Alexa
DOLAR
8,4705
EURO
10,2921
ALTIN
502,04
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Gök Gürültülü
25°C
Ankara
25°C
Gök Gürültülü
Pazartesi Çok Bulutlu
24°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
28°C
Perşembe Çok Bulutlu
29°C

Ey Eğitimde Kıyamet Koparacak Bakan Ziya Selçuk…

Ey Eğitimde Kıyamet Koparacak Bakan Ziya Selçuk…

Ah be Bakan!… Eğitimden yana kahrımız büyük. Gerçi, görene, düşünene kahır yüklemeyecek neyimiz kaldı ki?

Gene sana sesleniyorum… ‘Ne arsızlık, ne de yüzsüzlük… Çaresizlik Bay Bakan!…

Bir eğitimci olarak, gördüklerimden yüreğim yanık!.

Bozuk, çarpık, sistemsiz, yöntemsiz, plansız eğitim gerçeğini görüp de susmak “ihanet” gibi geliyor bana. Umutsuzca beklenti iyiye, doğruya, güzele hasret kalmışlıktan…

KEŞKE BAKAN DEĞİL, GÖREN OLAYDIN DA; LAFTA KALMAYAYDI KIYAMET!..

Ne beklersin ki daha eğitimde kıyameti koparacaksan!…

Ekmeğini cehaletten kazanan üç-beş milyon hariç, eğitimde süregelen depremin enkazı altından koparacağın kıyameti beklemekte insancıklar.

BAK NE DİYOR(MUŞ!) ÖSYM tercih klavuzu: (Duy da sen de kahrol biraz)

122 devlet üniversitesinin 78’inde bulunan 273 bölümde hiç profesör, doçent ve doktor öğretim üyesi yok(MUŞ).

Demek oluyor ki, sen BAKAN olup görmezken sokaktan çağrılan üçbeş kişiyle “ BİLİMSEL VE DE YÜKSEK  ÖĞRETİM” yapılmakta ülkenin üniversitelerinde.

Hepsi bu da değil: Yine ÖSYM klavuzundan:

Devletin  122 üniversitesinin, üç-beş on değil; 1434 bölümde de hiç profesör bulunmazken, 743 tanesinde ise doçent dahi yok(MUŞ).

Akademisyensiz bu üniversiteler arasında köklü geçmişe sahip Boğaziçi, Ankara Üniversitesi, Marmara gibi üniversiteler de var (MIŞ).

Hiç akademisyensiz bölümlerde toplam 14 bin 421 kontenjan var(MIŞ).

1694 bölümde 5 kişiden az akademisyen bulunurken, bunların 642’sinde 3 akademisyen, 96’sında 2 akademisyen, 24’ünde ise yalnızca 1 akademisyen var(MIŞ).

Tek akademisyenli Üniversite…  O tek akademisyen “HERBOKOLOG” (Her boku bilen adam) olsa ne yazar? Kim demiş Dünya rekorumuz yok diye?.

Hiç kadrosu olmayan bölümler bile varmış…

En çok akademisyenin tıp, diş hekimliği ve veterinerlik fakültelerinde varmış.

Ençok akademisyen barındırma bakımından hemen bunların ardından ilahiyat bölümleri geliyormuş.

Akademisyeni olmayan bölümler arasında hiçbir ilahiyat fakültesi yer almıyor(MUŞ).

Eee…  Zaten ahretini düşünen adamlara da bu yaraşır?  …tir et diğerlerini.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde  hiç profesör, doçent veya doktoralı öğretim üyesi bulunmamakta(Y)(MIŞ).

Her şeyimizi kıskanan dış mihraklar, akademisyensiz doktor yetiştirme ferasetimizi kıskandıkları açık!… (Sahi, Ben cahil halkımızın ferasetine güveniyorum” diyen akademisyeni ödüllendirip rektör mü yapmıştık?)

*

Sanki Milli Eğitim Bakanı değil, “Cehaletin ancak eğitimle mümkün olacağını” kanıtlamakla görevlendirilmiş devletin bordrolu memursunuz.

Düşündün mü hiç, Bay Bakan, bizler kahrolurken, dünya neresiyle gülüyor bize!?…

*

Hani üniversiteler Bilimsel özerkliğe ve kamu tüzelkişiliğine sahip yüksek düzeyde eğitim – öğretim, bilimsel araştırma, yayın ve danışmanlık yapan; fakülte, enstitü, yüksekokul ve benzeri kuruluş ve birimlerden oluşan bir yükseköğretim kurumu’ydu.. Öyle yazıyordu TC yasaları.

*

Dikkat buyurunuz Bay Bakan: TC yasalarına rağmen bu içler acısı manzara merdivenaltı- gecekondu türemesi, özel şirket – vakıf – Şahıs üniversitelerinde değil, devletin kendi üniversitelerinin gerçeği bu durum!…

Merdiven altı; vakıf veya şahıs, özel ticarethane üniversitelerin halini düşünün… Saldım çayıra… Kayırırsa kayırır Mrvla!..

Gençliğini hem de “Üniversite eğitimi verdiği aldatmacasıyla cehalete, bilgisizliğe, beceriksizliğe, çağ dışılığa mahkum edip aç bırakan, bir başka ülke var mıdır dünyada?

*

Bilimin B’sinden uzak bunca üniversite – yüksek okul – akademiler, sokağa “İşsiz ve işlevsiz” eleman(!) salmaktan öte ne işe yarardı ki!? Sonuç ortada!…

İşkur önünde “Her işi yaparım abi!” modunda milyonu aşkın üniversite mezunu aç insan!. Vicdan sahipleri dövünürken, “cahil halkın ferasetine güvenip bu durumu yaratan pay sahipleri övünsün eserleriyle.

Dürüstçe cevap ver Bay Bakan; kendi nesebinden birilerinin bu şartlarda eğitilip(?) sokağa salınmasına rıza gösterir miydin?…

Şu da diğer sorum; Sayın Bay Bakan: Buralardan yetişmiş(!) bir kişiyi sıradan bir iş için bile olsa, sen kendi okullarında görevlendirir misin?

Kimlerin eseridir eğitimdeki bu rezaletler?

Düşünsel analiz ve sentez kültürüne sahip olamayan,, sorup sorgulayamayan, meramını anlatmaktan bile aciz yüzbinlerce diplomalı genci kim saldı sokağa!…

Eğitimin en tepesindeki yetkili olarak bu rezaletlere çözüm bulamıyorsan, “Eğitimde kıyamet(!)ten söz etmek  neyin nesi? Yoksa toplumun gazını almak adına,  görevlendirilmiş ATANMIŞlardan mısın?

*

Dileriz bir gün tarih kendi hukukuyla yargılayacaktır pay sahiplerini.

Özlemle duymak istediğim son cümle: SUÇLU AYAĞA KALK!…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.