Alexa
Medya Siyaset

Empatik Olmak | Selçuk Softa

Empatik Olmak | Selçuk Softa

 

Köşe Yazıları | Selçuk Softa

İçinde yaşadığımız toplumda insanların yaptıkları çeşitli hatalar belki de bir şeyin fazlaca yok olmasından kaynaklanmaktadır; empatik olmak!

Empati bir kişinin içinde bulunduğu durumu anlamak ve onun zihni içerisinde düşünerek onun benliğine girebilmek demektir.

İnsanların ne düşündüğü, ne hissettiği ve neyi amaçladıklarını anlamak istiyorsak bir saniyeliğine bile olsa durup sırf bu konu üzerine düşünmeli ve karşımızdakini anlamaya çalışmalıyız.

Empatik olmak sadece bir kişinin duygularını ve düşüncelerini anlamak demek değildir. Empatik kişi karşısındaki kişinin duygularını hisseder ve o kişi ile bir bağ kurar.

Bu durumda karşısındaki kişiye iyi niyet besler ve yardım etmek amacıyla elinden geleni yapar. Peki neden ? Çünkü gerçek empatik bağda kişi kendisini karşısındaki kişinin yerine koyduğu için aslında karşısındaki kişiye yardım ederken “ben” olgusuna da yardım edecektir aynı zamanda.

Toplumumuzun en büyük eksikliklerinden biri olan anlayışsızlık ve birbirini dinlememe, birbirine tahammül edememe hastalığının altında empati yoksunluğu yatmaktadır.

Dolayısıyla çok kolay bir şekilde kalp kırmakta ve hatalar yapmaktayız. Bundan dolayı da anormal bir toplum olma yolunda hızla ilelemekteyiz.

Peki nasıl daha iyi bir toplum olabilir ve yaşanılabilir bir çevre oluşturabiliriz?

Empati yeteneğimizi geliştirerek pekala daha iyi bir birey olabilir ve çevremize katkıda bulunabiliriz.

Empati yeteneği nedir?

Bir satranç ustası düşünün. Bu kişi karşısındaki kişinin 10-15 hamlesini önceden tahmin edebilir ve bunu istemsizce yapabilir.

Bir manav sattığı karpuzun içinin çürük mü yoksa iyi mi olduğunu yüzde 90 oranında tespit edebilir.

Bu gibi durumlar ustalaşmak ile ilgilidir. Kişiler empati yeteneği konusunda da ustalaşabilirler.

Bunun birinci kuralı duygular üzerine düşünmektir. Kişiler çocuk yaşlardan itibaren duyguları doğru tanımalı ve kendisine yapılması istenen ve istenmeyen davranışları belirlemeli ve bunun üzerine düşünmelidirler.

Bu durumda belirli düşünce sistemi olan bireyler yetişecektir. Bu noktada empati yeteneği de gelişecek ve birey daha iyi bir duygu düşünce durumuna kavuşacaktır.

Selçuk Softa

Selçuk Softa

Hepimiz hayat öğrencileriyiz. Öğrendiğimiz o dersleri ihtiyacı olanlara öğretmek de hayata, ailemize, arkadaşlarımıza, ülkemize, insanlara borcumuz. Bu sebeple hepimiz aynı zamanda bir öğretmeniz. "İnsan "DeNiZiN" olmadığı yerde... "UmuT" adına MARTI olmalı... Olmalı ki kararmasın yarınlar..."
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ