Alexa
DOLAR 7,8158
EURO 9,4809
ALTIN 461,42
BIST 1330,87
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 20°C
Çok Bulutlu

İYİ Parti ve CHP şok yaşayacak

Gülfem Saydan Sanver: Seçmende hayal kırıklığı çok büyük. “İyi Parti ve CHP şok yaşayacak”

İYİ Parti ve CHP şok yaşayacak
24.08.2018 - 18:20
A+
A-

Ödüllü Siyasal İletişim Uzmanı Dr. Gülfem Saydan Sanver, 24 Haziran sonrası oluşan ‘küskün’ seçmenle ilgili muhalefeti uyardı. Sanver, “Bu yerel seçimlerde CHP ve İyi Parti’nin karşısına çok büyük bir fatura olarak çıkar” dedi.

“Ben ilk kez 24 Haziran seçimlerinden sonra CHP’li seçmenlerde bu kadar büyük bir kırgınlık ve küskünlük olduğunu görüyorum” diyen Dr. Gülfem Saydan Sanver, CHP’nin ilk kez terk edilme duygusu yaşadığını belirtti.

SÖZCÜ Gazetesi’nden Nil Soysal’ın sorularını yanıtlayan Gülfem Saydan Sanver, “Bu seçmen grubunun yarattığı en büyük risk, sandığa gitmemek olabilir” dedi.

Öte yandan aynı durumun İyi Parti seçmeninde var olduğunu söyleyen Sanver, “Bu durum yerel seçimlerde tabii ki CHP ve İyi Parti’nin karşısına çok büyük bir fatura olarak çıkar.

Yapmaları gereken şey; özeleştirilerini açıkça ortaya koyarak, değiştiklerine seçmenlerini ikna etmektir. Bunun için de çok fazla zamanları kalmadığını düşünüyorum” diye konuştu.

Siyaset iletişiminin Oscar’ı kabul edilen “Pollie Award” ödülünün de sahibi olan Dr. Gülfem Saydan Sanver’in Sözcü’den Nil Soysal’ın sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

“ÜSTÜNLÜK VARDI AMA”

– 24 Haziran öncesi rüzgar ilk defa muhalefetten yanaydı. Ama öyle olmadığını gördük…

Orada aslında ilk kez hem psikolojik üstünlüğü yakalayan muhalefetti, hem de çok farklı adaylarla farklı seçmen gruplarına, o grupların ihtiyaçlarına ve korkularına seslenebilme avantajları vardı. Bir yandan ekonomik kriz, bir yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti’nin seçmenle olan ilişkisindeki zayıflama muhalefeti çok avantajlı bir duruma getiriyordu. Fakat muhalefet beklenen kampanya performansını gösteremedi.

“TEK ADAM DEDİLER…”

– Nerede hata yaptılar?

Hem ortak, hem de her birinin bireysel hataları var. Bence temel ortak hata; ittifak kurdular, ama ittifakın ne olduğunu hiçbir şekilde anlatamadılar. Ortak fotoğraf bile verilemedi. Seçmen ittifakın ne olduğunu anlayamadı. İkincisi; Erdoğan’a karşı “Tek Adam” rejimine getirdikleri eleştiriyi, yine hep tek tek liderlerle çözmeye çalıştılar.

Seçim sürecinde biz bir birlik, beraberlik görmedik Erdoğan’ın karşısında. Hep tek adam eleştiriliyordu. Alternatif olarak başka bir tek adam gösteriliyordu. Yani halk, oyunu muhalefete de verse iktidara da verse bir tek adama vermiş olacaktı. Sonuçta da bildiği, eski tek adama vermeyi tercih ettiler.

“MUHALEFETİN HATASI İTTİFAKI ANLATAMAMAK OLDU”

Dr. Gülfem Saydan Sanver, muhalefetin 24 Haziran stratejisi için “Bence temel hata; bir ittifak kurdular, ama ittifakı hiçbir şekilde anlatamadılar” dedi.

“İNCE’NİN YÜKSEK OY ALMASI PARTİNİN İYİ YÖNETİLMEDİĞİ DUYGUSUNU ÖNE ÇIKARTTI”

– CHP ve İYİ Parti’de yaşanan gelişmeleri nasıl yorumluyorsunuz?

Muhalefet partilerinin kaynaması normal. Çünkü ilk kez heyecan yaratılan, umut yaratılan bir seçimi kaybettiler. Dolayısıyla önce bir iç hesaplaşmanın olması bu tür durumlarda beklenen bir sonuçtur. Cumhurbaşkanı adaylarının hiçbiri şu anda milletvekili dahi değil.

Erdoğan aslında bütün rakiplerini meclisin dışına atmış oldu. Buradan da bir kızgınlık çıkacağı belliydi. İyi Parti’de; Meral Akşener partisinden düşük oy aldı. Doğal olarak bu liderin suçlanmasına neden oldu. CHP’de ise tam tersi bir durum oldu. Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce partiden yüksek oy aldı. Bu oy da partinin iyi yönetilmediği duygusunu öne çıkarttı.

“KIRGINLIK VAR”

– Muhalefet partilerinin seçmenleri arasında yeni bir seçmen grubu oluştu: Küskün seçmen. Bu durum önümüzdeki yerel seçimlerde sandığa katılım oranını etkiler mi?

Küskün seçmen, muhalefet açısından çok tehlikeli! Çünkü bugüne kadar özellikle CHP seçmeni, hakikaten partisine çok sahip çıkan bir seçmen davranışı sergiledi. Ben ilk kez 24 Haziran seçimlerinden sonra CHP’li seçmenlerde bu kadar büyük bir kırgınlık ve küskünlük olduğunu görüyorum. Hatta ilk kez seçmen kaybetme duygusu değil, terk edilme duygusu yaşıyor.

Bu seçmen grubunun yarattığı en büyük risk, sandığa gitmemek olabilir. Aynı durum aslında İyi Parti seçmeninde de var. Bu durum yerel seçimlerde tabii ki CHP ve İyi Parti’nin karşısına çok büyük bir fatura olarak çıkar. Yapmaları gereken şey; özeleştirilerini açıkça ortaya koyarak, değiştiklerine seçmenlerini ikna etmektir. Bunun için de çok fazla zamanları kalmadığını düşünüyorum.

“AKŞENER’İN İŞİ ÇOK ZOR”

– CHP’de son durum şu: Kurultay yok. MYK’da 5 isim değişti. Nasıl yorumluyorsunuz?

Kemal Bey’in MYK’sında şu ana kadar 119 isim değişti. Aslında biz biliyoruz ki MYK değişince parti değişmiyor. Partinin çok ciddi yapısal sorunları var. Partinin yapısal sorunlarını çözemezse sadece bir MYK değişikliği ile seçmendeki bu kızgınlığı dindiremez.

“BELİRSİZLİK KIZDIRDI”

– Peki CHP seçmeni en çok kime kızdı sizce? Kemal Bey’e mi, yoksa Muharrem Bey’e mi?

Seçmen en çok ortada yaşanan belirsizliğe kızdı. Seçim geçesi doğru yönetilemeyen bir süreçti ve seçmende büyük bir terkedilmişlik duygusu yarattı. Ardından yaşanan süreç de doğru yönetilemedi.

CHP sürekli demokrasiye gönderme yaparken seçim sonrasında parti içi demokrasiyi yasal çerçeveleri kullanarak sınırladı. CHP seçmeni ise önünde büyük bir yıpranmışlık manzarasıyla karşı karşıya kaldı.

– Peki İyi Parti’nin geleceği ile ilgili herhangi bir öngörünüz var mı?

Aslında seçim kampanyası boyunca İYİ Parti ‘de ne Meral Akşener, ne de parti yönetimi partiyi bir türlü konumlandıramadılar. Bu büyük sıkıntı yarattı. Meral Hanım bir sağ parti kurmak istedi. Ama bugün istifa edenlere bakınca da şunu görüyoruz: Herkes bambaşka sebeplerden ötürü istifa ediyor.

Kimisi; yeterince Atatürkçü değil diyor. Kimisi; yeterince ülkücü değil diyor. Ama orada bence en tehlikelisi; Yusuf Halaçoğlu’nun da istifa ederken yaptığı açıklamada söylediği; yola çıkılanlarla yolda karşılaşılanlar diye bir ikilem yaratmış olmaları. Seçmen de bu kadar bölük bir parti ile bağ kuramaz. O nedenle önümüzdeki dönemde aslında Meral Akşener’in işi çok zor. Partiye bir konumlandırma sağlayıp, seçmeni onun etrafında birleştirmesi gerekiyor.

“KORKAN SEÇMEN HER ZAMAN DÜZENDEN YANA OY KULLANIR”

– Sizce Erdoğan seçmeni korkutarak mı iktidar oldu?

Biz yurtdışında da birçok seçim kampanyasında gördük ki korkan seçmen her zaman düzenden yana oy kullanıyor. Genelde korku toplumları sağ, muhafazakar liderlere kayıyor. Erdoğan bu bakımdan kendisi için doğru bir seçim kampanyası kurguladı. Eski Türkiye’den bir korku yarattı; oraya geri dönme korkusu.

– Hani seçmen hep geleceğe oy verirdi?

Zaten bu korku da geçmişi hatırlatmak üzerinden nasıl bir geleceğin bizi beklediği yönündeydi. Seçmeni korkunun içine hapsetti. Muhalefet ise buradan umut vererek, bir kızgınlık yaratarak seçmeni çıkartmak yerine bir Erdoğan korkusu yaratmaya çalıştı. Korkunun karşısına korku koyduğunuz zaman kazanamıyorsunuz.

(sonhaber16.com)

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
Medya Siyaset Tüm Yazıları
YORUMLAR
 1. Şahin dedi ki:

  Yaptığı açıklamalar yorumlar öneriler doğru olmakla birlikte, ülkemizde ki seçmenin tarihi siyasi ekonomi bilgisi ve din konusunda tavizkar-aldanmaya yatkın sorgulamayan çıkarcı dolduruşa gelen sağ seçmenle karşı karşıyayız…
  Böyle seçmenden chp’nin veya din siyaseti yapmayan partilerin oy alması oldukça zor…
  Seçmenin durumu bu haldeyken, mevcut iktidarın devlete ait tüm gücü ve medya gücünü de kullanması esas faktör..
  Bu durumda muhalefetin sıfır hata ile seçim kampanyası yapması gerekir ki, bu da pek mümkün olmuyor…
  Gerçi yerel seçim, genel seçimden biraz daha farklı oluyor.çok iyi adayla çok çalışmak, mahalle mahalle sokak sokak ikna çalışması lazım.Ayrıca ilçelerde seçmen yoğunluğuna göre, muhalefet birbiri ile anlaşıp hangisinin kazanma şansı yüksekse o parti adayı desteklenmelidir…Bence

 2. Zafer dedi ki:

  Bu yorumların, yanlış zemin üzerinde yapılmış yanlış yorumlar olduğunu düşünüyorum! Neden? Çünkü, seçim sonuçlarının doğruluğu tartışmalıdır, şaibe var bu seçim sonuçlarında… 16 Nisan referandumunda açık vermişti iktidar… o açığı YSK’nu devreye sokarak kapattı ve 24 Haziran için, o açığı nasıl kapatacağının hesabını yaptı ve kapattı ! Neydi bu açık? Muhalefet partilerinin ulaşamadığı sandıklar üzerinde manipülasyon yapmak ve Anadolu Ajansı aracılığı ile, önceden hazır hale getirilmiş sonuçları hemen halkın önüne sürmek!! Öyle ki; önceden hazır edilmiş o sonuçlar o kadar hesap edilmiş ki, halk nezdinde kime itibar kaybettirileceği bile düşünülmüş !! Bu kadar seveni olan Meral hanım’ın %7 oy’da kalacağına siz inanıyor musunuz ?!! İşte, yaptılar bunu…. Muhalefetin sandıkların bir bölümüne ulaşamamasının sonucu şu oldu: Veri gelmeyince, sustular !! Böylece herkes, muhalefet dahi AA’nın ortaya koyduğu sonuçlara mahkum oldu! Olay budur!