Alexa
DOLAR 6,8661
EURO 7,7529
ALTIN 392,187
BIST 118639,69
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 30°C
Az Bulutlu

Esnaf Burjuvazisi Tabanını Öldürdü

Esnaf Burjuvazisi Tabanını Öldürdü
28.11.2019 - 21:55
A+
A-

Anadolu esnafının temeli Ahilik’e dayanır. 1290-1354 yılları Ankara merkezli Ahi Cumhuriyeti  Türk-Müslüman Burjuvazisinin örneklerinden biridir. Üretim araçlarını ellerinde tutan bu topluluk, çıkarlarının birleştiği topluluklarla meydana getirdikleri toplumsal sınıftır. Anadolu’da olduğu gibi Balkanlarda da etkili oldular. Cumhuriyet döneminde ise sınıfsal olarak burjuvazi etkinliklerini kaybettiler. Yerlerini: Asker- sivil, sanayi- ticaret, tarım burjuvazisine  bıraktılar. Burjuva sınıflar tek başına veya birleşerek hükümetler kurarak ülkeyi yönettiler.2000 yılından sonra Türkiye yeni bir burjuvazi sınıfı ile tanıştı. Kimdi bunlar?  2002 den bu tarafa ülkeyi yöneten, yeni bir sınıf olan ‘’Esnaf burjuvazisi’’ dir. Anadolu kaplanları olarak seslerini yükselttiler, Hak-İş adlı sendika kurdular ve 2002 öncesi siyasi iktidarların hatalarından, ülkenin ekonomik sıkıntılarından ve dini sömürerek iktidar oldular. İktidar olur olmazda Türkiye’yi beklenmedik değişimler içine soktular. Ülkeyi Ortadoğulaştırdılar, Araplaştırdılar, laiklik ilkesini yok saydılar ve yönünü batıya dönmüş olan ülkeyi bugünkü hale getirdiler. Dönüşüm henüz bitmedi, ucu açık bir şekilde devam ediyor.

Esnaf iktidarı bir değişimin sonucu olarak ortaya çıktı ve kendi burjuvazisini yarattı. Toplumda kutuplaşma, farklı düşüncelere saygı göstermeme, saygı duymama, moderniteye karşı olma ve sonuçta birbirini anlamayan gruplar yaratıldı. Yukarda değinmiştim kendi esnaf burjuvazisini yarattılar. Burjuva sınıf nerden geldiğini unutarak tabanını öldürdü. Esnaf ve esnaf burjuvazisi olarak iki bloka ayrıldılar. Mevcut iktidara destek veren ve onu 15 yılı aşkın iktidarda tutan Esnaf sınıfı; kendilerine birebir uymayan yeni sınıftan rahatsızdır. Sadece pastayı onlar yiyor.Bu rahatsızlık da siyasi iktidarın desteğinin azalmasına neden olmaktadır. Neden mi? Hayat pahalılığı, günlük geçimin zor sağlanması, hatta yoksulluğa düşen esnafın desteğini çekmesine neden oldu.

Yeni burjuva sınıfı, burjuva görünümlü ama gerçek burjuva değildir. Esnaf siftah yapamadan dükkanını kapatırken burjuva sınıf ne yapıyor? Zengin muhitlerde, pahalı evlerde oturuyorlar, koloni olarak yaşıyorlar. Son model lüks arabalar kullanıyorlar. Çocuklarını yurt dışında okutuyorlar. Yurtdışında tedavi oluyorlar, düğünler yapıyorlar. Yazın sayfiyede, kışın kayakta vakit geçiriyorlar, yurt dışında gayrimenkullere, yatlara, katlara sahipler. Lüks içinde yaşıyorlar. Zahiri görüntü kapalı modern insan görüntüsü olup, asıllarından vazgeçemiyor yalnız kaldıklarında arabesk müzik dinliyorlar. Devlet ihalelerini, özelleştirmeleri hep bu gruplar alıyor. Kendilerini iktidara getiren esnaf kesimine zırnık koklatmıyorlar.

Esnaf; başlangıçtaki iktidarını, kendinden kopuk, arkasına devleti ve devlet imkanlarını almış , tabandan kopmuş esnaf burjuvazisine kaptırdı. Esnaf yoğun olarak kırılma yaşıyor.Ve siyasi iktidarın oyları, destekçisi her gün erozyona uğruyor. Yaşanan suiistimaller, baskıcı yönetim ve tek adam devleti, esnafa artık umut vermiyor. Şimdiye kadar esnafın tutuculuğu, dinine bağlılığı, teknolojiye ve bilime mesafeli oluşu, nüfusun kentlere taşınması , esnaflığın ve esnaf kültürünün kaybolması karşısında esnaf artık gerçekleri görmeye başladı. Bu değerlendirmelerden yola çıkarak orta sınıfın güçlendirilmesi, tutarlı dış politika, dürüst ve ayrımcılık yapmayan hak, hukuka dayalı, adil paylaşımcı, demokrasiye inanmış, çağdaş, özgürlükçü programla halkın karşısına çıkacak siyasi parti, seçimin galibi olacaktır.

ETİKETLER:
Bahattin Ayhan

Bahattin Ayhan

Araştırmacı-Yazarı.Tarih Türklerle Başlar,Türkiye Halkları,Antik Dönemden Günümüze,Köken-Dil-İnanç adlı kitapların yazarı
Bahattin Ayhan Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.