Alexa
Medya Siyaset

İYİ Parti Genel Merkezinden Teşkilatlara Genelge “Fitne Çıkarılmasına İzin Vermeyin”

İYİ Parti Genel Merkezinden Teşkilatlara Genelge “Fitne Çıkarılmasına İzin Vermeyin”

İYİ Parti Genel Merkezi, yerel seçimlerde yapılacak olan iş birliği hakkında 81 il başkanlığına genelge gönderildi.

İYİ Parti Genel Merkezi, 81 il başkanlığına İYİ Parti ile CHP arasında yapılan iş birliğine titizlikle uyulması ve fitne çıkmasına kesinlikle izin verilmemesi konusunda bir genelge gönderdi.

Yeniçağ’ın haberine göre genelgede, 31 ilde iş birliği ruhuna uygun olarak hareket edilmesi ve 81 ilde milletin azami desteğinin alınması için seferber olunması gerektiğinin altı çizildi.

Yeniçağ’ın haberi şöyle:

28 Ocak 2019 tarih ve 223 sayılı genelgede şöyle denildi: “İYİ Parti ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan Yerel Seçimlere iş birliği içinde katılma kararı almışlardır. İş birliğinin temelleri 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde yapılan Millet İttifakı çerçevesinde atılmış olup, toplumun geniş kesimlerinden büyük bir destek ve teveccüh görmüştür. Ülkemizin siyasetine hâkim olan tekçi ve kutuplaştırıcı anlayışa karşı demokratik ve uzlaşmacı siyaseti yerelde inşa etme yaklaşımına sahip olan İYİ Parti ile CHP, yerel seçimlerde 23’ü büyükşehir olmak üzere toplam 50 ilde iş birliğine gitmiştir.”

İŞ BİRLİĞİ 23 BÜYÜKŞEHİR’İN 415 İLÇESİNİ DE KAPSIYOR

Genelgede iş birliğine konu Büyükşehirlerin ilçeleriyle ilgili bilgilere de yer verildi: “Buna göre iş birliği 10 büyükşehirde İYİ Parti, 13 büyükşehirde ise CHP çatısı altında gerçekleştirilecektir. Her iki parti arasında yapılan protokole göre 23 büyükşehirde bulunan 415 ilçe belediyesinin 114’ünde İYİ Parti ve 209’unda CHP adaylarının desteklenmesi karara bağlanmış; 92 ilçede ise her iki partinin de ayrı ayrı seçimlere girmesi benimsenmiştir”

27 İLDEKİ 157 İLÇE BELEDİYESİNİN 79’UNDA İYİ PARTİ, 78’İNDE CHP DESTEKLENECEK

İYİ Parti, Büyükşehir olmayan 51 ilin 27’sinde gerçekleştirilen iş birliği ile ilgili detayları da ilk kez kamuoyu ile paylaştı. 27 ilin ilçeleri ve beldelerinde de iş birliği yapılacağına dikkati çekerek şu bilgilere yer verdi: “İYİ Parti ile CHP, büyükşehir statüsü olmayan 51 ilin 27’sinde de iş birliğine gitmiş olup; 11 il belediyesinde İYİ Parti’nin desteklenmesi kararlaştırılırken, 16 il belediyesinde ise CHP’nin desteklenmesi uygun görülmüştür. Büyükşehir statüsü olmayan 27 ilde, merkez belediyelerin yanı sıra ilçe ve belde belediyelerinde de iş birliğine gidilmiştir. Her iki partinin il başkanlıklarına verilen yetki çerçevesinde sürdürülen görüşmelerde şimdiye kadar karara bağlanan 181 ilçe belediyesinin 79’unda İYİ Parti’nin, 78’inde CHP’nin desteklenmesi, 24 ilçede ise her iki partinin de ayrı ayrı seçimlere girmesi benimsenmiştir. İlçelerin yanı sıra 13 beldenin 8’i İYİ Parti’nin desteklenmesi benimsenirken, 5 belde de CHP’nin desteklenmesi kararlaştırılmıştır.”

İŞ BİRLİĞİ RUHUNUN 81 İLDE KORUNMASI İÇİN SEFERBER OLUNACAK

İYİ Parti ve CHP iş birliğinin kapsamında olmayan 31 ilde de iş birliğinin ruhuna uygun olarak hareket edilmesi ve 81 ilde milletin azami desteğinin alınması için seferber olunması gerektiğinin altını çizen İYİ Parti “Toplam 50 il, 596 ilçe ve çok sayıda beldeyi kapsayan İYİ Parti – CHP iş birliği, partilere emanet olarak verilen her oyun milli iradenin bir parçası olduğunun bilinciyle korunmasını esas alan, ülke ve millet menfaatlerini öne alan ve birlikte kazanmayı hedefleyen bir düşüncenin ürünüdür. Her iki parti arasında 50 ilde yapılan iş birliği, geriye kalan 31 ili şeklen kapsamasa bile bu illerimizde de iş birliği ruhu içinde hareket edilecek; sonuç olarak 81 ilde milletimizin azami desteğini almak için seferber olunacaktır” şeklinde uyarıda bulundu.

İYİ PARTİ 51 İLDE İL GENEL MECLİSİ SEÇİMİNE TEK BAŞINA GİRECEK

Büyükşehir olmayan 51 ilde İl Genel Meclisi seçimlerine İYİ Parti olarak tek başına gireceklerini belirtilerek: “Yaptığımız iş birliği, illerde, ilçelerde, beldelerde ve köylerde İYİ Parti ailesini daha da büyütecek; kazanacağımız belediye başkanlıkları, belediye meclis üyelikleri ve il genel meclisi üyelikleri ile yerelde de milletimizin umudu olacaktır. Bu manada İYİ Parti’ye gönül veren herkes seçim iş birliğini sadece kendi ili ve ilçesi ölçeğinde değerlendirmemeli, ülke genelinde ortaya çıkan büyük tabloya odaklanmalıdır. Büyük bir cesaret ve ferasetle yapılan bu iş birliği hamlesi, partimizin gücüne güç katacak ve gelecek seçimler için iyi bir yatırım olacaktır. Aziz Türk milletine hizmet etmek gayesiyle Parlamento’ya giren en genç parti olan İYİ Parti, kısa süre içinde gösterdiği meclis performansı ile milletimiz için iyi bir alternatif ve güçlü bir umut kaynağı olmuştur.”

MİLLETİN YARISINI “İLLET” VE “ZİLLET” İLAN EDENLERİN VİCDANLARI KARARMIŞTIR

AK Parti ve MHP’nin kullandığı “illet” ve “zillet” söylemlerini de sert bir dille eleştiren İYİ Parti “Kendilerine oy vermeyen seçmenlerin yarısını, milletin gözünün içine baka baka neredeyse her gün ‘illet’ ve ‘zillet’ ilan edecek kadar şuurları kaybolmuş ve vicdanları kararmış siyasi anlayışlardan bıkan milletimiz, İYİ Parti’ye genel seçimlerde verdiği desteği, yerel seçimlerde çok daha yukarılara taşıyacaktır. İYİ Parti, korkunun yerine güveni; kamplaştırma yerine kucaklamayı; ötekileştirme yerine hoşgörüyü ve nefretin yerine sevgiyi esas alan siyasi anlayışıyla önümüzdeki yerel seçimlere damgasını vuracak; elde edeceği başarıyla; Türk siyasetinde sağlam ve kalıcı bir siyasi zemin inşa edecektir” dedi.

TÜRKİYE “İYİ BELEDİYECİLİK” ANLAYIŞIYLA TANIŞACAK

İYİ Parti genelgede “Yapılan iş birliği İYİ Parti’ye siyasal coğrafyasını güçlendirme ve genişletme; köy ve mahallelerden başlayarak bütün teşkilatlarını harekete geçirme ve geliştirme; nihayet ülkemizi “İYİ Belediyecilik” anlayışıyla tanıştırma imkânı ve fırsatı da sunacaktır. İYİ Parti, iş birliğinin avantajıyla gireceği yerel seçimlerde, bu tarihi fırsatı en iyi şekilde değerlendirecek ve gücüne güç katacaktır. Karşılıklı anlayış ve fedakârlığın belgesi olan iş birliği protokolünün esaslarına titizlikle riayet edilecek; fitne çıkmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir” şeklinde uyarıda bulundu.

İYİ Parti’nin 28 Ocak 2019 tarih ve 223 sayılı genelgenin tamamı şöyle:

“İYİ Parti ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan Yerel Seçimlere iş birliği içinde katılma kararı almışlardır. İş birliğinin temelleri 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde yapılan Millet İttifakı çerçevesinde atılmış olup, toplumun geniş kesimlerinden büyük bir destek ve teveccüh görmüştür.

Ülkemizin siyasetine hâkim olan tekçi ve kutuplaştırıcı anlayışa karşı demokratik ve uzlaşmacı siyaseti yerelde inşa etme yaklaşımına sahip olan İYİ Parti ile CHP, yerel seçimlerde 23’ü büyükşehir olmak üzere toplam 50 ilde iş birliğine gitmiştir.

Buna göre iş birliği 10 büyükşehirde İYİ Parti, 13 büyükşehirde ise CHP çatısı altında gerçekleştirilecektir.

Her iki parti arasında yapılan protokole göre 23 büyükşehirde bulunan 415 ilçe belediyesinin 114’ünde İYİ Parti ve 209’unda CHP adaylarının desteklenmesi karara bağlanmış; 92 ilçede ise her iki partinin de ayrı ayrı seçimlere girmesi benimsenmiştir.

İYİ Parti ile CHP, büyükşehir statüsü olmayan 51 ilin 27’sinde de iş birliğine gitmiş olup; 11 il belediyesinde İYİ Parti’nin desteklenmesi kararlaştırılırken, 16 il belediyesinde ise CHP’nin desteklenmesi uygun görülmüştür.

Büyükşehir statüsü olmayan 27 ilde, merkez belediyelerin yanı sıra ilçe ve belde belediyelerinde de iş birliğine gidilmiştir. Her iki partinin il başkanlıklarına verilen yetki çerçevesinde sürdürülen görüşmelerde şimdiye kadar karara bağlanan 181 ilçe belediyesinin 79’unda İYİ Parti’nin, 78’inde CHP’nin desteklenmesi, 24 ilçede ise her iki partinin de ayrı ayrı seçimlere girmesi benimsenmiştir. İlçelerin yanı sıra 13 beldenin 8’i İYİ Parti’nin desteklenmesi benimsenirken, 5 belde de CHP’nin desteklenmesi kararlaştırılmıştır.

Toplam 50 il, 596 ilçe ve çok sayıda beldeyi kapsayan İYİ Parti – CHP iş birliği, partilere emanet olarak verilen her oyun milli iradenin bir parçası olduğunun bilinciyle korunmasını esas alan, ülke ve millet menfaatlerini öne alan ve birlikte kazanmayı hedefleyen bir düşüncenin ürünüdür. Her iki parti arasında 50 ilde yapılan iş birliği, geriye kalan 31 ili şeklen kapsamasa bile bu illerimizde de iş birliği ruhu içinde hareket edilecek; sonuç olarak 81 ilde milletimizin azami desteğini almak için seferber olunacaktır.

Büyükşehir olmayan 51 ilde İl Genel Meclisi seçimlerinde hiçbir partiyle iş birliği yapılmayacak, İYİ Parti kendi adaylarıyla yarışacaktır.

Yaptığımız iş birliği, illerde, ilçelerde, beldelerde ve köylerde İYİ Parti ailesini daha da büyütecek; kazanacağımız belediye başkanlıkları, belediye meclis üyelikleri ve il genel meclisi üyelikleri ile yerelde de milletimizin umudu olacaktır.

Bu manada İYİ Parti’ye gönül veren herkes seçim iş birliğini sadece kendi ili ve ilçesi ölçeğinde değerlendirmemeli, ülke genelinde ortaya çıkan büyük tabloya odaklanmalıdır. Büyük bir cesaret ve ferasetle yapılan bu iş birliği hamlesi, partimizin gücüne güç katacak ve gelecek seçimler için iyi bir yatırım olacaktır.

Aziz Türk milletine hizmet etmek gayesiyle Parlamento’ya giren en genç parti olan İYİ Parti, kısa süre içinde gösterdiği meclis performansı ile milletimiz için iyi bir alternatif ve güçlü bir umut kaynağı olmuştur.

Kendilerine oy vermeyen seçmenlerin yarısını, milletin gözünün içine baka baka neredeyse her gün “illet” ve “zillet” ilan edecek kadar şuurları kaybolmuş ve vicdanları kararmış siyasi anlayışlardan bıkan milletimiz, İYİ Parti’ye genel seçimlerde verdiği desteği, yerel seçimlerde çok daha yukarılara taşıyacaktır.

İYİ Parti, korkunun yerine güveni; kamplaştırma yerine kucaklamayı; ötekileştirme yerine hoşgörüyü ve nefretin yerine sevgiyi esas alan siyasi anlayışıyla önümüzdeki yerel seçimlere damgasını vuracak; elde edeceği başarıyla; Türk siyasetinde sağlam ve kalıcı bir siyasi zemin inşa edecektir.

Yapılan iş birliği İYİ Parti’ye siyasal coğrafyasını güçlendirme ve genişletme; köy ve mahallelerden başlayarak bütün teşkilatlarını harekete geçirme ve geliştirme; nihayet ülkemizi “İYİ Belediyecilik” anlayışıyla tanıştırma imkânı ve fırsatı da sunacaktır. İYİ Parti, iş birliğinin avantajıyla gireceği yerel seçimlerde, bu tarihi fırsatı en iyi şekilde değerlendirecek ve gücüne güç katacaktır.

Karşılıklı anlayış ve fedakârlığın belgesi olan iş birliği protokolünün esaslarına titizlikle riayet edilecek; fitne çıkmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir.

Partimizin tüzük, yönetmelik ve genelgeleri ile yetkili kurullarının aldığı kararlara uyulması için gerekli hassasiyetin gösterilmesi ve bu genelgenin ilinizdeki tüm teşkilat kademelerine duyurulması hususunda gereğini önemle rica eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ