Alexa
Medya Siyaset

Hak İçin Kurban Küp İçin Kavurma

Hak İçin Kurban Küp İçin Kavurma

Her Kurban bayramı bir tartışmadır alır gider.

Yılbaşında Hindisiz normal zamanda Kontrfilesiz, bifteksiz sofraya oturmayan sonradan görmeleri tutun da İtalya’ya Roma’ya sırf Boğa Güreşi seyretmek için giden ve buna bir servet ödeyenler dahil herkes hayvan hakları savunucusu kesiliverir.

Modası geçmeden önce sosyete sayfalarında Astragan, Beyaz tilki, Samur kürkler ile endam-ı arz eden şimdilerde ise gardroplarında bir zamanlar bir servet ödedikleri için atamadıkları ve hatta satamadıkları bu giysileri korumak için çaba sarfedenler de katılır bu vahşet muhabbetine.

Diğer tarafta ailece evde kesilen Kurban sayısıyla konu komşuya hava atmaya çalışan, Kurbanından iyi et çıktığı ile övünen, sırf konu komşu bu muhteşem seremoniyi görsün diye modern şehirlerde Belediyelerin bu işler için tahsis ettiği yerlerde değil evinin kapısı önünde  bu sünneti yerine getirenler,

Peygamber sünnetidir bizzat ben keseceğim diye hayvanlara eziyet edenler kendi kolunu bacağını kesip soluğu acillerde alanlar,

Şehrin sokaklarını kan gölüne çöp kenarlarını da deşilmiş işkembe ve sakatatlarla mikrop yuvasına çevirenleri de unutmamak lazım.

Her ne hikmetse tam da Kurban Bayramı öncesinde Televizyon kanallarında Derin Dondurucu reklamlarında bir patlama olur. Mağaza önleri Derin dondurucu ve Kıyma makineleri kampanyalarıyla süslenir.

Bütün bunlardan daha elim ve daha vahim olmak üzere berberden, bilgisayarcıya, Kırtasiyeden Manava kadar koca ” Kıyma Çekilir” tabelaları.

Bu nedir beyler. Kışlık etinizi Allah Rızası kisvesine bürüyerek Kurban Bayramında kesip sevap kazandığınızı mı zannediyorsunuz.

Evinizde dipfrizlerde sakladığınız sucuk kavurma yapıp yıl boyunca yediğiniz o etlermi ulaştıracak sizi cennete.

Kur’anı Kerimde Hac suresi 37. Ayette;

“Onların ne etleri Allah’a ulaşır ne de kanları; O’na ulaşacak olan sadece sizin takvânızdır. İşte Allah onları sizin istifadenize verdi ki size doğru yolu göstermesinden ötürü O’nu tâzimle anasınız. İyilik yolunu tutanları müjdele!”der.

Çevremde bu tür olayları artık çok görmeye başladığımdan dolayı maalesef yazımın başında eleştirdiğim o kesimin Kurban Bayramlarını bir vahşet bir katliam diye nitelendirmelerine ben de katılmadan edemeyeceğim.

Zira siz “Hak için Kurban, Küp İçin Kavurma ” zihniyetiyle vahşice ve o canlara eziyet çektirerek gırtlaklıyorsunuz.

Bunda Allahın Rızası olacağını ve size hayır sağlayacağını hiç zannetmiyorum. Bırakın yaradanı beni bile kandıramıyorsunuz çünkü.

Muhsin ALNIAÇIK

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ