Alexa
DOLAR
8,3198
EURO
10,1141
ALTIN
499,70
BIST
1.454
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
29°C
Ankara
29°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
27°C
Perşembe Az Bulutlu
30°C
Cuma Parçalı Bulutlu
30°C
Cumartesi Gök Gürültülü
23°C

İç Güveysi Olmak Zor İş

İç Güveysi Olmak Zor İş

Geçmişte uygulanan evlilik biçimidir. Günümüzde de geçerliliğini korumaktadır. İç güveysinin ne anlama geldiği ise: Evlendiği insanın ailesiyle beraber yaşayan damada denir. Nasıl ki gelin damat evine giderse buda tam tersidir. Damat gelin evine gider. Erkek için üzülecek bir durum olup, bir nevi sığınma şeklidir, özel hayatın kısıtlandığı bir hiyerarşik düzen ve  ekonomik özgürlüğün tam anlamıyla elinde olmayan insandır.

Siyasetin iç güveysi olmak daha da zordur. Eğer bir siyasinin kanatları altına girmiş ona iç güveysi olmuşsanız ne özgürlüğünüz kalmıştır nede özgünlüğünüz. Bir nevi esaret hayatıdır. Fakir delikanlı ağanın kızını sever, kızda onu sever, ama evlenemezler. Çünkü ekonomik ve statü farkı vardır. Ağa insafa gelir delikanlıyı iç güveysi olarak kabul eder, eder de? Artık delikanlı ağanın bir kölesi olmuştur. Yat yat, kalk kalk. Emir komuta zinciri altında hayatını devam ettirir. Fakirken yaşadığı özgürlük buram buram burnunda tüter. Tüter ama artık o özgürlükler çok geride kalmıştır. Ağanın atı tımar edilir, Ahır temizlenir, atın yemi, suyu verilir, atın koşumlarına bakım yapılır, nalları çaktırılır. Ağa ata bineceği zaman güveysi eğilir ağa bir ayağını güveysinin sırtına atar, diğer ayağı ile semere biner. Güveysi atın gemini tutmakta ve harekete hazır beklemektedir. Bu ara sırtına bir kırbaç iner. Bu ağanın gemi bana ver komutudur. Gemi eline alan ağa deh der ata bir kırbaç atar. Güveysi ise sırtına yediği kırbacın acısı ile arkasından koşarak gider.

Özgürlük gitmiştir, artık kölelik başlamıştır. Aşk, meşk hepsi unutulmuş. Tamam ağam, olur ağam, yalvarırım ağam sözcükleri güveysinin ağzından hiç düşmez. Köyünün hür delikanlısı aşkı ve para  uğruna köleliği seçmiştir. Hayatı artık ağanın iki dudağı arasındadır. Ağa ne derse robot gibi istenilenleri ve emirleri yerine getirir. Bu yoksulluğun ve parasızlığın gözü kör olsun. Kocaman bir yiğidi bir ağaya köle yapar. Bu arada her güveysi böyle değildir. Enderde olsa ağaya baş kaldırıp dümeni eline alanlarda vardır. Ana çok nadirdir. Türkiye’de eşine rastlanmamıştır.

O kadar ağır gündemde böyle hafif yazı yazılmaz ama, maalesef yazdıklarınızın altında bir şeyler çıkararak sizi ya iç güveysi ya da mahkum yapmak isteyenler eli tetikte her an bir darbe vurmak için bekliyor. Malum özgür ve demokratik bir ülkedeyiz. Gazetecisi, habercisi, düşünürü hapiste gün dolduran bir ülkenin iç güveysi vatandaşlarıyız.

İki tane damadımız var. Birincisi şu alış, veriş, Man, 7/24 işlerine bakan sürekli bir birini tutmayan şeyler söyleyen, sonrada anadan doğduğunda sahip olduğu inci dişlerini gösteren, söylediklerinden mutlu olan ve enflasyon bir haneli rakamlara düşecek diyen. Ve hiçbir zaman düşmeyen. Zam yok deyip aradan birkaç saat geçtiğinde zamları yağdıran iç güveysi bey !

İkinci damat ise hem iç güveysi hem idealleri mutasyona uğramış koca reis. Milliyetçi ve milliyetçi camianın Bozkurt’u. Tanrı dağı kadar Türk, Hıra dağı kadar Müslüman. Ne güzel Allah herkese bu inancı nasip etsin. Ancak ‘’ Muhalefetten hangi öneri gelirse gelsin’’ ret edeceğiz ‘’ diyorsa ne Türklükten ve nede Müslümanlıktan söz etmesi abesle iştigaldir. Ne olmuştur? Muhalefet demiş ki ‘’Gelin şu deprem konusunu araştıralım, tartışalım, halkımızın mağduriyetini giderelim, depreme karşı alınabilecek önlemleri alalım demiş? Borç istememiş, altındaki sandalyeye talip olmamış. Sadece birlikte çözüm üretelim demiş. Yanıtı ise istemezüüüük olmuş. Neden, niçin istemiyorsun. Deprem siyasi malzeme yapılamaz. Deprem için gerekenleri yapmamakta hiç pirim kazandırmaz.

İç güveysi olmak zor iş. Emret ağam öl de ölelim…

Seçim yapılır ve İngiltere parlamentosuna çiçeği burnunda bir vekil seçilir. Parlamentoda ilk konuşmasını yapmaktadır. Kıdemli vekillerden biri konuşmayı dinler ve yanındaki vekile sorar Kim bu? Önce hiç görmedim. Bay Harris’i duymuşsunuzdur herhalde. Siyaset Fazilettir ve İngiliz Grameri üzerine kitapları var. Bunun üzerine kıdemli milletvekili ‘’ Burada ne işi var, bunların hiç birini burada bulamayacak’’

Yorumlar
  1. GÖNÜL PINAR ATACI dedi ki:

    HARİKA ÜSTÜ hatta ÖTESİ ama tamamen GERÇEK ve GÜNCEL, olağanüstü GÜZEL, çok ÖNEMLİ, son derece İLGİNÇ ve ÖĞRETİCİ bir siyasi ironı yöntemiyle yapılmış MUHTEŞEM bir tesbit, tenkid ve teşhir. Çok değerli araştırmaci – yazar sevgili Bahattin AYHAN’ı en yürekten duygular ve dileklerle kutlar, şunları eklemek ister, saygılar sunarım :
    İÇ GÜVEYSİ OLMAK, gerçekten çok ama çok ZOR İŞ. Bu ZOR İŞ, belli ve belirsiz bir süre FETÖ okullarında okumuş ya da birkaç yıl önce, ağaya, EMRET AĞAM ÖL DE ÖLELİM demek yerine en ağır lafları söyledikten sonra pişman olup tövbe ve biat etmiş İÇ GÜVEYİLER için çok daha ZOR bir İŞ’dir. Eh ne diyelim : Ulu Tanrı, AĞAĞA da bu iki İÇ GÜVEYE de yar ve yardımcı olsun ve onları kem gözlerden ve her türlü görünür görünmez kazadan beladan korusun diye dua ederek bekleyelim ve görelim bakalım ne olacak.

  2. Bahattin Ayhan dedi ki:

    Sayın Atacı teşekkür ederim