Alexa
Medya Siyaset

İstanbul’daki Seçimin Sonucu Ne Olur?

İstanbul’daki Seçimin Sonucu Ne Olur?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kaybetmek, diğer büyük şehirleri kaybetmekle kıyaslanamaz. İstanbul’un siyasi, ekonomik ve tarihi olarak özgül ağırlığının çok fazla olduğunu,Türkiye’de iktidar veya muhalefet açısından tek başına dengeyi değiştirebilecek bir güçte olduğunu söylemek abartı olmaz. İfade etmeye çalıştığım bu gerçeğin altını bir anlamda “İstanbul’da kaybedersek, Türkiye’de tökezleriz” diyen iktidar iradesi de seçim öncesinde çizmiştir.

Ayrıca imar başta olmak üzere tüm rant kapıları ve bunların üzerinden yapılmış ve yapılabilecek yasal ve etik olmayan işleri düşünürseniz;İstanbul’un önemi bir kat daha büyür. Yani;İstanbul demek,Türkiye demektir!

Her Yolu Deniyorlar, Deneyecekler!

İşte bu nedenle iktidar, etik değerleri, daha önce söylemiş olduğu sözleri, halk iradesini yok sayarak ve demokrasiye nihai katlediş darbesini vurarak İstanbul’u geri almaya çalışmaktadır. Dünyaya rezil oluşumuz ise umurlarında değil. Her yolu ama her yolu deniyorlar ve deneyecekler!

Tekrar tekrar sayarak beceremediler. Çünkü muhalefet geçmişte yaptığı hatalardan ders çıkarmış, seçim günü ve sonrasında gerçekten iyi çalışmıştı. Oy çuvallarına sahip çıkmasa, üzerinde yatmasaydı emin olun içindekileri değiştirirlerdi.

YSK Üzerinde Ağır Vesayet Var!

Seçim yapılalı 10 günü geçti! Yani İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi olmuş, bitmiş ve yasal süreler de geçilmiştir. Olması gereken;Ekrem İmamoğlu’na mazbatasının verilmesi ve göreve hemen başlamasıdır. Ama engelleniyor; çünkü Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) üzerinde çok ağır bir siyasi vesayet var!

İstanbul’da halkın iradesine sahip çıkmak, kusurlu da olsa demokrasimize, ülkemize, geleceğine ve iç barışımıza sahip çıkmaktır. Bunların korunması ise sadece Ekrem İmamoğlu ve yakın çevresine bırakılamaz. MuhalefetPartilerinin Genel Başkanları’nınbu konudatarihi sorumlulukları var. Yumurta kapıya gelmeden bir araya gelmeli, iktidarın demokrasimizi katletmesine ve halkın iradesini çalma girişimine karşı iş birliği içinde çalışmalı ve iktidarın bu konuda yapabileceği hamleler için karşı hamle hazırlıklarını ve eşgüdümü planlamalıdırlar.

İktidarın Olası Hamleleri

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı adil olmayan bir seçime rağmen su götürmez bir biçimde kaybeden iktidar,İstanbul’u bir şekilde geri alabilmek ve kendisi açısından sonun başlangıcı olan bu gelişmeyi durdurabilmek için hangi hamleleri yapabilir, yapmaya çalışıyor ve kendi arasında fayda ve mahzurlarını tartışıyor?

1-Seçimin yenilenmesi kararı;

Tekrar tekrar saymak, istenen sonucu vermemiştir. İktidar sonucu;“FETÖ’nün seçime dahli olmuştur” iddiasıylaiptal ettirebilir. Vesayet vedevletin gücü ile bunu yaptırabilir. Muhalefetin bu hamleye karşı iki seçeneği var.

A)Örgütlü olarak seçimi boykot etmek ve TBMM’den çekilmek! Bu ülkemizi gerer ama iktidar tüm meşruiyetini kaybeder ve uzun süre devam etme şansı kalmaz. Ama bu hamle zordur! Güçlü bir liderlik ister ki şimdilik bu muhalefette yok. Ayrıca; ülkemizde vatan ve millet için siyaset yapanların sayısı az olduğundan ve muhalefetin içinde de mikro ve makro seviyede menfaat çevrimleri olduğundan bu çevrelerde böyle seçenekleri sevmezler.

B)Muhalefetin durumu kabullenmesi ve 2 Haziran’da seçimin yenilenmesi durumunda süreç iyi yönetilebilirse, demokrasi mağduru olma durumu halka iyi anlatılabilirse ve iktidarınmuhalefeti bölme girişimleri başarısızlığa uğratılabilirse; muhalefetin oyları artabilir. Ama seçimin tekrarlanıyor olması nedeniyle artan gerginlik ve olabilecek provokasyonlarda düşünüldüğünde, seçim günü güvenliği sağlamak çok zor olacak. Kanlı bir seçim olabilir!

2-Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul’daki seçimin yenilenmesine ilişkin verdiği kararın ardından artabilecek gerginlik ve olabilecek provokasyonlardan sonra,güvenlik gerekçesi ile seçimi daha sonra açıklanacak ileri bir tarihe ertelerve bir kararname ile sözde geçici ama fiiliyatta uzun süre kalıcı bir belediye başkanı atayabilir. Bu seçenek Türkiye’yi önceden kestirilemez gelişmelerin içine sokar ve gerginlik çok artar.

3-İktidar, yukarıda özetlemeye çalıştığımız seçeneklerin kendisi açısından mahzurlu taraflarını görür, dış dünyaya bu seçenekleri yutturamayacağını anlar, mevcut durumu istemeyerek de olsa kabul eder ve İmamoğlu’na mazbata verilir. Ama devletin her türlü imkanları kullanılarak; yeni başkan topal, hatta kötürüm ördek haline getirilerek başarısızlığa mahkûm edilir ve 16 milyonluk metropol, gösterdiği siyasi irade nedeniyle feci şekilde cezalandırılır. Bu seçenek karşısında muhalefetin birlikteliğini çok uzun süre korumasına,işbirliği yapmasına ve halka durumu anlatmasına ihtiyaç vardır.

Mücadele Sorgulayıcı Akılla Kazanılır

Demem o ki; halen saplandığımız durumdan kurtulabilmek ve demokrasimizin katlediliş sürecinden çıkabilmesi için muhalefetin çok ciddi olarak çalışıyor, stratejiler üretiyor ve karşı hamleler planlıyor olması gerekir. Umarım yapıyorlardır!

Seçimin hemen sonrasında, baharın öyle kolay kolay gelmeyeceğini, bunun için çok ciddi bir mücadele sürecine ihtiyaç olduğunu yazmıştık. Bugün de bu paralelde analizler yaptık. Bu değerlendirmelerimizi moral bozucu ve umut kırıcı bulan okurlarımız olabilir. Ama mücadele duygularla, arkası dolu olmayan boş umutlarla değil, hakikatin üzerine inşa edilen sorgulayıcı akılla kazanılır.

Sihirli ve İlahi Bir Çözüm Yok

Ülkemizin halen içinde bulunduğu durumu, aynen hastalıklardaolduğu gibi doğru teşhis etmek lazım. Bir kanser hastasına durumunun ciddiyetini anlatacaksınız ve ona göre bilinçli olarak mücadele ettireceksiniz. Gerçeği söylemez, umut vermek adına hastalığını gizler, nezle muamelesi yapar ve “bahar yakında gelecek” derseniz; kısa süre içinde umutları hayal kırıklığına döner, bağışıklık sistemi çöker ve bir daha mücadele edebilme azim ve kararlılığı yok olur!

31 Mart seçimlerinde milli iradeye egemen olan faktör; iktidar karşıtlığı idi! İktidara karşı oluşan geniş koalisyonun itici gücü buydu. Bana çok sayıda mesaj geliyor; “Bu iktidarla olmaz anladık ama kiminle olur, onu öğrenmek istiyoruz?” diye. Bu sorunun cevabı, yani çözüm iki aşamalı. Önce kiminle olmayacak, ona karşı işbirliği yapılmalı. Sonra ülkemizi kim ve kimler düzlüğe çıkaracak, o seçenek belirlenmeli! Bunu mücadele ve süreç belirleyecek. Birinci aşama tamamlanmadan bu aşamadaki işbirliğine vurmak doğru değil. O zaman ikinci aşamaya hiç geçemezsin. Sihirli ve ilahi bir çözüm yok!

YAZIYI SESLİ OLARAK DA DİNLEYEBİLİRSİNİZ

Türker Ertürk

Türker Ertürk

1957 yılında Trabzon’da doğan Türker Ertürk, ilköğrenimini İstanbul’da, orta öğrenimini ise Ankara ve Trabzon’da tamamladı. 1971'de Heybeliada’da bulunan Deniz Lisesi'ne başladı. Lise ve müteakiben o zaman yine Heybeliada’da bulunan Deniz Harp Okulu mezuniyetinin ardından, 1979 yılında subay olarak donanma saflarına katıldı. 2008 – 2010 yılları arasında Deniz Harp Okulu Komutanlığı görevini yaptı. Bu görevde de birçok projenin gerçekleşmesini sağlayan Ertürk, Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı icra edilen psikolojik savaşta komutanlarının bu süreci iyi yönetemediği ileri sürerek 9 Ağustos 2010 tarihinde istifa etmiş ve mücadelesine siyasi yaşamda devam etme kararı vermiştir. Türker Ertürk askerlik mesleğinden ayrıldıktan sonra birçok televizyon ve radyo programına katılmış, makaleleri yayınlanmış, çok sayıda konferansta konuşmacı olarak katılmıştır. Özden Ertürk ile evli olan Türker Ertürk'ün Deniz Sinem Ertürk İlhan ve Berrak Ertürk adlarında iki kız çocuğu vardır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ