Alexa
Medya Siyaset

İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ için fezleke hazırlandı!

İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ için fezleke hazırlandı!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Libya’da şehit olan MİT görevlilerinin isim ve rütbelerini deşifre ettiği iddiası ile İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ hakkında, dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle fezleke düzenleyerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderdi.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ hakkında, 26 Şubat 2020 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı basın açıklamasında Libya’da şehit olan iki Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) görevlisinin isim ve rütbeleri ile  görev ve faaliyetlerini icra ettiği yerlerini açıkladığı gerekçesiyle fezleke düzenlendi.

Özdağ hakkında 2937 sayılı “Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu” 27. Maddesine muhalefet ettiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonuçlandı.

Başsavcılık Parlamenterler Bürosu tarafından Özdağ hakkında atılı suç kapsamında fezleke hazırlandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunulmak üzere Adalet Bakanlığı’na gönderilen fezlekede, Ümit Özdağ hakkında fezleke tanzimini gerektirir, yeterli ve kanunu delilinin mevcut olduğu, bu nedenle Ümit Özdağ hakkında Anayasa’nın 83. Maddesine istinaden dokunulmazlığının kaldırılması talebinde bulunulması gerektiği kaydedildi.

Beş sayfadan oluşan fezleke Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin takdirine sunuldu. TBMM, dokunulmazlığını kaldırırsa İYİ Partili İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ söz konusu suçtan yargılanabilecek.

Bilindiği gibi Libya’da görevli MİT mensuplarının kimliklerinin deşifre edilmesi ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 5 kişi hakkında işlem yapılmıştı.

Kaynak Yeniçağ

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ