Alexa
DOLAR 7,733
EURO 9,1054
ALTIN 472,844
BIST 1154,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 27°C
Az Bulutlu

“İslam Bu” Kitabımız Üzerine

“İslam Bu” Kitabımız Üzerine
15.05.2018 - 22:03
A+
A-

İSLAM BU adlı kitabımız Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından 15 Mayıs itibariyle yayınlandı. Kitabımız, 20 yıllık bir dinsel eğitim sonunda İslam ’a ilişkin keşfettiğim gerçekleri içeriyor. İslam, halen milyarı aşkın mensubu olan büyük bir din. Üzerinde bir yığın çalışmanın yapıldığı verimli bir alan. Fakat İslam dünyası bu dinin doğuşunda ortaya konan ilke ve ülkülerden çok uzak.

Bugün reel İslam; mezhep, cemaat ve tarikat benzeri kimi yapıların tasallutu altında bulunuyor. Bu nedenle, ortaya çıkışındaki özgünlüğünü ve arı duru olma halini yitirmiş durumda. Ne acı ki çoğu kez dinin süflî bir çıkar ve iktidar aracı olarak kullanıldığını görmekteyiz.

İslam tarihinde önemli düşünsel ve hukuksal akımlar olarak ortaya çıkan ve adına mezhep denilen bir kısım yapıların zamanla toplumsal gelişme ve ilerlemenin önünde bir tıkaç vazifesi gördüğü gerçeği aşikârdır. Bu yapıların donuklaşması bütünsel anlamda dinin de yaşamsal devingenlikle uyuşmayan bir statükoya dönüşmesine sebebiyet vermiştir. Buna ilaveten; İslam’ın sabiteleri söylemi de dini tümden durağanlaştıran bir tabular dizgesinin oluşmasına yol açmıştır.

Bununla birlikte, Müslüman toplumların bilimde yükseldiği dönemlerdeki din algısının ve dinsel yaşantının mahiyet itibariyle analizi, İslam’ın doğuşundaki sosyal gerçeği teşhis etmede önemli veriler sunmaktadır. Ayrıca bu noktada, muhalif İslamî düşünce akımlarının yahut muhalif İslamî grupların resmî ve statik İslam’a direnişlerini de zikretmeliyiz. Lakin yine de İslam tarihindeki ana karakter, dinle toplumsal gerçekliklerin hiç de örtüşmediği şeklindedir.

Bu noktada açıklıkla ifade edelim ki, İslam tarihinde, dinin anlaşılması ve yaşanması bağlamında  zaman zaman ve hatta çoğunlukla sosyolojik realiteden kopulmuştur. Bu, aslında bugün de böyledir. Günümüzde din adına ortaya atılan görüşler, verilen fetvalar, ihdas edilen kural ve kurumlar, hayatın doğal akışına ve insan tabiatına aykırı trajik özelliklere sahiptir.

En başta Hz. Muhammed’e bakış ve onun tarihsel, düşünsel ve sosyopolitik kimliğini gereğince idrak noktasında büyük problemler yaşanmaktadır.

Gerçek şu ki, egemen anlayışın ileri sürdüğünün aksine dinler ve özelde İslam, salt metafizik anlatılar zemininde teşekkül etmiş değildir. Semavî dinler ve İslam terminolojisinde en merkezî konumda bulunan vahiy kavramı, kaynağı ve muhatabı itibariyle daha sosyolojik bir bakışla yeniden yorumlanmak ve yeryüzü temelli anlamlandırılmak zorundadır. Aksi halde yaşamsal gerçeklik ve fıtrat karşıtı dinsel yorum, görüş ve uygulamalardan ve onların yol açtığı büyük sorunlardan kurtulmak mümkün değildir.

Öncelikle İslam’ın sosyal bir hareket olduğu gerçeği saptanıp teşhis edilmelidir. Ayrıca İslam’ın, egemen iddianın aksine uhrevi değil dünyevi bir din olduğu görülmelidir. İşte bu bakışla İslam’ın inanç unsurları, ibadet ve ahlak ilkeleri, dahası özellikle şer’î hükümleri yeniden ele alınıp yorumlanmalıdır. Bu uğraşta temel kaynak, Kur’an, akıl, bilim ve toplumsal gerçeklik olmalıdır.

Sünnet adı altında ele alınan Hz. Muhammed’in uygulamaları ise aslî bir kaynak olma vasfına sahip değildir. Zira Hz. Muhammed’in uygulamaları zaten Kur’an’da mündemiçtir. Sünneti / hadis külliyatını tümden görmezden gelmek de elbetteki mümkün değildir. Ancak ona tarihsel rolünün ötesinde anlam yüklemek de doğru görülemez. Zira Sünnet, çoğunlukla Kur’anî gerçekleri gölgeleme aracı olarak kullanılabilmiştir. Sünnette takip edilmesi lazım gelen yol bellidir: Kur’an’a uygunluk ve ondan onay alır olmak… Biliyoruz ki, sünnetin sıhhati ulemanın bir tülü halledemediği büyük bir meseledir. O halde kendisi mesele olan bir kurumun meseleleri çözmede manidar bir rolü olamaz.

Tarihin en büyük sosyal hareketlerinden biri olan İslam’ı günümüz yaşamına uyarlamak, ondaki devingenliği ortaya çıkarmak ve tecdid ederek yeniden ihya etmek bizim temel amacımızdır.

“İslam Bu; Muhammedî İslam” adını verdiğimiz bu kitap, işte bu amaçla ortaya konan, konmakta olan bir çabanın ürünüdür. Bu cümleden olarak; kitabın oluşum aşamasında, yayınlanmasında, dağıtımında ve tanıtılmasında emeği geçen, geçecek olan herkese, özellikle de Kırmızı Kedi Yayınevi’ne  içtenlikle teşekkür ederim.

İSLAM BU kitabımızın içeriğinde şu başlıklar yer alıyor:

Lailahe İllallah

Yeni İslam, Yeniden İslam, Muhammedî İslam

İslam Toplumsal Bir Harekettir

İslam’ı Soldan Okumak

Din Yahut Yaşam Biçimi

Allah Göklerde Değil İçimizde

Vahiy Kavramı

Şirk Kavramı Yahut İnsan Kendine Yabancılaşması

Şirk Dindarlığı ve Muhammedî Dinsizlik

Kur’an’ı Putlaştırmak

Kur’an Kimin Sözü

Halkların Kardeşliği ve Hz. Muhammed

Büyük Arap İhtilalcisi Hz. Muhammed

İslam’ın Ahiret İnancı Yozlaştırılmıştır

Bir Put Olarak Kader, Kaza ve Tevekkül İnancı

İslam’da Gerçekten Melek, Şeytan ve Cin Var mı?

Miraç ve İsra Gerçeği

Kudüs İlk Kıble midir?

Şeriat Allah’ın Kanunları mıdır?

Hakimiyet Kimin, Allah’ın mı, Milletin mi?

Bir İhanetin Adı: Bel’amilik

Din Bilginleri Kitap Yüklü Eşekler mi?

Dinci Gericilikle Mücadele Bağlamında Ölüm, Cenaze Töreni ve Yasin Okunması Meselesi

Allah’tan Uzaklaşma Bayramı: Kurban!

Ramazan ve Oruca İlişkin Pek Bilinmeyenler

İslam’da Kadın Meselesi

Müftülere Nikah Yetkisi Yanlıştır

Tekasür

Ölü Kardeşinin Etini Yemek

Allah İle Aldatma Ticareti

Kur’an’da Adalet Kavramı Hakkında

Kur’an’da Zeytin Ağacının Kutsallığı

Kur’an Okuma Yarışması

Allah Nurunu Tamamlayacaktır

Büyük Bilge

Barış İçin

Türkten Halife Olmaz!

Alternatif Din eğitimi Konusunda Öneriler

Araplaşma ve İmam Hatip Okulları

1 Mayıs Farzdır!

Hz. Muhammed ve Atatürk’ün Şaşırtıcı Benzerliği

Muhammedî İslam ve Kemalist Devrim İlişkisi Üzerine

Atatürk’ü Dincileştirmek!

Atatürk’e Hakaretin Şeriata Göre Cezası

Tanrı’ya İnanma Biçimi Olarak Ateizm

Deizm Nedir ve Gerçekten Yayılıyor mu?

Bir de Tengricilik Var

Son söz olarak ilave edeyim ki, bu kitaptan evvel ne yazdıysam, ne söylediysem hepsinin ölçüsü İSLAM BU adlı çalışmamızdır. Şayet herhangi bir çelişme söz konusu ise, esas alınması gereken bu kitapta yazdıklarımdır.

Esenlik, gerçeği görenlerin üzerine olsun…

CEMİL KILIÇ
İLAHİYATÇI YAZAR

Cemil Kılıç

Cemil Kılıç

1975 yılında İstanbul'da doğdu. Sinop nüfusuna kayıtlı. İlk öğrenimini Sinop ve İstanbul'da tamamladı. İstanbul'da Küçükköy İmam Hatip Lisesi'nin ardından Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin Kelam ve İslam Felsefesi Bölümü'nü bitirdi. 1998 yılında aynı üniversitenin Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Enstitüsü, Sosyoloji ve Sosyal Antropoloji Anabilimdalında Yüksek Lisans eğitimine başladı. 1999 yılında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliğine atandı. 2001 yılında; "Ümmet Sisteminden Ulus Devlete Geçişte Harf İnkılabının Kültürel Değişim Üzerine Etkileri" teziyle Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Atatürkçü Düşünce Derneği Fatih Şubesinin kurucuları arasında yer aldı. 13 Ağustos 2017 tarihinde "Atatürkçü, Cumhuriyetçi İlahiyatçılar" adıyla kurulan oluşuma öncülük etti. "Anlamak İçin Türkçe Kur'an" adlı meal çalışması da dahil yayınlanmış 9 kitabı bulunmaktadır. İslam bu kitabı yayınlanmıştır. Halen eğitimcilik görevini sürdürmektedir.
Cemil Kılıç Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.