Alexa
DOLAR
8,1550
EURO
9,7089
ALTIN
457,33
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Parçalı Bulutlu
17°C
İzmir
17°C
Parçalı Bulutlu
Pazartesi Parçalı Bulutlu
19°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Gök Gürültülü
21°C
Perşembe Gök Gürültülü
21°C

İYİ Parti Tüzük Kongresi Yargıtaydan Döndü

İYİ Parti Tüzük Kongresi Yargıtaydan Döndü

İYİ Parti’nin Mayıs ayında gerçekleştirdiği tüzük değişiklik kurultayında kabul edilen maddelerden 4’ü Partiler kanununa uyumlu olmadığı için Yargıtay’dan döndü.

sonhaber16.com’un haberine göre Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı; Siyasi Partiler Kanununun 90’ıncı maddesinde belirtilen, “Siyasi partilerin tüzük, program ve faaliyetleri Anayasa ve bu kanun hükümlerine aykırı olamaz” hükmü gereğince, İYİ Parti Tüzük kurultayında kabul edilen maddelerden 4’ü için kanunda belirtildiği şekilde düzenlenmesini istedi.

İYİ Parti, 3-4 Ağustos 2019 tarihinde yapacağı kurultayda, Yargıtay’ın siyasi partiler kanununa uygun olmayan 4 tüzük değişiklik maddesini de ele alacak.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın İYİ Parti’ye gönderdiği resmi yazıyla 60 gün içerisinde yeni kurultay yaparak kanuna aykırı maddelerinin düzeltilmesini istedi. Tüzük maddelerinin siyasi partiler kanununa uygun şekilde zamanında düzeltilmemesi durumunda İYİ Parti’ye verilen Hazine yardımı kesilebilecek. Hatta süresi içerisinde tüzük değişiklikleri partiler kanununa uygun hale getirilmezse; Yargıtay, partiye uyarı ve hatta sonrasında fesih kararı verebiliyor.

İYİ PARTİ DELEGESİ AHMET SEVİNÇ UYARMIŞTI

İYİ Parti Üst Kurul Delegesi ve sonhaber16.com haber sitesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Sevinç, 25 Mayıs tarihinde yapılan tüzük kurultayında iki kez kürsüye çıkarak tüzükte yapılan değişikliklerin siyasi partiler kanununa uyumlu olmadığını ve bu kararların yok hükmünde sayılacağını belirterek, genel kurul delegelerini uyarmıştı.

Üst Kurul Delegesi Sevinç, siyasi partiler kanununa aykırı yapılan bu tüzük değişikliklerinin ileride mahkemelerden ve Yargıtay’dan döneceğini o kongrede söylemişti.

Sevinç yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

‘’İYİ Parti İl ve ilçe Yönetim Kurulları seçimlerinin Partiler Kanununda öngörülen zamanlarda yapılması gerekmektedir. Parti içi demokrasinin uygulanması buna bağlıdır. Seçim zamanları, partilerde bayram havasında geçmektedir. Rekabetin olduğu yerde iyi yönetimler ortaya çıkar. Liyakatlı ve kariyerli kadrolar parti delegeleri tarafından kongrelerde seçilirler. Şimdi değiştirilmek istenen madde antidemokratiktir. Partiler kanununda ve tüzüğümüzde belirtildiği gibi ‘ilçe kongreleri ilçelerde atama yapıldıktan sonra 30 gün içerisinde kongreye gidilir’ yazıyor. Bu madde şimdi belirsiz bir tarihe uzatılıyor. Yine keza ‘il kongreleri de tüzüğümüzde il yönetimi atandıktan sonra 45 gün içerisinde il yönetimi kongresi yapılır’ yazıyor.’’

‘GENEL KURULDA YANLIŞ KARAR ALINAMAZ’

‘’İl ve ilçe kongreleri oylanacak madde ile belirsiz bir tarihe çekiliyor. Bu da üye ve delegelerin iradesine ipotek koymak oluyor. Bu madde ileride kötüye kullanılabilir. Ayrıca bu maddenin değiştirilmesi pratikte hiçbir işe yaramaz. Çünkü parti tüzükleri partiler Kanununa uyumlu olmak zorundadır. Kanunun arkasından dolanılarak Genel Kurulda yanlış karar alınamaz. Eğer kanuna aykırı bu tüzük değişiklikleri Genel Kurul tarafından onaylanır ve karara bağlanırsa Yargıtay bu kanuna aykırı tüzük değişikliklerini onaylamaz. Değiştirilecek bu madde Partiler Kanununa göre yok hükmündedir. İleride bunun sancılarını il ve ilçelerimizde çokça yaşarız. Çünkü partiler, tüzüklerini Partiler Kanununa uyumlu hazırlamak zorundadır. İlçelerde ileride her hangi bir üye ilçesinin 30 gün veya ilinin atama yönetiminin 45 günlük kanuni süreyi aştığını il veya ilçe yönetiminin münfesih olduğunu iddia ettiği takdirde başvurduğu ilçe ise ilçe seçim Kurulundan, il ise il seçim kurulundan alacağı Kanuni süreyi aştığı resmi yazısı ile Sulh Hukuk Hakimliğine Kayyım talepli başvuru yapıp hatta Kayyım isimlerini de kendisi verdiği takdirde Sulh Hukuk Mahkemesi il ve ilçelere Kayyım ataması yapar.

Ve mahkeme bu kararları, ilçe ve il seçim kurulunun vereceği resmi yazı üzerinden, dosya üzerinden dilekçe ile başvuru yapan kişi veya kişilere verir. Bu ileride partimizi kamuoyu önünde zora sokar. Basında çok yer alır. Bu maddenin bu şekilde geçmesi Partiler Kanununa göre sakıncalıdır. ‘’

AHMET SEVİNÇ: DIŞARIDAN ATANACAK 3 GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ATAMASI DA YANLIŞ!

İYİ Parti Üst Kurul Delegesi Ahmet Sevinç, bu konuşmasından sonra diğer bir madde olan Genel Başkan Genel İdare Kurulu dışında 3 kişiyi Başkanlık Divanına atar maddesi hakkında da görüşlerini açıkladı.

Sevinç konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘’Bu madde de parti iç demokrasisine ve teamüllere uygun bir madde değildir. Tabii ki Genel Başkanımız uyumlu çalışmak istediği kişileri Başkanlık Divanına alıp Başkan Yardımcılıkları verebilir ve birlikte çalışabilir. Buna söyleyecek bir sözüm yok, olması gereken de budur. Ancak bu madde parti içi demokrasiyi ayaklar altına alan maddedir. Ve bu maddenin benzeri hiçbir partide mevcut değildir. Atanmışlar seçilmişlerle aynı kurulda çalışamazlar. Bizim partimiz milliyetçi, muhafazakar ve demokrat bir parti olarak kurulmuştur. Bu madde değişikliği demokrasinin özüne aykırıdır. Aynı Başkanlık Divanında atanmışların olması ve Başkan Yardımcısı olmaları seçilmişlerin önüne geçmeleri Başkanlık Divanındaki uyumu bozar. O dışarıdan atanan üç Başkan Yardımcısına Genel Başkanın adamı gözü ile bakılır. Başkanlık Divanında uyum bozulur. Bu uyumsuzluk diğer parti kademelerine yansır ve partide telafisi olmayan durumlar ortaya çıkar.’’

‘İYİ PARTİ, SEÇİLMİŞLERİN PARTİSİ’

‘’Az önce Genel Kuruldan geçirdiğimiz bir madde var; Genel İdare Kurulu sayısını 80’den 50’ye düşürdük. Şimdi Genel Başkanımız için 50 olan Genel İdare Kurulu sayısını Genel Başkanımıza 10 artı Genel İdare Kurulu seçme hakkı verelim. Genel kullanacağı bu 10 kişilik kontenjan hakkından istediklerini Başkanlık Divanına alsın ve Genel Başkan Yardımcısı yapsın. Sonuçta Genel İdare Kurulunun içerisinden Başkan Yardımcılarını Genel Başkanımız seçeceği için eşitler içerisinden Başkan Yardımcılıkları seçildiği için uyumlu bir Başkanlık Divanı oluşur.

İYİ Parti atanmışların değil, seçilmişlerin görev yapacağı bir parti olarak kuruldu. Misyonumuzu değiştirmemize gerek yok. Parti hiyerarşisinde daima seçilmiş kadroların olması gerekmektedir. Eğer madde bu şekilde geçerse Parlamentoyu baypas edip dışarıdan Bakanları atayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan ne farkımız olur. Salonda bulunan delegelerimize soruyorum… Partimiz atanmışlarla mı yönetilsin, yoksa seçilmişlerle mi yönetilsin?’’

Ahmet Sevinç sözlerinin sonunda “Partimizde her platformda ilçe, il ve Genel Merkez Kurullarında sonuna kadar demokratik önseçim ve çarşaf liste uygulanmasından yanayım” demişti.

Av. UĞUR TARHAN YARGITAY KARARINI DEĞERLENDİRDİ

İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi ve Merkez Disiplin Kurulu eski üyesi ve Ciddigazete köşe yazarı Av. Uğur Tarhan, İYİ Parti’deki 3-4 Ağustos’ta yapılacak kurultay sürecini değerlendirdi.

Av. Tarhan değerlendirmesinde, ‘’İYİ Parti, 25 Mayıs 2019 tarihinde tüzük değişikliği gündemi ile 3. Olağanüstü Kongresini gerçekleştirdi. İşleyişe ilişkin aksaklıkları düzeltmek amacıyla gerçekleştirileceği duyurulan kongre neticesinde aslında hiç bir aksaklık giderilemedi’’ dedi.

Av. Uğur Tarhan’ın değerlendirmesi şöyle:

‘’Nedeni anlaşılamayan bir biçimde “Siyasi İşler Başkanlığı” ihdas edildi. Maddenin devamında yer alan Genel Başkan Yardımcılarının Genel İdare Kurulu (GİK) üyelerinden atanacağına ilişkin hüküm, tüzük komisyonunun teklifi üzerine korsan bir önerge ve usule aykırı oylama ile gündeme alındı ve değiştirildi. GİK dışından neden üç Genel Başkan Yardımcısı atanmasına gerek duyulduğu hala gizemini koruyor.

Fakat asıl sorun, Siyasi İşler Başkanlığının görevine ilişkin tanımın Siyasi Partiler Kanununa aykırı olması. 15’inci madde, “Genel başkanlığın herhangi bir sebeple boşalması halinde, büyük kongre toplanıncaya kadar, merkez karar ve yönetim kurulu partiyi temsil yetkisini kendi içinden seçeceği bir üyeye tevdi eder ve en geç kırkbeş gün içerisinde büyük kongreyi toplantıya çağırır” derken açıkça kanunna aykırı düzenleme yapmak ve olabilecek her yetkiyi Siyasi İşler Başkanına vermeye çalışmaya ne gerek vardı? Yargıtay da zaten bu düzenlemeyi re’sen iptal etti ve İYİ Parti’ye yeni bir kongre yapması için yazılı bildirimde bulunarak süre verdi.

3-4 Ağustos’ta yapılacak olan kongre bu ve devamında Yargıtay’ın iptal ettiği diğer dört madde yüzünden yapılıyor; daha doğrusu yapılmak zorunda kalınıyor. Zira Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Siyasi Partiler Kanunu’nun 90’ıncı maddesinde belirtilen, “Siyasi partilerin tüzük, program ve faaliyetleri Anayasa ve bu Kanun hükümlerine aykırı olamaz” hükmü gereğince aykırılığın giderilmesini istedi. Bu zorunluluk nedeniyle üç ay içinde yeniden yüz binlerce lira maliyetle kongre yapılacak. Hazineden verilen siyasi parti yardımı üst üste yapılan yönetim hataları nedeniyle boşa harcanıyor, teşkilatlara aktarılabilecek kaynak tüketiliyor.

Gerekli düzeltmeler usule uygun olarak yapılmadığı takdirde Siyasi Partiler Kanunu 102’nci madde hükümlerine göre işlem tesis edilecektir. Buna göre, “Siyasî parti, tebliğ tarihinden itibaren otuz gün içinde istem yazısında belirtilen hususu yerine getirmediği takdirde, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasa Mahkemesinde o siyasî partinin Devlet yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakılması için dava açar.” Aykırılıklar giderilmediği takdirde partinin para cezası ile karşı karşıya kalması kaçınılmazdır.

İYİ Parti, bu kez Yargıtay’ın, “Usulüne uygun şekilde yapın” dediği kongreyi yapmak zorundadır. Ve bu sefer artık yeter sayıyla ve doğru gündemle yapmalıdır.

Kuruluşunun üzerinden iki yıl geçmeden bir kez olağan, dört kez de olağanüstü kongreye gitmek hayatın olağan akışına aykırıdır. Kaynak israfıdır. Kamuoyu nezdinde partinin itibarını zedeleyen bu hatalardan ders çıkarmak ve benzer hataları tekrar etmemek için eleştirileri ve önerileri dikkate almak şarttır.’’

KAYNAK: sonhaber16.com

ETİKETLER: ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.