Alexa
Medya Siyaset

GAP 42 Yaşında

“Kurumuş buğday tanesinin peşinden giden bir köy çocuğunun bir Çobanın önce köyünü sonra memleketini daha sonra tüm vatanı suya kavuşturma hayalinin gerçeğe dönüşmesidir GAP”

GAP 42 Yaşında

9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından 3 Nisan 1977’de ,Başbakanlığı döneminde temelleri atılan Güneydoğu Anadolu Projesinin (GAP) bugün 42. yıl dönümü.

GAP, Fırat ve Dicle Nehirleri üzerinde yapımı öngörülen barajlar, hidroelektrik santralleri ve sulama tesislerinin yanı sıra kentsel ve kırsal altyapı, ulaştırma, sanayi, eğitim, sağlık ve diğer sektörlerin gelişmesini ve hizmetlerini kapsayan entegre projedir.

GAP kapsamında 22 baraj ve 19 hidroelektrik santrali ile sulama şebekelerinin yapımı planlanmıştır. GAP’ın tamamlanmasıyla 1,8 milyon hektar alanın sulamaya açılması, yılda 27 milyar kilovat-saat hidroelektrik enerji üretimi ile ülke enerji ihtiyacının büyük bir bölümünün karşılanması öngörülmüştür. 2015 yılı sonunda sulamaya açılan alan 474.528 hektara ulaşmış; planın sulama hedefi %45 oranında gerçekleştirilmiştir.

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ