkanı sadece milletvekili adaylığı ile ilgili siyasi faaliyette bulunabilir. Yerel yönetimlerle ilgili yasanın 36. Maddesinde hüküm olmayan hallerde hangi yasaların uygulanacağı sayılırken, Siyasi Partiler Yasası da sayılmış. Yerel Yönetimler Yasası’nda istifa etme konusu düzenlendiği için bu konuda Siyasi Partiler Yasası geçerli. Siyasi Partiler Yasası’nda da Meclis Başkanı’nın sadece milletvekili adaylığının siyasi faaliyet kapsamında değerlendirilemeyeceği belirtiliyor. Yerel yönetimlerle ilgili böyle bir özel hüküm getirilmemiş. Anayasa ve Siyasi Partiler Yasasını birlikte değerlendirdiğimizde belediye başkan adayı olabilmesi asla söz konusu değil.

İL SEÇİM KURULU İPTAL ETMEZSE YSK İNCELER

Meclis Başkanı sıfatı ile seçime girmek o nüfuzu kullanması nedeniyle eşit yarış ilkesine de aykırı. Bu sıfatı taşıyarak seçime girmesi halinde İstanbul İl Seçim Kurulu’nun adaylığını iptal etmesi gerekiyor. İl Seçim Kurulu iptal kararı vermezse itiraz üzerine Yüksek Seçim Kurulu’nun incelemesi gerekiyor.

SİYASİ PARTİLER ORTAK TUTUM ALMALI

“Bu durum Anayasa’ya, yasalara aykırı. Siyasi partilerin ‘biz kendi yolumuza bakıyoruz’ şeklinde açıklama yapmaları yerine, Binali Yıldırım’ın aday olması durumunda seçimleri, Anayasa’yı, demokrasiyi korumak için, anayasa ve demokrasi askıya alınmadan ortak bir tutum takınarak seçimlere girmemeleri gerektiği gibi bir yola dahi başvurabilirler. Aksi halde seçimler yoluyla anayasa, demokrasi askıya alınmış olacak.”

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ