Alexa
Medya Siyaset

Geldikleri Gibi Gidecekler | Cumhur Deliceırmak

Geldikleri Gibi Gidecekler | Cumhur Deliceırmak

‘’ Geldikleri Gibi Gidecekler ’’ demişti.

Geldikleri gibi gittiler.

Bazı sözler, öngörüler vardır ki ilâ nihaye geçerlidirler

13 Kasım 1918 tarihli bu söz, İstanbul boğazına demirlemiş işgalci İngiliz donanması için söylenmişti

Ve 4 yıl içinde geldikleri gibi gittiler.

Sözün erleri başka sözler de söylemişlerdi. Örneğin

‘’ Efendiler ve ey millet iyi biliniz ki Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru ve en hakiki tarikat, tarikatı medeniyedir. Medeniyetin emir ve talep ettiğini yapmak insan olmak için kafidir. Rüesayı tarikat bu dediğim hakikati bütün vüzuhiyle idrak edecek ve kendiliklerinden derhal tekkelerini kapayacak, müritlerinin artık vasılı rüşt olduklarını elbette kabul edeceklerdir. Arkadaşlar; huzurunuzda muvacehei millete beyanı teşekkür ederken hissettiğim ve gördüğüm hususatı olduğu gibi söylemeyi tarih ve vicdan karşısında vazife bilirim.’’

Bu da gerçekleşecek.

Ve her yanlış işinde iktidar sahipleri, ellerindeki işi ne zaman yüzlerine gözlerine bulaştırsalar, dönüp dolaşıp başvuracakları bir kurucu irade vardır,

Tarihten ders almak için eşsiz bir hazinedir Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları.

Her hangi bir iktidar Nutuk kitabını başucu kitabı yapmalı ve Türkiye gençliği de O nun, ‘’ ‘’Bütün bu şerâitten daha elim ve daha vahim olmak üzere’’ diye başlayan Gençliğe hitabesini döne döne okumalıdır.

Başı derde giren her iktidarın Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğraflarına, posterlerine, sözlerine, taa 1924 de yaptığı Lozan anlaşmasına, 1926 da ki Ankara anlaşmasına sığınmaları, tarihin gördüğü en büyük devlet ve millet adamının şaşmaz öngörülerinin doğal sonuçlarıdır.

Rahatım.

‘ Geldikleri gibi gidecekler ’’

Cumhur Deliceırmak- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ( KKTC )

Cumhur Deliceırmak her çarşamba köşe yazıları ile “Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf” Medya Siyasette.

 

Cumhur Deliceırmak

Cumhur Deliceırmak

1951 Lefkoşa doğumlu Çeşitli Kıbrıs gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Radyo TV programları var. Resim heykel sanatçısı şair. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar akademisinde okudu.1968-71 yılları arasında Kıbrıs Türk direniş hareketinde mücahitlik yaptı. Cumhur Deliceırmak evli ve iki çocuk babasıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ