Alexa
Medya Siyaset

Halk Ecevit ‘i İster

Halk Ecevit ‘i İster

13 Haziran’da yayınlanan yazımda sizlere Keltoş Zühtü 45’liğini takdim etmiştim. Bu yazıda da aynı plağın diğer yüzündeki “Halk Ecevit ‘i İster” ya da diğer adıyla “Çekil Artık Demirel” parçasını sizlere tanıtacağım.

Aynı “Keltoş Zühtü” parçasında olduğu gibi, bu parçayı da internete tam haliyle kazandırıyorum.

Şarkıda “Erbakan’a göz yumdun”, “hırsızları savundun”, “Türkeş’e vurdurdun” gibi sert taşlamalar var. Milliyetçi Cephe’nin ilk dönemine yönelen eleştiriler, sadece bununla kalmıyor. Ayrıca Süleyman Demirel’e “suntacı Demirel, mobilyacı Demirel” de deniyor. Günümüzden o günlere baktığımızda eleştiri dozunun pek de düşük olmadığını görüyoruz. Dönemin basınında -bakınabildiğim kaynaklar içinde- herhangi bir haber göremedim bu plak hakkında. Uzun süre gündemde kalan Milliyetçi Zühtü’ye cevaben hazırlanan bu plak, CHP’nin resmi seçim şarkısı değildir. Peki Demirel’in bu cevap plağından haberi olmuş mudur? Ben plaktan haberdar olduğunu, hatta dinlemiş olabileceğini düşünüyorum. Ancak bir cevap vermiş de değil gibi duruyor bu plakta söylenenlere.

“Bütçeyi harcadın, zam üstüne zam yaptın, fakiri aç bıraktın” sözlerine karşılık Ecevit hayranlığı söz konusu isimde de şarkıda da. Ayrıca şarkı içinde sohbet tarzı geçen kısımlarda da “ak günler” vurgusu gözden kaçmıyor. 1977’de Ecevit tek başına iktidara yetecek vekil sayısına ulaşamadı ama siyasi karizmasının en yüksek olduğu dönemde hazırlanmıştı bu plak. İyi dinlemeler.

Türk Siyasetinde Zühtü Atışması” yazısına göz atmak için tıklayınız

Doğukan Temizel

Doğukan Temizel

"1998'de İstanbul'da doğdum. İlköğretim ve lise eğitimimi Bakırköy'de tamamladım. Şu sıralar üniversitede hukuk öğrenimine devam ediyorum. 2011'den bu yana çeşitli internet sitelerinde yakın tarih üzerine köşe yazılarım yayınlanıyor."
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ