Alexa
DOLAR 6,7606
EURO 7,6606
ALTIN 372,872
BIST 109536,92
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 26°C
Parçalı Bulutlu

İYİ Parti Çiftçinin Yanında Olmaya Devam Ediyor

İYİ Parti Çiftçinin Yanında Olmaya Devam Ediyor
23.10.2018 - 21:37
A+
A-

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Balıkesir Milletvekili İsmail Ok ve Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, çiftçilerin kullandığı mazottan ÖTV alınmaması için kanun teklifi verdi.

İYİ Parti’den Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na çiftçilerle ilgili kanun teklifi geldi.

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Balıkesir Milletvekili İsmail Ok ve Antalya Milletvekili Feridun Bahşi’nin imzalarının bulunduğu kanun teklifinde, tarımsal üretimde ve tarım mahsullerinin nakliyesinde kullanılan mazot satışlarının ÖTV’den istisna tutulması teklif edildi.

Kanun teklifinde şu ifadeler kullanıldı:

Tarım, insanlık tarihinin başlangıcından bu yana, hem en önemli geçim kaynağı olması hem de ekonomik disiplinlerin geçişmesinde dikkat edilen ilk sektör olması nedeniyle varlığını her dönem hassasiyetle sürdürmüştür. Bu nedenle tarım, gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerde öncelikli olarak desteklenen sektörlerin başında gelmektedir. Tarım sektörü, gelişmekte olan ülkelerde gelişme sürecinin ilk evrelerinde ekonominin en önemli sektörü konumundadır.

Bu nedenle, sürdürülebilir sağlamak ve çiftçi gelir seviyesini yükseltmek amacıyla gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerde, çeşitli politika araçlarıyla tarım sektörü desteklenmektedir. Girdi fiyatlarının düşürülmesi de tarımı destekleme araçlarından birisidir. Girdilerin düşürülmesindeki amaç, maliyet yükünün azaltılması ve çiftçinin kar marjının arttırılmasıdır. Tarımda kullanılan ve maliyet içerisinde önemli pay alan girdilerden biri de mazottur.

Tarımsal üretimde makine kullanımı arttıkça, mazot kullanımı artmakta ve mazotun üretim toplam üretim maliyeti içerisindeki payı da yükselmektedir. Yapılan çeşitli çalışmalarda; bitkisel üretim faaliyetinde toplam üretim maliyeti içerisinde işgücü maliyeti ve arazi kirasından sonra mazot maliyeti en önemli kalem olarak tespit edilmiştir.

Dünyanın en pahalı mazotunu kullanan Türk çiftçisi ağır girdi maliyetleri altında ezildiği ve üretim yapamaz hale geldiği bir gerçektir. Bu nedenle tarım sektörünün sorunlarını çözecek, tarımsal girdi yükünü azaltacak ve tarım sektörünü ayağa kaldıracak tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Bu kanun teklifi ile tarımsal üretimde ve tarım mahsullerinin nakliyesinde kullanılan mazot satışlarında Özel Tüketim Vergisinden istisna tutulması öngörülmüştür.

KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU VE ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

Madde 1- 25/10/1984 tarihli ve 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 17 inci maddesinin 4 üncü fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

‘’a) Tarımsal üretim faaliyetlerinde kullanılan araçlar ve tarım mahsulleri araçlarda mazot teslimleri,’’

Madde 2- 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 inci maddesinin birinci fıkrasının (1) numaralı bendine aşağıdaki alt bent eklenmiştir.

‘’d)Tarımsal üretim faaliyetlerinde kullanılan araçlar ve tarım mahsulleri taşıyan araçlarda mazot teslimleri,’’

Madde 3- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

(Yeniçağ)

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
Medya Siyaset Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.