Alexa
Medya Siyaset

İdeolojik mi,Yoksa Çıkar Birlikteliği mi?

İdeolojik mi,Yoksa Çıkar Birlikteliği mi?

Sayın Erdoğan ve partisi ne zaman köşeye sıkışsa Sayın Bahçeli can simidi misali imdada yetişiyor. Ve Erdoğan’ın iktidarının devamını sağlıyor ve Erdoğan’da altında kalmıyor jeste karşılık veriyor. En tipik ve en bilinen jesti de muhaliflerinin kongre yapmalarına engel olarak Bahçeli’nin hükümranlığını sağlamış olmasıdır.

Son gelişmelere bakıldığında önümüzdeki yerel seçimde AKP ve MHP ‘nin güç birliği yapacağı kesin gözüküyor. Oy kaybına uğrayan AKP’ ye MHP can suyu olacak.

Sizce İslamcı ve Milliyetçi iki ideolojik görüş nasıl oluyor da bu denli bağdaşabiliyor?

Türk-İslam sentezi altında tek vücut nasıl olabiliyorlar?

Türk milliyetçi olup, İslam ümmetçidir. AKP ve MHP İki farklı ve birbirlerine ters düşen fikrin savunucusudurlar. Birisi genetik birlikteliği, diğeri dinsel birlikteliği temsil eder. Bu nedenle uyuşmazlar\ uyuşamazlar. Ama Türkiye’de uyuşabiliyorlar, ideolojik ilkeleri bir kenara bırakarak aynı yolda yürüyebiliyorlar. Dolayısıyla varlık nedeni olan ideolojilerine ters düşüyorlar. Üstelik Osmanlı döneminde ortaya atılan ve tutmayan bu kavram globalleşen günümüz dünyasında ilgi ve sempati yaratabilir mi? Yoksa tam olarak antipatik mi karşılanıyor? Sempatik karşılanmadığı konusunda çok sayıda örnek bulunuyor. Batıda siyasal İslam öcü olarak görülüyor ve anlatılıyor. Öyle ki Almanya kamuoyu Müslümanlığa EVET, İslama HAYIR yönünde tepki veriyor.

Her iki partide de kimlik farkı vardır ve birbiri ile örtüşmez. Türk kimliği ulusalcılığı, İslamcı kimliği ise ümmetçiliği ifade eder. Diğer farklılıklara bakalım: Tarihsel olarak Türk kimliği, Tarihte:  Türk olarak vardır, İslamcı kimliği Türk tarihinden çok sonra 7. Yüzyılda ortaya çıkmıştır ve çıkışı da Türkler arasında olmamış Araplar arasında olmuştur. Türklerin ana yurdu Orta Asya, İslamcıların ana yurdu Arabistan’dır. Türkler önce vatan derken, İslamcılar önce iman derler. Sembolleri de farklıdır Türklerin sembolü ay yıldızlı Türk bayrağı iken, İslamcıların bayrağı yeşil sancaktır. Türkler için vatan ön plandadır, İslamcılar içinse mülk. Türkler yurdu, toprağı için savaşırken, İslamcılar din için savaşırlar. Egemenlik Türklerin olmazsa olmazı, İslamcıların ise hilafet olmazsa olmazıdır. Türkler özgürlük, İslamcılar ise kulluk, kula kul olma aşığıdır.Türkler savaşçı, İslamcılar mücahittir.

Türkler ile İslamcılar arasında sosyal yönden de farklılıklar vardır.

Örneğin Türkler kımız içer, türkü söyler, Tanrıyı kalbinde hissederler, kaç-göç bilmezler, kadın erkek eşit olup kadın daima saygı görür. İslamcılar ise şerbet içer, dua eder, Allah’ın gazabından korkar. Kadına değer vermez, kadın erkek eşitliğini kabul etmez çünkü günahtır. Türklerin tarih anlayışı ulusal olup İslamcıların ki dinseldir.

Yukarıda saydığımız ve örneklerini verdiğimiz nedenler Türk-İslam sentezinin zorlama ile meydana getirildiğini göstermektedir. Birbiri ile uyuşmaz, örtüşmez. Örtüşme aramak ise abesle iştigaldir. Dayatmadır. Yapay olarak yaratılan sentezde Müslüman kimliğinin Türk kimliğinden önce gelmesi öğretisi hedeflenmiştir. Gerçek Türk milliyetçileri bu farkı yıllar önce görerek Türk-İslam sentezinin gerçek Türk milliyetçiliğine zarar verdiğini deneyerek yaşadılar. AKP’nin kanatları altına aldığı MHP ile Türk-İslam söyleminin gündemde tutulmaya çalışılmasının yukarda saydığımız nedenlerden dolayı hiç bir tutar tarafı yoktur. Ulusal kimlik bilincinin gelişmesi hiç bir zaman siyasal İslamcıların işine gelmemiştir, gelmez de. Gerçek Türk milliyetçileri bunu görmüştür. Kendilerinin siyaset sofrasında meze olmayacaklarını haykırmışlardır.

Gerçek Türk milliyetçisi ile Siyasal İslamcının arasındaki fark gündüz gece farkının aynısıdır. Türk milliyetçisi gündüz gibi aydınlıkken, siyasi İslamcı ise  hedefine ulaşmak için hep takiyeci ve karanlık olmuştur. Gündüzü karartarak başarıya ulaşmıştır.

Bahattin Ayhan

Bahattin Ayhan

Araştırmacı-Yazarı.Tarih Türklerle Başlar,Türkiye Halkları,Antik Dönemden Günümüze,Köken-Dil-İnanç adlı kitapların yazarı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ