Alexa
DOLAR
7,4267
EURO
8,9897
ALTIN
438,87
BIST
1.467
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Yağışlı
7°C
İzmir
7°C
Yağışlı
Cuma Çok Bulutlu
12°C
Cumartesi Gök Gürültülü
17°C
Pazar Çok Bulutlu
18°C
Pazartesi Gök Gürültülü
17°C

Fırat’ın Doğusuna Operasyon

Fırat’ın Doğusuna Operasyon

ABD, PKK’yı terörist listesinden silmeyeceğini açıkladı. Ne kadar komik. PYD, PKK’nın Suriye’deki uzantısı, ABD, PKK ile PYD’nin aynı örgüt olduğunu bilmiyor mu?

Biliyor.PYD’nin şimdi hâkim olduğu Suriye’nin kuzeyinde yaşayan arap halkını terörist eylemlerle kovduğu, bir daha dönmemeleri için evlerini yıktığı Birleşmiş Milletler raporunda yazıyor. PYD adı değişik olsa da PKK’nın Suriye koludur. Terörist bir örgüttür.

PKK Türkiye’de kurulmuştur. Hedefinde kendi deyişleriyle “büyük Kürdistan(!)” vardır. Gelecekte Irak, Suriye ve İran Kürtlerini içine alan “Kürdistan’ı” hayal etmektedirler.

Abdullah Öcalan Suriye’deki günlerini boşa geçirmemiş, Suriye’nin Kürt vatandaşlarının bir kısmını PKK’ya kazandırmıştır. İmralı’da dafaaliyetlerini devam ettirmesine müsaade edilmiş, kendisini ziyarete gelenlere Suriye’nin kuzeyinin PKK için önemini anlatmış, örgüt elemanlarına o bölgeyehâkim olmaları için talimat göndermiştir.

Suriye devleti güçlüydü, PKK – PYD’nin Suriye’de örgütlenmesi, yerleşmesi zordu. Burada PYD en büyük desteği ABD’den gördü.

ABD, Libya’yı kendi istediği hale getirdikten sonra Mısır ve Suriye’yi karıştırdı. Suriye’den kaçan ve batı ülkelerine sığınan on binlerce Esat muhaliflerini silahlandırdı tekrar Suriye’ye gönderdi. Bunlar da Suriye’de Esat rejimine karşı mücadele etti.

ABD’nin Suriye’yi karıştırması PYD’ye yaradı. PYD petrol bölgeleri de dâhil Suriye’nin kuzeyin geniş bir alanda hâkimiyetini kurdu. Bugün PKK’yı terör örgütleri listesinden çıkarmayacağını açıklayan ABD, Suriye PKK’sı olan PYD’yi terörist olduğunu bile bile müttefiki olarak kabul etti.

Binlerce tır dolusu silahla donattı, teröristleri eğitti. Türkiye, ABD’ye rağmen PYD’nin Suriye’de hâkimiyet kurmasını engelleyebilirdi. Türkiye’nin menfaatide bunu gerektiriyordu. Tek yapması gereken Suriye ile anlaşması, Suriye’ye geçmek isteyen teröristlere sınırlarını kapatmasıydı.

Türkiye Suriye’deki karışıklığı iyi değerlendiremedi, Suriye’ye hasım gibi davrandı, diplomatik ilişkilerini en aza indirdi.

Burada olayları uzun uzun anlatmıyorum. Tamamını anlatmak çok uzun olur. Ancak yazdıklarımdan ne anlatmaya çalıştığımı anlayacağınızı umuyorum.

IŞİD bölgeye girince,Türkiye,zarar göreceği endişesi öne sürerek Süleyman Şah Türbesini sınırlarımıza taşıdı. Kanaatimce bu yanlış bir operasyondu. Süleyman Şah Türbesinin bulunduğu toprak bizim toprağımızdır. Türbeyi IŞİD’den korumak için sınırlarımıza taşımak yerine saldırılarını önlemek için Suriye’ye yeterli kuvvetle girebilirdik. Kimse de bizi Suriye’ye asker sokmakla suçlayamazdı. Suriye o tarihte IŞİD saldırılarına karşı çaresizdi. Biz Suriye’ye kendi toprağımızı korumak için girmiş olacaktık. Hukuken haklıydık, kimse bizi suçlayamazdı.

O tarihte Menbiç’te ne PYD ne de ABD vardı. Biz o hamleyi yapsaydık bugün de ABD ve PYD Menbiç’te olamazdı. Ayrıca o bölgedeki Türkmenler de güvende olurdu.

Türkiye, bu gün Suriye’nin kuzeyine yerleşmiş PYD’ye operasyon yapmayı düşünüyor. ABD güvenli bölge oluşturulacağını Türkiye’nin endişelerini karşılayacağını söylüyor. Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki PYD’ye operasyon yapmasına karşı çıkıyor. Türkiye güvenlik bölgesinde de olmayacak, Rusya, İran ve Suriye de Türkiye’nin güvenlik bölgesinde Türkiye’nin olmasını istemiyorlar.

Diğer taraftan Suriye’de,PYD’nin de yer verileceği yeni anayasa yapma çalışmaları başladı. PYD – PKK bana hiç de yabancı olmayan uyanıklığını burada da gösterdi. Suriye’nin devletinin adı “Suriye Arap Cumhuriyeti”dir. Bu, devletin, sadece Arap milletine ait millî bir devlet olduğunu gösterir. Ancak PYD bu adın “Suriye Cumhuriyeti” şeklinde değiştirilmesini istiyor. Bununla da parçalı ve çok ortaklı bir Suriye Devleti hedeflemektedir. Bu Türkiye için bir tehdittir.

Türkiye, ABD, Rusya ve Suriye’ye rağmen Suriye’nin kuzeyine operasyon yapmalı mı? PKK’yı çok iyi tanıdığımı düşünüyorum. Asıl hedefleri Türkiye’dir. Türkiye’ye saldırmadan duramazlar. Bu sebeple Suriye’nin kuzeyindeki PKK varlığı da Türkiye için tehdittir.

Olayın başında yapılan hataların telafisi için ağır bedel ödeniyor. Gazetelerde birçok generalimizin açıklamalarını okuyorum. Bunlar sanki Suriye’nin kuzeyine Türkiye’nin operasyon yapmasını söylüyorlar. Ben asker değilim, durum değerlendirmesini onlar gibi yapamam, ancak Suriye’nin kuzeyine bir operasyon yapılacaksa –ki yapılmalıdır- Rusya ve Suriye ile önceden mutlaka mutabakata varılması gerektiğini düşünüyorum.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.