Alexa
DOLAR
7,4126
EURO
9,0363
ALTIN
441,98
BIST
1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Sağanak Yağışlı
13°C
İzmir
13°C
Sağanak Yağışlı
Cumartesi Sağanak Yağışlı
14°C
Pazar Gök Gürültülü
16°C
Pazartesi Kuvvetli Sağanak
17°C
Salı Sağanak Yağışlı
18°C

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’dan Dikkat Çekici Açıklamalar

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’dan Dikkat Çekici Açıklamalar
20.02.2019 - 22:08
A+
A-

İstihbaratın duayen ismi Hanefi Avcı, YouTube üzerinden yayın yapan Siyaset Meydanı’nda konuk olarak güncel pek çok konuyu değerlendirdi. FETÖ ile mücadeleden, Cemal Kaşıkçı Cinayetine kadar pek çok merak edilen olayla ilgili görüşlerini sıralayan Avcı, Siyaset Meydanı’nın Ankara Temsilcisi Ünsal Ergel’in sorularına çarpıcı cevaplar verdi.

Türk Polis teşkilatının İstihbarat ve terörle mücadele konusunda yetiştirdiği önemli isimlerden olan Hanefi Avcı, Siyaset Meydanı’nın konuğu oldu. İlk olarak FETÖ ile mücadeleyi değerlendiren Avcı, en baştan yapılan yanlışın bu grubun tamamının terörist olarak değerlendirilip mücadele edilmesi olduğunun altını çizerek, “Devlet maalesef terörle mücadeleyi sadece kriminal bir olay olarak değerlendiriyor. Olayı polis ve savcıya havale ediyor. Terörün toplumsal, sosyal ve ideolojik yönünün belirlenmesi ona göre mücadele edilmesi gerekiyor” dedi.

Hanefi Avcı şöyle devam etti:

“FETÖ’de aynı hata yapılıyor. Öncelikle bu grubunun tamamının hedef alınması hem sosyolojik hem de yargı ve güvenlik birimlerini yoruyor. Terörü yöneten, örgütleyen, örgütün yöneticileri tabi ki devlet hesaplaşacak. Keşke ayıklama başta yapılsaydı. Böylece sosyal yıkımlara neden olunmazdı. Gelinen noktada örgütün gerçek yüzü ortaya çıktı. Bu mücadelede en önemli unsurdur. En önemli olan vatandaşın kafasında, bu örgütün her şeyi yapabilecek kadar tehlikeli ve devletin karşısında olduğunu netleşti. Halkın önünde meşruiyetini yitirmesi önemli bir gelişmedir.

HALEN TEHDİT MİDİR?

İllegal örgütler her zaman tehdit oluştururlar. Tehdidin boyutu şimdi büyük çapta olmaktan uzaktır. Ama sahadan çekilmesine rağmen, yaptıklarını savunmaktadır. Bu onun tehdit olmaya devam edeceğinin bir göstergesidir. Bu büyüklükteki örgütler kısa sürede çekilmezler. Zamanla doğal ve dış etkenlerle oluşan faktörlerle, toplumsal gelişmeler, yönetim kadrosunun ölmesi gibi unsurlarla ancak zayıflar ve çökerler. Elbette bu kadar tabanı ve kitlesi olan, yurtiçi ve yurtdışı varlıklara sahip bir örgüt tereddütsüz tehdittir. Bu gibi kitle örgütlerinde (yok) yoktur. Her şeyi yapabilirler. Tahmin bile edemeyebilirsiniz. Şu anda sadece varlığını devam ettirmeye çalışıyor gibi gözüküyor. İçerde küçük bir hizip grup var ve yapılanlara eleştirel yaklaşımlar getiriyorlar. Ancak bu henüz kitlesel bir bölünmeye dönüşecek gibi gözükmüyor.

İADE Mİ, YARGILAMA MI?

ABD’den iade ihtimali biraz zayıf. Sadece ABD değil, pek çok ülke bu gruba farklı bakıyor. Aynı şey Almanya için, İngiltere için ve Fransa için geçerli. Onlar bu örgütü terör örgütü olarak tanımlamıyorlar. Darbe konusunda bizim verdiğimiz bilgiler ile biraz kafaları karıştı. Darbeye ilişkin çok değişik şeyler olduğu kanaatindeler. Ama biz tüm dünyaya bu örgütü çok iyi anlatabilmiş değiliz.  Belki iade zor ama ABD’den çıkarılabilir. Dünyanın pek çok demokratik ülkesi ikamet vermeyebilir. Ancak bizimle hukuku olmayan ülkelere sığınabilir. Eğer bu yapılabilirse, bu da çok önemli bir başarıdır.

Benim şahsi görüşüm şu yapılabilirdi. Türkiye’de işlediği suçlara ilişkin o ülkede yargılanması istenebilirdir. Bu daha etkili olabilirdi. Dünyanın her ülkesinde darbe bir suçtur ve terör olarak görülür. Böyle bir şey olsaydı, örgütün o ülke hukukuyla, devletiyle karşı karşıya kalması sağlanabilirdi. Hatırlayın PKK’ya yönelik olarak da aynı şey yapılmış ve Almanya’da örgütün gerçek yüzünün görünmesi sağlanmıştı.”

EMNİYETİN DURUMU

Son süreçte polis teşkilatının iki büyük darbe yediğini belirten Emekli Emniyet Müdürü Avcı, güvenlik gibi bir devletin en önemli unsurunun bu yapılanmaya bırakılmasının büyük bir hata olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

“Emniyetin faaliyetlerini çok iyi takip edemiyorum. Ama dışarıdan gördüğüm kadarıyla emniyetin toparlanma süreci devam ediyor. İlk olarak emniyetin önemli birimleri istihbarat, terör, kaçakçılık gibi hatta geleceğini olan öğretim kurumları bile bu cemaate teslim edildi. Bu da emniyete yapılan en büyük darbeydi. Devletin böylesi çok ciddi önemli işi olan güvenlik sisteminin cemaate bırakılması çok büyük bir darbe oldu. Bu birincisi. İkincisi ise 17 Aralık süreci ile başlayan 15 Temmuz ile devam eden ikinci darbe. Tüm kadrolar görevden alındı, el çektirildi. 25 bine yakın, ki bunların çoğunluğu rütbeli olan polis alınması, emniyette büyük sıkıntı yarattı. İstihbarat, kaçakçılık, terör gibi birimlerinden yetişmiş pek çok kişinin alınması bu yapılarda büyük zafiyet yarattı. Kurumsal hafıza gitti. Yapılan işler ve çalışmalar kaldı. Devletin güvenlik sistemleri deşifre oldu. Gidenler, başka yere gitmedi. Karşı tarafa geçtiler. Bu işi en iyi bilenler aynı kurumun hedefi haline geldiler. Bu sistemi ciddi etkiledi. Bu travma hala teşkilatı etkiliyor.

CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİ

Cemal Kaşıkçı Cinayetinin Türkiye boyutu küçük bir bölümüdür. Eksik yanlış yapılmış şeyler olabilir. Detayları bilmiyorum. Şu yapılabilirdi, bu yapılabilirdi bilemem. Ama bundan önemlisi bu cinayeti yapan örgütün bir devletin yönetiminde bulunmasıdır. Bu devletinde tüm Ortadoğu’da güç ve kudret sahibidir. Ortadoğu’da şimdi çok ciddi dengeler ve kutuplaşmalar var. Suudi Arabistan bunun merkezinde. Bunu tüm ilişkilerine yansıtıyorsa, bu çok daha vahim bir şey. Ortadoğu’daki tüm sorunların başında bu mantık vardır. Böyle bir devlet bölgedeki tüm sorunların kaynağı demektir. Buna karşı tüm uluslararası kuruluşların tepki göstermesi gerekir. 1 ve 2.Dünya Savaşlarına ilişkin yapılan değerlendirmelerde uluslararası kuruluşların görevini yapmamasından kaynaklandığı iddia edilir. Dünya da bazı olumsuz gelişmeler var. İslam dünyası ile Batı dünyası arasında terör olayları var. Uluslararası kuruluşlar görevini yapmazsa, bu daha ciddi kutuplaşmalara dönecektir. Bu cinayeti işleyen yönetime, dünya sırtını dönmelidir. Bu tepki gösterilmezse, o devlet bu coğrafyada her şeyi yapabilir. Yalnız Türkiye değil, dünya ciddi tavır almalıdır.”

TERÖR ANALİZİ HAZIRLIYORLAR

Söyleşide Türkiye’nin pek çok sorununun kaynağının güvenlik olduğunun da altını çizen Avcı, kendisi gibi önemli görevler yapmış polis, jandarma ve istihbarat uzmanlarından oluşan bir ekiple beraber önemli bir çalışma yaptıklarını da söyledi. Türkiye’nin güvenlik sorununu masaya yatırdıklarını ve yapılan yada yapılamayanları tüm perde arkası bilgileriyle analiz ederek bir kitap halinde yayınlayacağını söyleyen Avcı şöyle devam etti:

“Türkiye’nin yaşadığı tüm olumsuzlukların en başındaki sorun güvenlik olduğu kanaatindeyim. Türkiye’nin en önemli sorunu iç güvenliğini düzenleyememesidir. Eğer iç güvenliği diğer Batı ülkeleri gibi basit politik önlemlerle düzenleyebilseydi, bu ülke bugün çok daha farklı bir ülke olabilirdi. Türkiye, Avrupa’daki pek çok ülkede daha fazla imkana sahip olmasına rağmen bu ülke çok ciddi bir güvenlik harcaması yapıyor. Türkiye ekonomisi düzelmiyorsa, Türkiye Terörle Mücadele Yasası’nı kaldıramıyorsa, Türkiye’de demokrasi, özgürlükler gelişmiyorsa bunun arkasında terör ve güvenlik var. İşte Güneydoğu var. İşte FETÖ var. Nasıl bunu değiştirebiliriz diyoruz. O yüzden diyoruz ki Türkiye bu güvenlik konusunu çok ciddiye almalı, olaylar olmadan, bombalar patlamadan, insanlar ölmeden çok önceden önleyecek bir sistemin kurulmasına ihtiyaç vardır.

Bu nasıl olabilir? Geçmişten ders alınarak, Batı dünyasından ders alınarak, kötü yapan ülkeler incelenerek onların yaptıklarını inceleyerek tedbir alınmasıyla olur. Bizde görev yaptığımız alan itibarıyla tecrübelerimizden yararlanarak, sol terör niye başarılı olunamadı? Niye Güneydoğu’da 40 yıldan beri bir savaş ortamı devam ediyor. FETÖ ile mücadele niye daha başarılı olmadı? 17 Aralık sonrası tüm kurumlarıyla mücadele edilmesine rağmen 2,5 yıl sonra dev bir darbe yedi. 10 bin kişilik dev bir darbe var. Ama devletin haberi yok. Böyle bir güvenlik sistemi olamaz. Arka arkaya o kadar büyük hatalar yapıldı ki. Şimdi bu hatalardan arındık mı? Önümüzdeki dönemde yapılmayacak mı? Bence aynı şey devam ediyor. Biz şimdi diyoruz ki, bu hataları gösterelim devlete, yönetime, insanlara. Emniyetçi, istihbaratçı, jandarma ve askeri görevlerde bulunmuş arkadaşlarla geçmişte yaşanan tüm terör örgütleriyle yapılan mücadelelerin, yaşanan süreçleri, mücadele, grupların geldiği nokta, işin arka planın da içeren bir çalışma yapacağız. 1. Cildi Güneydoğu sürecini kapsayacak. Amacımız terör olaylarına ışık tutmak ve analize edebilmek. Sanırım 6 ya da 7 ayda çıkacak.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.