Alexa
DOLAR
8,0580
EURO
9,6752
ALTIN
460,38
BIST
1.408
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Hafif Sağanak
25°C
İzmir
25°C
Hafif Sağanak
Pazartesi Gök Gürültülü
22°C
Salı Çok Bulutlu
20°C
Çarşamba Çok Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
24°C

Eski Bakan Ramazan Mirzaoğlu :Fener Rum Patriği Ekümeniklik Yolunda

Eski Bakan Ramazan Mirzaoğlu :Fener Rum Patriği Ekümeniklik Yolunda
26.07.2019 - 20:30
A+
A-

Devlet Eski Bakanı Prof.Dr. Ramazan Mirzaoğlu yaptığı açıklamada Fener Rum Patriği Bartholomeos’un,Türkiye’de Vatikan benzeri devlet kurma yolunda ilerlediğini iddia etti.

57.Hükumet Devlet Bakanı ve Kırşehir eski milletvekili Prof.Dr. Ramazan Mirzaoğlu yaptığı yazılı açıklamada  Fener Rum Patriğinin Lozan Antlaşması’na göre sadece İstanbul’un ilçelerine Metropolit atama hakkına sahipken İzmir,Bursa dahil 5 İlimizde Metropolit atamasına tepki gösterdi.

Mirzaoğlu yazılı açıklamasında şunları söyledi:

“Fener Rum Patriği Lozan Antlaşması’na göre sadece İstanbul’un 6 ilçesine atanabileceği hükmüne rağmen iktidar, Bursa, Kütahya, Isparta, İzmir ve son olarak da Tekirdağ’a metropolit (başpapaz) atadı.

Bundan bir süre önce de hatırlanacağı üzere Ukrayna Başpiskoposunun atanmasını tasdik etmişti. Lozan’da Türkiye’nin ısrarlı çabasına rağmen Türkiye dışına çıkartılamamıştı.

Emperyalist Devletler’in özellikle İngiltere’nin, gayreti ile Türkiye’de Eyüp Kaymakamlığı’na bağlı olarak kalmıştı.Şimdi tam gaz Ekümeniklik yolunda yani Vatikan benzeri bütün Ortodokslar’ı temsilen devlet olma yolunda ilerliyor.

Osmanlı Dönemin’de tam bir fesat yuvasıydı;Yunanistan’ın 1821 de 198 sene önce kurulmasında mühim rol oynamıştı.Yine Balkanlardaki ihaneti hazırlamıştı.Bu yüzden de 2.Mahmut Dönemi’nde Patrik idam edilmişti.Hain Patrik’in asıldığı kapının halen kapalı olduğunu unutmayalım.Türkiye’nin Tapu Senedi olan Lozan Antlaşması’nı tenkit edenleri bu açık ihaneti görmeye davet ediyorum.Ayrıca Ege Denizi’de İşgal edilen 18 Adamız’ı da hatırlatmada fayda vardır.”ifadelerini kullandı.

“PATRİKHANE TÜRK ORDUSU ALEYHİNE ÇALIŞTI”

Konuyla ilgili haber merkezimize açıklamada bulunan Cumhuriyet tarihçisi ve Medya Siyaset tarih danışmanı Ekin Topcuoğlu ise “Milli mücadelenin en zorlu safhalarında patrikhanenin Türk ordusu aleyhine çalıştığını belirtti.

Topcuoğlu açıklamasında şunları söyledi:

“Mustafa Kemal Paşa, daha 1922 yılında Fener Rum Patrikhanesi için Le Journal gazetesi muhabiri Paul Heriot’a verdiği beyanatta şunları söylüyordu:
“Bir fesat ve hıyanet ocağı olan ve memleketimize nifak tohumları eken, uyuşmazlıklar yaratan, Hristiyan hemşehrilerimizin huzur ve refahı için de uğursuzluğa ve felakete sebep olan Rum Patrikhanesi’ni artık topraklarımız üzerinde bırakamayız. Bu tehlikeli teşkilatı memleketimizde muhafazaya bizi mecbur etmek için ne gibi vesile ve sebepler gösterilebilir? Türkiye’nin Rum Patrikhanesi için arazi üzerinde bir sığınılacak yer göstermeye ne mecburiyeti var? Bu fesad ocağının hakiki yeri Yunanistan değil midir? Büyük Millet Meclisi tarafından idare edilmekte olan yeni Türkiye, Bab-ı Âli’nin taht-ı idaresindeki eski Osmanlı İmparatorluğu değildir. Yeni Türkiye; şeref ve haysiyet, kudret ve kuvvetini müdrik ve hukukunu muhafaza için mevcudiyetini tehlikeye atmaya hazır ve amadedir.”

Milli mücadelenin en zorlu safhalarında Türk ordusu aleyhine çalışan patrikhane, Lozan görüşmeleri sırasında bütünüyle Türkiye’den çıkartılmak istenecek, başta İngiltere ve Yunanistan olmak üzere tüm devletlerin ısrarı sonucu siyasi hakları elinden alınmış, dini bir kurum olarak Türkiye’de kalabilecekti.

Lozan Antlaşmasının patrikhaneyi ilgilendiren maddelerinden bazılarına baktığımızda, patrikhaneye sadece dini görevleri yerine getirme, diğer ülkelerdeki Müslüman azınlığın sahip olduğu haklara sahip olma hakkı verilmiş, siyasi faaliyetlerden el çektirilmişti.

Madde 40- Müslüman olmayan azınlıklara mensup Türk vatandaşları hukuken ve fiilen diğer Türk vatandaşlarına uygulanan aynı muamele ve güvenceden yararlanacaklar ve özellikle, masrafları kendilerine ait olmak üzere her türlü hayrî, dinî ve içtimai kurumlar, her türlü okul ve diğer eğitim ve yetiştirme kurumu kurmak, yönetmek ve denetlemek ve buralarda kendi dillerini serbestçe kullanmak ve dini törenlerini serbestçe yürütmek hususlarında eşit haklara sahip olacaklardır.”

Madde 42- Türkiye Hükümeti söz konusu azınlıklara ait kiliselere, havralara, mezarlıklara ve diğer dinsel kurumlara her türlü korunmayı sağlamayı yükümlenir. Aynı azınlıkların bugünkü durumda Türkiye’de mevcut olan vakıflarına dini ve hayrî kurumlarına her türlü kolaylık ve müsaade gösterilecek ve Türkiye hükümeti yeni din ve hayır kurumlarının kurulması için bu gibi özel kurumlara sağlanmış olan gerekli kolaylıklardan hiçbirini esirgemeyecektir.

Madde 45- İşbu kesim hükümleri ile Türkiye’nin Müslüman olmayan azınlıkları halkına tanınan haklar, Yunanistan tarafından da kendi topraklarında bulunan Müslüman azınlıklar halkına da tanınmıştır.”

İstanbul Valiliği’nce hazırlanan 06 Aralık 1923 tarihli tezkereye göre, St. Synode meclisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, makamları Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yer alan metropolitler arasından seçtiği, patrik adayları listesini İstanbul Valiliği’ne sunar. İstanbul Valiliği, gerekçe göstermeden seçilmesini istemediği adayları listeden çıkarabilir. Valilik tarafından uygun bulunan listedeki adaylar, St. Synode’da oylanır ve onlardan biri patrik olarak seçilir.

Fener patrikleri, Türkiye Cumhuriyeti yasaları çerçevesinde, idarî açıdan Eyüp Kaymakamlığı’na, Fatih Savcılığı’na ve İstanbul Valiliği’ne bağlıdırlar. Çoğu cemaatsiz 18 metropolit tarafından yapılan seçimin onayını İstanbul Valiliği verir. Buna göre patriğin Türkiye Cumhuriyeti Devleti içindeki en yüksek dereceli muhatabı İstanbul Valisi’dir.”

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.