Alexa
Medya Siyaset

Eski Bakan Yaşar Okuyan CHP’ye Geçti

Eski Bakan Yaşar Okuyan CHP’ye Geçti

Bugün yapılan CHP grup toplantısında bir sürpriz yaşandı.Ülkücü kökenli Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan Cumhuriyet Halk Partisine katıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yaşar Okuyan’ı kürsüye davet ederek tebrik etti. Kılıçdaroğlu, Okuyan’a parti rozetini taktı.Yaşar Okuyan’da yaptığı konuşmada Kılıçdaroğlu’na teşekkür ederek , “Bu zor döneminde içten ve dıştan yönelmiş ihanetlerin karşısında bir araya gelmek zorunluluğu açıkken başka kulvarlarda Türkiye’yi daha fazla belalara sokulma çabası karşısında bugün CHP’ye kaydımızı yaptırmış bulunuyorum” dedi.

Hatırlanacağı üzere Vatan Partisi Eski Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Okuyan, Vatan Partisinin CHP’li 15 vekilin istifa ederek İYİ Parti’ye geçmesine tepki göstermesi üzerine partisinden istifa etmişti.

Yaşar Okuyan’ın CHP’ye katılması özellikle parti tabanında rahatsızlık yarattı.Geçmişte yapmış olduğu açıklamalar ve paylaşımlarla genel başkan Kılıçdaroğlu’na sert tepki gösteren Okuyan bazı açıklamaları ile AKP’ye prim vermişti.

Yaşar Okuyan, 2007 seçimlerinde de  CHP’ye destek vermiş ancak sonrasında desteğini çekmiş ve bunun nedenini de, “Bugün yeni CHP diye adlandırılan süreçte, bazı konularda endişe ettiğimiz bazı konularda üzüldüğümüz hoş olmayan gelişmelere şahit olduk” demişti.

KILIÇDAROĞLU’NU RAHŞAN AFFI KURTARDI

Yaşar Okuyan, 1999 seçimlerinin ardından Çalışma Bakanı olmasıyla SSK’daki yolsuzluk iddiası ile dönemin Devlet Güvenlik Mahkemesine  ihbarda bulundu.Bu ihbar sonrası Neşter Operasyonu adıyla çalışma başlatıldı.

Okuyan geçmişte yaptığı açıklamalarda “Neşter soruşturmasının, 1992-1999 tarihleri arasındaki SSK yönetimlerinin usulsüzlüklerini incelemek üzere başladığını belirtmiş, soruşturmanın asıl çıkış sebebinin, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun SSK Genel Müdürlüğü’ndeki 1992 yılındaki ihalesiz alımlar olduğunu” iddia etmişti.

Neşter operasyonunun, 1992’de başladığını, ancak 1999 tarihinde ‘Rahşan affının’ çıktığını vurgulayan Okuyan, “O af ile kamu görevlilerinin görevi ihmal ve görevi suiistimalle ilgili davalara af geldi. 1999 yılında çıkarıldı. Ondan önceki sürede kamudaki davalar da ortadan kalktı. Kılıçdaroğlu da Neşter Davasında muhatap olmadı. Onun dönemi iptal edilmiş oldu. O dönemle ilgili soruşturma yapılmamasında 1999 öncesi Rahşan affı etkili oldu. Görevi ihmal ve suiistimal olabilirdi. O affa uğradığı için soruşturulmadı”. demişti.

KILIÇDAROĞLU,YAŞAR OKUYAN’I YALANLAMIŞTI

Okuyan’ın ihbarı ile başlayan Neşter operasyonuna Kemal Kılıçdaroğlu’da o dönem tanık olarak çağrıldı.Kılıçdaroğlu Yaşar Okuyan’ın iddialarını yalanlayarak zararın kendi döneminde değil Okuyan’ın döneminde olduğunu iddia etti.

Kılıçdaroğlu şunları söylemişti.”Yapılan protokoller sayesinde farklı fiyatla alım önlenmiştir. Bundan kurumum büyük kazanç elde etmiştir. Yaşar Okuyan, her ne kadar bu ihbarı yaptırdıysa da esas zarar onun döneminde oldu. Çünkü protokolleri yenilemedi.”

 

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ