Alexa
DOLAR
7,3590
EURO
8,9581
ALTIN
437,34
BIST
1.536
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Kuvvetli Sağanak
12°C
İzmir
12°C
Kuvvetli Sağanak
Perşembe Yağışlı
10°C
Cuma Çok Bulutlu
12°C
Cumartesi Sağanak Yağışlı
15°C
Pazar Çok Bulutlu
20°C

İyi Parti Kurultayında Çarşaf Liste Heyecanı

İyi Parti Kurultayında Çarşaf Liste Heyecanı

Afyon çalıştayında alınan karar gereği İYİ Parti ‘de 12 Ağustos’ta 2.Olağanüstü kurultay toplanacak. 2.Olağanüstü İYİ Parti Kurultayının sloganı da belli oldu.

Kurultay organizasyonu ile görevli komisyon, ATO Congresium’da yapılacak ve Genel Başkan Meral Akşener’in tek aday gösterileceği kurultayın ana sloganını “Daha yeni başlıyoruz” olarak belirledi.

Kurultayda, parti ve ülke içinde demokrasi vurgusu yapılacak. “Kurultay yapmamak için direnenler” ile tereddütsüz kurultay toplayan İYİ Parti’nin farkına dikkat çekilecek.

Kurultayda, aynı zamanda hükümetin yanlışlarına işaret edilecek ve yapılması gerekenler anlatılacak.

İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan, Afyon çalıştayı sonrası katıldığı Fox TV canlı yayınında kurultayda seçimin çarşaf liste usülü ile yapılacağını söylemişti.

1123 delegenin oy kullanacağı kurultayda GİK ve MDK seçiminin blok liste veya çarşaf liste yöntemlerinden hangisi ile yapılacağına parti tüzüğüne göre Genel Başkan veya Genel Başkanın teklifi ile GİK karar verebiliyor. Bunun yanısıra delegenin en az beşte birinin yani 225 delegenin imzalı dilekçesi ile çarşaf veya blok liste ile seçim yapılabilmesi için oylamatması ve delegenin salt çoğunluğunun yani 562 delegenin oyu ile çarşaf veya blok liste usulüyle GİK ve MDK seçiminin yapılabileceği hususu bir tüzük maddesi olarak önümüzde duruyor.

Genel Başkan Meral Akşener’in 1 Nisan’da yapılan 1.olağanüstü kurultay öncesi İl Başkanları toplantısında yaptığı istişare neticesinde blok liste ile şeçime gitme kararı verildiği biliniyor. Bu kez de İl Başkanları ile istişare ederek GİK ve MDK seçimini çarşaf veya blok liste yöntemlerinden hangisiyle yapacağına karar verecektir.

İYİ Parti yaklaşık 1300 kişi ile istişare edilerek kurulan bir siyasi parti olma özelliği taşımaktadır. Baskın seçim nedeniyle söz verildiği gibi önseçim yapılamadan oluşturulan ve yaklaşık 2800 aday adayının tamamı ile görüşülemeden oluşturulan milletvekili aday listelerinin teşkilatta hayal kırıklığı yarattığı biliniyor. Mevcut GİK listesinde de Devlet Bahçeli’nin elini öpen milletvekili ile seçim kampanyasında Türk Milliyetçilerini rahatsız eden eylem ve söylemlerde bulunan isimlerin olduğu biliniyor. Bu sebeple delege blok listeye temkinli yaklaşıyor. Alınan karar gereği kurultayda parti içi demokrasi vurgusu yapılacak ise GİK ve MDK seçiminin çarşaf liste usülü ile yapılması isabet olacaktır.

Genel Merkez blok liste ister fakat delege çarşaf listede ısrarcı olursa bu kurultayda parti içi demokrasi vurgusu yapılması zorlaşır.

İYİ Parti tüzüğüne göre çarşaf liste yöntemi kararı alındığı takdirde her organ için Genel Başkan tarafından belirlenen çarşaf liste ve diğer ferdi adaylık başvuru işlemleri divan tarafından kesinleştirildikten sonra; divan, Genel Başkan tarafından sunulan listenin devamına ferdi başvuru yapan delegeleri başvuru sırasına göre eklemek sureti ile çarşaf liste sıralaması yapacak.

Genel Başkan, Başkanlık Divanında görev vermeyi düşündüğü kişiler ile GİK’te görev yaparak partiye katkı koyacağını düşündüğü isimleri çarşaf listede sıraladıktan sonra bu isimlere istisnalar hariç olmak üzere delegeden itiraz gelmeyeceği ve hemen hepsinin GİK üyesi seçileceğini düşünüyorum. Listenin devamında ferdi aday olanlardan İYİ Parti’nin yeni bir parti olması nedeniyle Genel Merkezin yakından tanımadığı ama teşkilatta karşılığı olan liyakatli isimlerin GİK’te yer alacağına inancım sonsuz. Bu sayede bundan sonra İYİ Parti’de ortak akıl hakim olacak mesajı verilmiş olacak.

Önümüzde yerel seçimler var ve bu yerel seçimlerde partiler arasında resmen bir ittifak söz konusu olamayacak. İYİ Parti’nin hedefi alabildiği kadar belediye kazanmakla beraber oy oranını da %10’un üzerine çıkarmak ve ilk hedef olarak %15’i geçmek olmalıdır. Zira İYİ Parti bir sonraki milletvekili seçimine başka bir parti ile ittifak yaparak girmemelidir. Oyların %10’un altında kalması ise antidemokratik seçim barajı nedeniyle seçmende psikolojik olarak oyunun boşa gideceği kaygısıyla kendi partisi yerine barajı geçebileceğini düşündüğü başka bir partiye oy verme davranışına yol açmaktadır.

Sözün özü rekabet kaliteyi getirir çarşaf liste ile seçilecek GİK ile yeni bir vizyon ortaya konulacaktır.

Albert Einstein’in de dediği gibi:

“Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar elde edemeyiz.”

Öyleyse “Daha yeni başlıyoruz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.