Alexa
DOLAR
7,4642
EURO
9,0240
ALTIN
438,14
BIST
1.524
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Çok Bulutlu
6°C
İzmir
6°C
Çok Bulutlu
Pazartesi Parçalı Bulutlu
6°C
Salı Parçalı Bulutlu
7°C
Çarşamba Az Bulutlu
10°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
13°C

İhtiyaç, Varlık Barışı Değil,Servet Vergisidir

İhtiyaç, Varlık Barışı Değil,Servet Vergisidir

Otoriter iktidarların en belirgin özelliği, kendilerine devamlı bir düşman yaratmaktır.

Ekonomik, siyasal olarak dibe vuran AKP iktidarı da aynen bunu yapar hale geldi.

Geçtiğimiz Salı günü Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu parti grubunda yaptığı konuşmada, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Varlık Barış’ı ile yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul, kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını 30 Haziran 2021’e kadar  Türkiye’deki banka ve aracı kuruma  bildirilmesi halinde, söz konusu varlıkların serbestçe tasarruf edilebileceğini, bu işlemlerin herhangi bir takibe uğramayacağını söylemiştir.

Bu açıklamanın anlamı bu paraların kaynağının sorulmayacağıdır.

Yani yurt dışına bulunan mevduatın belli bir tarihe kadar ülkeye getirilmesi halinde bu paraların kaynağının sorulmayacak ve vergi alınmayacak olmasıdır.

Varlık Barışı, Adalet ve Kalkınma Partisinin kendi yanlış ekonomi politikaları nedeniyle dibe vuran Türk ekonomisine bir nebze faydası olsun diye Türk vatandaşların vergiden ve kaynak incelemesinden kurtulmak için yurt dışındaki bankalarda tuttukları, pekde dürüst yollardan elde edilmemiş mevduatlarını Türkiye’deki banka ve aracı kurumlara transferini sağlama işlemidir.

Yani kara paranın Türkiye’ye getirilerek aklanması olayıdır.

Kara para kısaca devletin izin vermeyeceği yol ve yöntemlerle kazanılmış para demektir. Örneğin: uyuşturucu ticareti, yasadışı silah ticareti, rüşvet yoluyla elde edilmiş paralardır.

Son günlerde İktidar mensuplarının bu konuyu eleştiren Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirmeleri yersiz ve haksızdır.

Herkesin bildiği bir gerçek vardır ki, yurt dışında yabancı bankalarda tutulan servetlerin büyük çoğunluğu kanunen yasaklanmış işlemlerden elde edilmiş paralardır.

Bunların arasında, uyuşturucu kaçakçılarının, organ mafyasının, rüşvetçilerin de paraları vardır.

Varlık Barışı ilki 2008’de uygulamaya konulmuştur, bu son Varlık Barışı ise 6.kezdir. Yani Türkiye 12 sene içinde 6. defadır Varlık Barışı ilan ediyorsa burada bir sorun var demektir.

Bunu eleştiren Kılıçdaroğlu’na iktidar mensuplarının saldırısı tam bir suçluların telaşı içinde olduklarını ortaya koyuyor.

Kılıçdaroğlu, bunu eleştirirken  gaf yapmadı. Kanun dışı yollardan elde edilmiş kara paranın yurt dışından Türkiye’ye getirilerek aklanmasına karşı çıktı. Kanunen yasaklanmış işlemlerden elde edilen kazançlar da yakalandı mı vergisi alınır, faili ya da failleri hakkında ayrıca yasal işlem yapılır. Yasa dışı işlemlerden elde edilen paralara da  el konulur. Kılıçdaroğlu’nun  söylemek istediği de tam budur, ama bunu  doğru ve tam açıklayamadığı için sorun olmuş ve Recep Tayyip Erdoğan ve yandaşları da bunu istismar konusu yapmışlardır.

Kılıçdaroğlu’nun ne demek istediğini belli bilgi birikimine sahip kişiler anladılar, ama siyasetçi topluma yönelik bir açıklama  yaparken orta kültür ve zekadaki kişilerin de anlayabileceği açıklıkta konuşması gerekiyor, gerekiyor çünkü, karşısındaki rakip her şeyi, her konuşmayı aslından koparıp, çarpıtıp istismar etmeyi, saldırmayı siyaset yapmak zannediyor.

Türkiye’deki ahlaki ve ekonomik çöküntüden bir şekilde kurtulunur, bir servet vergisi çıkartıp nereden buldun diye sorarak.

O zaman kim hırsız, kim gayrimeşru servet sahibi ortaya çıkar. Türkiye’nin en büyük sorunu çaldıkları, çalanların yanında kar kalmasıdır.

Asgari ücretliden, işçiden, memurdan, namuslu vatandaştan vergisini alacaksın, kanun dışı yollardan kazanıldığı için yurt dışındaki bankalarda tutulan paraları aklayacaksın, vergi almayacaksın. Bütün bunu anlamak ve savunmak mümkün değildir.

Yorumlar
 1. Gönüi Pınar Atacı dedi ki:

  Kara para türeticilerini, sahiplerini, bölüşücülerini, tüketicilerini, yatırımcılarını ve bunların hepsine en gayri-milli bir olanak ve kıyak yasası çıkararak açık ve gizli hamiliği zirveye çıkaranları ve tüm ekonomiyi ve siyaseti tam bir iflasa ve yıkıma sürüklemiş olanları teşhir ve tel’in eden MÜKEMMEL bir yazı. Çok değerli yazarı ünlü hukukcu ve siyasetci sevgili Şahin MENGÜ’ye özel tebrikler, yeni başarılar ve en iyi dilekler.

 2. Şahin Mengü dedi ki:

  Pınar hanım çok teşekkür ederim.

 3. Ali Oray dedi ki:

  Her zaman ki gibi doğru tespitlerle dolu bir yazı.Teşekkürler sayın Mengü

  1. Şahin Mengü dedi ki:

   Çok teşekkür ederim Ali bey.

 4. Bahri Baba(emekli gazeteci) dedi ki:

  Sayın Şahin bey,81 yaşındayım.Bildim bileli CHP’liyim.Çok çalıştım sokaklarda partim için.bu CHP’nin hali ne olacak.Artık siz duayenler bir şeyler yapın.CHP’yi kurtarın.Ve rica ederiz daha çok yazın,daha çok bizi bilgilendirin.

  1. Şahin Mengü dedi ki:

   Nahri bey elimden geleni yapacağım. Dediklerinize de aynen katılıyorum.

 5. Serdar Öztürk dedi ki:

  Şahin bey kaleminize sağlık.Bu Kemal bey erken seçim diyor.Ben de erken seçim Erdoğan’ın ekmeğine yağ sürer diyorum.Anayasa açık.Bu konuyu da dile getirseniz keşke.

  1. Şahin Mengü dedi ki:

   Serdar bey,
   Elbette Tayyipin ekmeğine yağ sürer.
   Bir müsait ortamda yazarım. Sevgiyle kalın

 6. Yüksel ÇETİNER dedi ki:

  Adalet reformunu yapmak çok basit. Muktedir çıkıp diyecek ki: bundan böyle, her kademedeki hakimler savcılar hukuk çerçevesinde karar verecek, doğrudan dolaylı hiçbir etki altında kalınmayacak, aksine davranan her kişi, görevli, yasalar çerçevesinde en ağır şekilde cezalandırılacak.Yerine liyakat üzre görevlendirme yapılacakº Durum her aşaması ve ayrıntısı ile, anında kamuya açıklanacak. O kadar.

  1. Şahin Mengü dedi ki:

   Çok haklısınız,
   Siyaset kurumu yargının üstünden elini çekecek.
   Saygılarımla

  2. Şahin Mengü dedi ki:

   Sevgili Ağbim,
   Muktedir bunu devamlı söylüyor ama olmuyor. Bunu anayasal güvence altına almak lazım