Alexa
Medya Siyaset

General (Bakan) Hulusi Akar’a Kısacık Bir Açık Mektup….

General (Bakan) Hulusi Akar’a Kısacık Bir Açık Mektup….

Dün bu ülkenin şanlı ordusunun tepesindeki en yüksek komutandınız. Bugün atanmış bir bakansınız. Ama adınız önündeki Paşa’lığın en üst rütbesi “Orgeneral” sıfatı “Atanmış Bakan” olmakla düşmüş değil. O apoletin, şanı da, sorumluluğu da hala omuzlarınızda duruyor olmalı.

Safınız belli. Bu saf sizin kişisel tercihinizdir. O yönünüz bizleri hiç mi hiç ilgilendirmez.

Bizi ilgilendiren taraf adınız önündeki sıfattın şanı şerefi ve ağırlığıdır ve o sıfata zillet derecesine reva görülen hakarettir ve bu hakaret karşısında gösterilmeyen tepkinin- suskunluğun yarattığı şaşkınlıktır…

Unutmayın, bu suskunluğun topluma, “kabulleniliş” olarak yansıması kaçınılmazdır.

Sormak hakkımız Sayın Bakan Orgeneral Hulusi Akar; ““Generaller, Erdoğan’ın arkasında eşek gibi saf tutacaklar!” sözünün yenilir yutulur tarafı var mıdır?

Demokrasilerde, yasal düzenlemelerle hiyerarşik bir sistem yaratılması elbette ki bir zorunluluktur. Bu zorunluluğun “Eşek gibi saf tutmak” demek olmadığını o insan bozuntusuna hem de haddini bildirmek şeklinde, öğretmek – göstermek gerekmiyor mu?

O sıfat size, vatandaşlığımızın varlık nedeni olan Türkiye Cumhuriyeti tarafından, Türk Milleti adına, hizmetleriniz karşılığında, bu ülkenin şan, şeref, onur ve bağımsızlığını korusun, gerektiğinde bu uğurda kendi canını hiçe saymayı bile kendi şeref ve onurundan saysın diye verilmedi mi!?…

Her kim ki bu görevi “Birilerinin arkasında eşek gibi saf tutmak” zannetmektedir, en açık deyişle, gaflet, dalalet ve hatta hiyanet içindedir.

Hele ki, böylesi ağır bir hakarete tepkisiz kalmak, nasıl açıklanacaktır?

Kıyameti böylesine edepsiz bir hakaret koparmayacaksa ne zaman kopacak kıyamet!?…   

Yoksa; arsız, yüzsüz, şirret, onursuz, zirzoplara ve edep yoksunu hayasızlara, kuyruk takımından akitlere, bozitlere rezil ve kepaze ettirilsin diye mi takıldı o apoletler!?… Yoksa eskiyince bakan yapılsın diye mi?

Birey Hulusi Akar’a kim ne derse, ne söylerse söylesin, … İster sevsin, ister sövsün. Yasalar o konuda biz vatandaşlara müdahil olma hakkı ve yetkisi vermez. Ayrıca; avukatlığı da bize düşmez zaten birey Hulusi Akar’ın.  O kendi sorununu seveniyle, söveniyle yasalar önünde halletsin… İstemezse, kabullensin, halletmesin!…

Ammaaa!… Birileri kalkar da; Türk Milleti adına verilmiş olan o sıfata, o rütbeye tek kelimeyle bile hakaret ederse, işte o zaman işin boyutu değişir.

Bakın, Bakan Akar; Siz kendi tercihinizle size yakıştırılan sıfatları hoş(!)görüyle karşılayıp sessiz kalsanız bile Türk vatandaşları olarak biz hoş göremeyiz. Sesimizi bu alçaklığa karşı yükseltiriz. Çünkü, dedik ya; adınız önündeki o sıfatı hepimizin şanı, şerefi, bağımsızlığımız adına yüklenmiş bir görevin emaresi olarak görürüz. Ve her birimiz o rütbenin emir ve komutası altında, bu ülke savunmasında görev üstleniriz.

Sessiz ve tepkisiz kalmayı içimize sindirirsek, hala bu ülkenin vatandaşıyız demeyi sindiremeyiz..

İşin doğası gereği tam da bu nedenle sizin de bu alçaklığa sesinizi yükseltmenizi bekleriz.

Yetmez!… Kıyameti koparmanızı bekleriz….  Yetkili sizsiniz… Saf tutmaya “mahkum” kılınanlar arasında siz de varsınız.

Daha da mı olmadı!… Sonuç mu alamadınız!… Durmayın o makamda deriz!…

Sessiz kalarak o makamda kalmanızın ne anlama geleceğini tekrarlatmayın bize… Zira o söz ta baştan söylenmiş zaten: “Generaller, Erdoğan’ın arkasında eşek gibi saf tutacaklar!”
Eşek gibi ha!….

Bu sıfatı hiçbir onurlu yurttaş kabullenmiş olamaz.

Bakın, Genelkurmay Başkanı, Orgeneral, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar; size sesleniyorum….

Ses  verin lütfen!… Sesime ses verdiğinizde ben de size hitabımın önüne “Sayın” sözcüğünü o an ekleyeceğim, hem de özür dileyerek…

Bu zilleti kabullenmiş bir tek örneğiniz var mı önünüzde?…

Bu neyin cür’etidir?…

Neyin cesaretidir?

Sorulmayan hesap, kabullenilmiş demektir. Siz hesap sormaya yanaşmasanız bile, “Gün gelecek, devran dönecek” bu terbiyesizliğin, edepsizliğin, zırzopluğun hesabı o ifade sahiplerinden sorulacaktır. Ama o gün bu hesap “Birey Hulusu Akar” adına değil, adı önündeki “Yurt Savunması” adına takılmış olan “Komutan apoletler” adına olacaktır.

Hangi bağdaşık güç o ak’it beslemesi zata bu cesareti bahşetmiştir?

Sessiz kalarak göstereceğiniz “o tarifsiz(?) davranışı sakın ola ki bizlerden de beklemeyin.

Ya hesap sorun, Türk milleti adına!…

Ya da oturmayın o koltukta, Türk milletini temsil etmek adına!….

Vaktinde ödenmeyen hesap kadar ödetilmeyen hesap da ağır bedeller ödetir.

Mehmet Halil Arık
Emekli eğitimci – DENİZLİ

 

Mehmet Halil Arık

Mehmet Halil Arık

Emekli Eğitimci
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ