Alexa
DOLAR 6,7147
EURO 7,4942
ALTIN 372,615
BIST 108097,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 24°C
Gök Gürültülü

İlla ki, Atatürk’ün laik ve milli Devleti!

İlla ki, Atatürk’ün laik ve milli Devleti!
27.09.2019 - 10:00
A+
A-

Bu kez son sözümüzü yazımızın başında söyleyelim.

Tabii ki, Atatürk’ün bağımsız-milli ve laik Cumhuriyet modelidir, Türkiye ve Türk insanı için en uygun, en doğru, başarıyla uygulanmış modeli.

Geçtiğimiz günlerde değerli akademisyen ve yazar Sn. Dr. M. Perinçek tarafından Rusya’nın henüz kamuoyuna henüz resmen ilan etmediği belirtilen bir planı açıklandı. Bu planla birlikte Rusya, belki emperyal bir hesabın parçası olarak, belki de İslam dünyasını Vehhabilik belasından uzak tutmak amacıyla iyi niyetli olarak, İslam dünyasını millet bazında değil, din ve mezhep bazında Sufi Birliği ve Şii Birliği olarak tanımlayan bir harita da hazırlamış. Bu haritada Türkiye sanki bir din devletiymiş gibi, laik ve demokratik Avrupa’dan tamamıyla soyutlanmış olarak gösteriliyor.

Haritaya bakıldığında, tam bir siyaset mühendisliği yapılmak istendiği, gerçeklerden ve uygulanabilirlikten oldukça uzak bir plan olduğu ilk bakışta anlaşılabiliyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in belki de iyi niyetli olmasına rağmen, Türkiye’nin sosyolojik, demografik ve kültürel yapısını tam olarak anlamadığını ve/veya yanlış anladığını görüyoruz bu planda.

Türkiye’nin sözde Sufi özde ise, Sünni bir birliğin parçası olması, asla ve kat’a kabul edilemez ve hayata geçirilemez bir plandır bence.

Bir kere Türkiye, bir Sünni İslam Devleti değildir. Topraklarının bir bölümü Avrupa’dadır. Avrupa ile ticari, turistik, ekonomik, sosyal ve kültürel olarak yoğun bağları ve geçmişi vardır. Nüfusunun yaklaşık %20’si Alevi-Bektaşi inanç ve kültürüne sahip Türk- Türkmen’lerden oluşmaktadır. Bu konuda devletin arşivlerinde yapılmış bulunan ve benim de gördüğüm en muhafazakar araştırmalara göre bile, Alevi-Bektaşi kültür ve inancına sahip Türklerin toplam nüfusa oranı –en az- %12-17 aralığında olarak verilmektedir. Buna ilaveten bu orandan çok daha fazlası Sünni inancından gelen milyonlarca Türk yurttaşının laik-bağımsız ve ulus devlete olan sarsılmaz bağlılığıdır.

Bu nedenle Türkiye asla ve kat’a bir din ve mezhep devleti olmaz, olamaz.

Böyle bir işe teşebbüs edilmesi dahi, tam bir felakete yol açacak akla ziyan bir iş olur. Çünkü, laik olmayan bir mezhep-din devletinde yaşamaktansa ölümü dahi tercih edecek milyonlarca laik-Sünni ve Alevi yurttaşımız yıllardan beri barış içinde ve bir arada yaşıyor bu topraklarda çok şükür ki.

ABD’nin ılımlı İslam saçmalığıyla İslam dünyasına ve bölgemize aklınca nizam vermeye çalıştığını sandığı BOP projesinin, bir başka ülke, yani Rusya tarafından Sufi Birliği-Şii Birliği biçiminde adeta başka bir versiyonun öne sürülmesinin –amaçları ve niyetleri farklı da olsa- kabul edilebilir, uygulanabilir ve gerçekçi hiçbir yönü yoktur, olamaz da.

ABD de, Rusya da, İslam dünyasında mezhep ve din temelli değil, laik-demokratik-ulus devlet temelli Atatürk Cumhuriyetini örnek almaktan ve saygı göstermekten başka sağlıklı bir seçeneğin olmadığını ve olamayacağını artık anlamalı ve kabul etmelidirler.

Yani ne mollalar cumhuriyeti, ne de imamlar cumhuriyeti.

İlla ki, laik-çağdaş-demokratik ve milli bir hukuk devleti olarak Atatürk Cumhuriyeti. NOKTA.

ETİKETLER:
YORUMLAR
  1. GÖNÜL PINAR ATACI dedi ki:

    ÖZEL ve MÜKEMMEL bir irdeleme ve MUHTEŞEM ve gerçek ATATÜRK’ÇÜ bir sonuç cümlesi. Kalbine, eline ve kalemine sağlık sayın SÖYLEMEZ.