Alexa
Medya Siyaset

HDP’yi Asıl Koruyup,Kollayan AKP’dir

HDP’yi Asıl Koruyup,Kollayan AKP’dir

AKP Genel başkanı,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan’da özel gündemle toplanan TBMM Genel Kurulundan, HDP Eş Genel Başkanı Buldan’ın konuşmasını dinlemeden ayrılmıştı.

Gazetecilerin “Erken gidiyorsunuz” şeklindeki sözleri üzerine, “Nasıl ayrılmayalım? İstiklal Marşını şu parlamento içerisinde okumayanları dinleyelim mi? Benim Mehmetlerimi şehit edenleri dinleyelim mi? Onlarla kol kola gezenleri, onlarla omuz omuza verenleri dinleyelim mi? Eğer bunlara sizler de olumlu bakıyorsanız, diyecek bir şeyim yok ama benim ne vicdanım ne karakterim ne şu topraklar altında yatan şehitlerimin ruhunu ben muazzep edemem. Onun için de bunları dinleyemem.” ifadelerini kullanmıştı.

Eski Bakan Ufuk Söylemez Aydınlık gazetesinde yayınlanan köşe yazısında Erdoğan’ın açıklamasına tepki gösterdi.Söylemez “Hem Hazineden 93 milyon TL (92.2 milyon TL) yerel seçim yardımı yapacaksınız, hem de Meclis’te konuşmasını dinlemeyerek bölücü terörle ne kadar da güzel mücadele ettiğinizi dosta düşmana göstereceksiniz öyle mi? ,Bugün HDP diye bir parti hala TBMM’de yer alıyorsa, hala 93 milyon TL Hazine yardımı ödeniyorsa, bunun bir numaralı sorumlusu iktidardır.” dedi.

Ufuk Söylemez yazısında şunları söyledi:

İktidarın “Tavşana kaç, tazıya tut” kurnazlığıyla ifade edilebilecek, adeta bizlerin aklıyla alay eden çelişkili politikaları artık bıkkınlık veriyor.

Neymiş T. Erdoğan bölücü terör örgütü ile organik bağı olan HDP sözcüsünün 23 Nisan özel oturumunda TBMM’de yaptığı konuşmasını dinlememek için locasından ayrılmış.

Bravo doğrusu. Milliyetçilik dediğiniz ancak böyle olur herhalde.

Hem Hazineden 93 milyon TL (92.2 milyon TL) yerel seçim yardımı yapacaksınız, hem de Meclis’te konuşmasını dinlemeyerek bölücü terörle ne kadar da güzel mücadele ettiğinizi dosta düşmana göstereceksiniz öyle mi?

Bu nasıl bir iş ve nasıl bir politikadır acaba?

Bugün HDP diye bir parti hala TBMM’de yer alıyorsa, hala 93 milyon TL Hazine yardımı ödeniyorsa, bunun bir numaralı sorumlusu iktidardır.

Hem 93 milyon TL Hazine yardımı vereceksiniz, hem HDP’nin faaliyetlerine göz yumacaksınız, hem de muhalefeti HDP’lilerle işbirliği içinde olmakla olarak suçlayacaksınız.

Yerel seçimlerin öncesinde yazmıştım, bir kez daha tekrarlayalım, bakın ne demişiz; “…Tam ve eksiksiz, gerçek bir demokraside elbette siyasal partilerin kapatılması söz konusu değildir.

Ama vahşi ve kanlı terör saldırılarını yapan bölücü örgütle, aynı amaç ve eylem birliği içinde olan odakların, parti-dernek vb. adı altında birer “demokratik toplum” unsuru olarak görülmesi de mümkün değildir.

Aksi, demokrasinin bizzat kendi ayağına ateş etmesi anlamına gelir.

Yakın geçmişte, AB üyesi olan İspanya’da, ayrılıkçı bölücü terör örgütü ETA’nın, siyasi kanadı olarak kurulmuş olan “Herri Batasuna (Halkın Birliği)” partisi, terör odağı olarak, demokrasiyi tahrip ettiği ve demokratik araçlar yerine terör örgütünü himaye ettiği ve propagandasını yaptığı gerekçesi ile 2003 yılında mahkemece kapatılmıştı.

Herri Batasuna partisi de, geçmişte HDP’nin aldığı gibi oy almıştı. İspanya Devleti terör örgütüyle bağı nedeniyle bu partiyi kapattı. AİHM’e yapılan itiraz da reddedildi ve AİHM böyle bir partinin kapatılmasının hukuka, Avrupa ve demokrasi değerlerine aykırı düşmediğine ilişkin tarihi bir karara imza attı.

Ben bu görüşlerimi ilk defa ve/veya son olaylar nedeniyle yazmıyorum elbette.

Sürekli okurlarımız hatırlayacaklardır. Yıllardan beri HDP ve türevlerinin demokratik bir siyasi parti olarak görülemeyeceğini, bir ülkede iki silahlı kuvvet olamayacağını, silah ve terörle müzakere değil ancak mücadele edilmesi gerektiğini ısrarla yazıp söyledik.

Öte yandan, Parlamento’nun ve Yargı’nın özellikle bu PKK ağzıyla konuşan, dolaşan kravatlı-mazbatalı militan vekillerin dokunulmazlığını kaldırması ve yargıya sevk etmesi yetmiyor. Ardından da bu terör örgütünün propaganda, teşvik, kışkırtma ve fiili sözcülüğünü yapanların yuvalandığı HDP hakkında, vakit geçirmeden kapatma davası açılması gerekiyordu.

Önümüzde AB üyesi İspanya’nın ETA terör örgütünün siyasi kanadı olan Herri Batasuna partisinin kapatılmasına ilişkin mahkeme kararı ve bu kararı uygun bulan AİHM’nin kararı var.

Türkiye’nin de kanlı-vahşi -ayrılıkçı-terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısına ve onun Meclis’teki kravatlı-mazbatalı militanlarına karşı hukuk yoluyla, meşru müdafaa yapması kaçınılmaz ve ertelenemez bir görev olarak önünde duruyor.

İspanya, terörle organik bağı olan partiyi kapatıyor da, Türkiye neden kapatmasın? Ne bekliyoruz, kim istemiyor, bunları kim koruyor söyleyin de bilelim!..”

Evet, kim koruyor? Kim 93 milyon TL veriyor?”

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ