Alexa
DOLAR 7,8836
EURO 9,4023
ALTIN 458,263
BIST 1342,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 17°C
Parçalı Bulutlu

Hadi Şöyle Bir Düşünün En Son Ne Zaman Yalan Söylediniz ?

Hadi şöyle bir düşünün en son ne zaman yalan söylediniz?

Adı üstünde yalan dünya, yalan dolu değil mi?

Yalan söylemeyen yok…

“Hakikat Sonrası Çağ”’ kitabında Ralph Keyes; bize modern toplumun yalana ve yalancılara nasıl baktığını, yaşadığımız çağda yalanın nasıl değerli görüldüğünü, pragmatist ve postmodernist siyaset, akademi, hukuk, psikoloji alanlarında gerçeğin nasıl çarpıtıldığını anlatıyor. Ve diyor ki; “…bir toplulukta efsaneler ve mitler bağlılığa katkıda bulunur.Topluluk bağlarının yokluğunda, bunun tam tersi bir etkisi olabilir ve yalan söylemenin kolaylaştırıldığı ve güvenin değer kaybettiği bir ortama da katkıda bulunur. Çünkü kimse neyin efsane neyin gerçek olduğundan emin olamaz.”.

Bugün öyle bir noktaya geldik ki, en iyi yalan haber ödülleri dağıtılırken, birisi bize yalan mı söyledi; “bırakalım söylesin, demek ki bir nedeni vardı” diyecek hale geldik.Giderek yaşamı birbirimizi kandırmak üzerine kurguladık. Karşımızdaki insanı kandırmanın çeşitli yolları var. Gerçeği çarpıtarak,doğrunun ortaya çıkmasını sağlayacak ayrıntılara değinmeyerek ya da içinde doğrular olsa bile yalanlara dayalı şeyler anlatarak karşımızdakini kandırabiliriz. Ve aynı yöntemlerle kandırılabiliriz de… Bağlanma modellerimiz yalan söyleme davranışımızı etkiliyor.Yapılan çalışmalar, güvenli bağlanan kişilerin başkalarına ya da yakınlarına daha az yalan söylediğini, sosyal, dışa dönük insanların ise, daha fazla yalan söylediğini ortaya koymuş.

Yalan bireyselden toplumsal bütün ilişkilerdeki güveni sarsan, hayal karıklığı yaratan bir tür istismar biçimi. İlişkilerdeki yakınlığı yıkan bir davranış. Yalan toplumsal boyutta da yıkıcıdır. Bu noktada Keyes diyor ki; ‘’…toplum sahtekarlığı kolaylaştırır mı, zorlaştırır mı?”. Elbette ki dürüstlüğün bir piyasa değeri vardır. Ancak en önemlisi dürüstlük grupların bağlarını güçlendirir.

Gerçeği savunmaktan öte uygulayıcısı olmak toplumsal anlamda refahın sağlanmasının önünü açar. Gerçek geleceğin garantörüdür. Gerçeğin düşmanı ise, azalan topluluk hissidir. Ve toplum/topluluk olma hissi yalanla yok edilir. Hadi şimdi düşünelim, içinde olduğumuz toplumsal ve kişisel koşulları…

Prof.Dr.Şengül Hablemitoğlu

Prof.Dr.Şengül Hablemitoğlu

1986 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Aile ve Tüketici Bilimleri Anabilim Dalında 1989 yılında yüksek lisansını, 1996 yılında doktorasını tamamladı. Türkiye Bilimler Akademisi Sosyal Bilimlerde Doktora Sonrası Yurtdışı Araştırma Bursu ile 1997 yılında gittiği ABD'de Purdue Üniversitesi Kadın Çalışmaları Programı'nda misafir öğretim üyesi olarak araştırmalar yaptı. 1998 yılında Üniversite Doçenti unvanını aldı ve 2005 yılında Profesör oldu, çeşitli idari görevlerde bulundu. Mayıs 2008 yılında Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü'nün kuruluşunda görev aldı ve Bölüm Başkanlığı'na atandı. Kasım 2008-Şubat 2015 arasında Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde Dekanlık görevini üstlendi, son yıllarda aile ve yas danışmanlığı yapmaya başladı. Bu kapsamda çeşitli özel, kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen aile danışmanlığı eğitim programlarını düzenleyerek eğitmenlik yapmaktadır. Halen bağımsız bir kuruluş olan Hablemitoğlu Hablemitoğlu Ankara Enstitüsü'nde bireysel ve kurumsal gelişim odaklı modüler eğitim programları, workshoplar düzenlemekte, aile danışmanlığı eğitimleri ve yas danışmanlığı seminerleri vermektedir. Ayrıca Lefke Avrupa Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü'nde bölüm başkanı olarak görev yapmaktadır. Uluslararası Sosyal Hizmet Uzmanları Federasyonu (IASSW)'na üyedir. Çok sayıda üniversitenin Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezlerinde danışma kurulu üyesidir. Çeşitli ulusal ve uluslararası panel, kongre ve sempozyumlara katılmış, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konferans vermiş, çalışma ziyaretleri yapmış ve bugüne kadar 8 kitabı yayınlamıştır. Kanije ve Uyvar'ın annesidir.
Prof.Dr.Şengül Hablemitoğlu Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.