Alexa
Medya Siyaset

İbrahim Özdiş :Anıtkabir’de İstiklal Marşı Ne Zamandan Beri Yasak?

İbrahim Özdiş :Anıtkabir’de İstiklal Marşı Ne Zamandan Beri Yasak?

CHP Adana Milletvekili, TBMM İdare Amiri İbrahim Özdiş Adana’dan Anıtkabir ziyaretine gelen kafilenin İstiklal Marşı okurken görevlilerin müdahalesiyle karşılaşmasını  TBMM gündemine taşıdı.

ANITKABİR’DE İSTİKLAL MARŞI NE ZAMANDAN BERİ YASAK?

Adana’dan Anıtkabir ziyaretine gelen yaklaşık 100 kişilik kafile geçtiğimiz hafta sonu Anıtkabir ziyaretleri sonrası mozole önündeki merdivenlerde İstiklal Marşı okumak istemişti. Marşın yarısındayken gelen görevli askerler tarafından uyarılan kafile duruma tepki göstermiş, görevlilerden “Anıtkabir’de İstiklal Marşı ve özellikle İzmir Marşı söylemek kesinlikle yasak, yukarıdan emir geldi” cevabıyla karşılaşmıştı.

Konunun kendisine iletilmesinin akabinde TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak Başbakan Binali Yıldırım’a seslenen CHP Adana Milletvekili, TBMM İdare Amiri İbrahim Özdiş “Anıtkabir’de ulusal marşımızı söylemek ne zamandan beri yasaklandı?” diye sordu. Durumun saçma ve kabul edilemez olduğunu vurgulayan CHP’li Özdiş’in konuşması şu şekilde:

“Geçtiğimiz günlerde, bana iletilen bilgiye göre, Adana’dan Anıtkabir ziyaretine gelen 100’ü aşkın hemşerim Anıtkabir’de İstiklal Marşı okumak isterken askerlerin müdahalesiyle karşılaşmışlar. Kendilerine “Anıtkabir’de İstiklal Marşı ve özellikle İzmir Marşı söylemek kesinlikle yasak, yukarıdan emir geldi.” denmiş. Sayın Başbakana soruyorum: Anıtkabir’de ulusal marşımızı söylemek ne zamandan beri yasaklandı?”

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

    Teşekkürler sayın İĞDİŞ. Bu yasak da Türk ve Türkçe, Türkiye ve Atatürk düşmanlarının tüm öteki ulusal ve toplumsal kavramlara, varlıklara, kazanımlara, değerlere ve bayramlara en sinsice ve adım adım koydukları yasaklar ve yaptıkları saldırılar gibi kutsal İstiklal Marşı’na saldırılarının ve yasaklarının açık ve gizli bir parçasıdır. Bütün bu ihanetin ve melanetin HESABININ sorulacağı ve sorgulanacağı günler mutlaka gelecektir ve yakındır.

BİR YORUM YAZ