Alexa
DOLAR 7,9822
EURO 9,4563
ALTIN 487,891
BIST 1190,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 25°C
Mevzi Sağanak

İşin Çivisi Çıktı

İşin Çivisi Çıktı
08.01.2019 - 0:00
A+
A-

Ülke tam bir çadır devleti gibi yönetiliyor. Her şey bir adamın iki dudağının arasında, ne anayasa dinliyor ve ne de hukuk.

Dünkü gazetelerde vardı, çiftçiye ve tarıma destek için kurulmuş olan Ziraat Bankası, spor kulüplerinin borçlarını yapılandıracakmış. Bunu bir yabancı ülke vatandaşı duysa, Türk tarımının ve Türk çiftçisinin herhangi bir sorunu yok ki, tarımı ve çiftçiyi desteklemek için kurulmuş banka spor kulüplerini desteklemeye başlamış diye düşünür.

Ey CHP Yöneticileri, Türkiye çadır devleti gibi yönetiliyor.Ziraat Bankasının amacı çiftçiyi ve tarımı desteklemektir. Amaçları arasında spor kulüplerinin borcunu yapılandırmak yoktur. Bankanın parası ve gücü varsa çiftçiye ve tarıma destek versin. Bunu siz dile getirmeyeceksiniz de kim getirecek.

O köylü bizim için milletin efendisidir.

Stadyumları “Atatürk’ün askerleriyiz” diye inleten  Türk Futbol seyircisi,  böyle  popülist politikalarla kandırılamazlar.

Ayrıca kulüp yöneticilerinin kötü yönetiminin bedelini  halk niye ödesin ki.

Ama olay sadece bu değil, AKP İktidarı elinde seçim kanunu açıkça çiğnenerek kurulan tek adam rejiminden sonra,  artık Anayasanın değiştirilemez demokrasi, laiklik, sosyal devlet, hukukun üstünlüğü hükümlerinin içlerinin boşaltılması ile yetinilmiyor, Anayasanın belli bir somut durum için yaptığı açık lafzi düzenleme de yok sayılıyor.Bu yok sayılırken de Anayasa bilgisi Orta okul “yurt bilgisi” dersiyle sınırlı olan bir şahıs tarafından da bu düzenlemelere karşı çıkanlar “Derslerine İyi Çalışmamışlar” diye alaya alınabiliyor.

Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’nin son hamlesi Binali Yıldırım’ın . adaylığı CHP tarafından demokratik yollardan engellenemez ise ki; Kılıçdaroğlu’nun konuyla ilgili olarak “Anayasaya aykırı ama seçimi bunun üzerinden götürecek değiliz” diye .beyanda bulunduğundan, artık Türkiye’de anayasanın hiçbir hükmü kalmayacak, bir kişinin iradesinin Anayasa yerine geçmesi olağan hale gelecektir.

Bu tam bir gerçeğin önemsizleştirilmesidir. Gerçeğin önemsizleştirilmesi sadece iktidar sahiplerinin söylemleriyle  değil, ona yardımcı olan Ana muhalefet partisi tarafından da hayata geçiriliyor.

12 Eylül Askeri rejiminin egemenleri de “ Bizim söylediklerimiz Anayasa ile çelişirse anayasa bu yönde değişmiş sayılır “ buyurmuşlardı. Bu günkü durumdan hiçbir farkı yok.

Bir yasal boşluk, muktedirin bir beyanıyla  Anayasanın lafzına aykırı kıyas yoluyla doldurulabiliniyor.

Tabii bu çok doğal zira yıllar içinde Anayasanın açık ihlallerine karşı  eşit ve adil olmayan seçimlere ve onların sonuçlarına eylemli, zamanlı, demokratik tepki verilmeyince, bu noktaya gelindi.

Gelinen noktada CHP yönetiminin hareket alanı iyice daraldı. Yapabilecekleri fazla bir şey yok. Egemenleri kızdırmamak için açıkça görülmekte olan bir davanın sonucunu etkiyen bir kanun maddesini bile anayasaya uygun bulan  Anayasa Mahkemesinin ve tam kanunsuz bir kararla Anayasa referandumunu şaibeli hale getiren Yüksek Seçim Kurulunun nasıl tutum alacağı şimdiden belli. CHP yöneticilerinin yapabilecekleri yegane faydalı iş, istifa edip partinin başından çekip gitmeleridir.

Şahin Mengü

Şahin Mengü

Siyasetçi, avukat. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Serbest avukatlık, Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreterliği ve Türk Eğitim Derneği Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. 23. Dönem CHP Manisa milletvekili.
Şahin Mengü Tüm Yazıları
YORUMLAR
 1. MUAMMER SOKOLLU dedi ki:

  Merhaba,
  Sitenizi beğeniyor ve takip ediyorum..
  Ancak,
  Yazıların altında biz okurlara “Yorum” imkanı verilmesinden son derece şikayetçiyim.
  Yazar ve Haberlere Yorum hakkı verilmesini rica ediyorum.
  Partilerin hepsi ÖN SEÇİM HAKKIMIZI GASP ETTİ.
  Eski Gazetelere Yani 4.Güç Basın Zamanı gazetelerine bakınız.
  Gazetenin ve Tüm Yazarlarının telefon numaraları vardı.
  İfade Özgürlüğü sadece Medyanın değil,
  Basın ve tüm Türk Milletinin idi.
  Türkiye Büyük Millet Meclisinde Millet Vekillerinin Telefonlarına rahatça ulaşır (Telefon Bulursak)
  Şimdi;
  Getirilmiş Genel Başkanlar ve Onların Atadıkları Sandığa girip Seçtirilmiş olarak çıkanlar var.
  Millet Vekili yok.
  Milli İrade yok.
  Türkiye Büyük Millet Meclisi Yok.
  Dikkat ediniz,
  TBMM var…
  Biz olmazsak Türkiye Büyük Milleti olmaz.
  Biz olmazsak Partiler olmaz.
  Biz olmazsak Basın olmaz.
  Ve önümüzdeki yerel seçimlerde
  İkinciyi (Belkide Birinciyi) görünce şaşıracaksınız.
  Son Seçimin 3.Olan “Sandığa gitmeyenler ve İptal Oy Atanlar” bu seçimde kesin olarak ikinci olacaktır.
  Bizi görmezden gelmenin kaçınılmaz sonucu…
  Başarılar.
  Mutlu ve Uzun Yaşayınız