Alexa
Medya Siyaset

Feridun Bahşi :İYİ Partinin Seçime Giremeyeceği İddiası Lafı Güzaf’dır

Feridun Bahşi :İYİ Partinin Seçime Giremeyeceği İddiası Lafı Güzaf’dır

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel’in, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin ‘erken seçim çağrısı’nın ardından 26 Ağustos’ta seçimin gerçekleşmesi durumunda İYİ Parti’nin seçime giremeyeceği iddiasına bir cevapta İYİ Parti GİK Üyesi Av.Feridun Bahşi ’den geldi.

Feridun Bahşi yaptığı açıklamada iddiaların lafı güzaf olduğunu İYİ Partinin 23 Haziran 2018 tarihinden sonra yapılacak her seçime girme hakkı kazandığını belirterek YSK’nın  bir engel çıkarması durumunda yapılacak işlemin tamamen hukuksuz ve kanuna aykırı olacağını belirtti.

Feridun Bahşi açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Siyasi partiler kanununun 36. Maddesine göre bir partinin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az 6 ay evvel teşkilat kurmuş ve kurultayını yapmış olması şarttır.

Bir ilde teşkilatlanma için merkez ilçe dahil o ilin en az üçte ilçesinde teşkilat kurulmuş olması şartı vardır.

Normal şartlarda bir parti teşkilatının il veya ilçesinin kurulmuş sayılabilmesi için kuruluş dilekçesinin o il veya ilçenin dernekler masasına verilmiş olması yeterlidir.

Uygulama bu güne kadar tüm partilere bu şekilde uygulanmıştır

Ancak YSK bizim seçim kütükleri için vermiş olduğumuz dilekçeye, kongre yapılması şartıyla dilekçenin dernekler masasına verildiği tarihi teşkilatlanma tarihi olarak kabul edeceğine karar vermiştir.

İYİ Parti 1. Olağan kurultayını 10 Aralık 2017 tarihinde yapmıştır ve bu kurultay itiraz edilmediği için 12.12.2017 tarihi itibariyle kesinleşmiş hem YSK hem de Yargıtay Başsavcılığı tarafından tescil edilmiştir ve geçerlidir

41 il ve 1/3 ilçede teşkilatlanma dilekçelerini ise bulunulan dernekler masasına 22 Aralık 2017 tarihinde vererek tamamlamıştır. Bu arada 41 il değil 70 ten fazla ilde il ve ilçe kongrelerini de tamamlamıştır.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kayıtlarına göre 6 aylık süre 22 Haziran 2018 tarihinde dolmaktadır.

Yasal olarak partimiz 23.06.2018 tarihi dahil sonraki herhangi bir tarihte yapılacak olan gerek yerel gerek genel gerekse cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılabilme yeterliliğine sahiptir.

Bunun dışında söylenenler lafı güzaftır.

Veya YSK tarafından bunun dışında bir engel çıkarılırsa yapılacak işlem tamamen hukuksuz olacaktır ve kanuna aykırıdır.”

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ