Alexa
Medya Siyaset

İYİ Partide Olası CHP İttifakına Bir Tepkide Eski İl Başkanından Geldi

İYİ Partide Olası CHP İttifakına Bir Tepkide Eski İl Başkanından Geldi

Geçtiğimiz hafta içinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener arasında yapılan görüşme sonrası her iki partinin yerel seçimlerde ittifak yapıp yapamayacağı kurulacak bir teknik ekibin çalışması sonrası belli olacağı belirtilmişti.

16 Kasım’da Karar gazetesine yaptığı ziyarette ise Akşener “Görüşmede hiçbir şekilde il ya da isim üzerinde durulmadı. Kemal Bey’le sadece ittifak görüşmelerine başlanması, iki partiden temsilcilerin daha sonra bir araya gelmesi noktasında fikir birliğine vardık. Bir şey söylemek için henüz çok erken. Ancak biz ittifak görüşmelerinin en kısa sürede neticelendirilmesinden yana olduğumuzu söyledik. 15 gün içinde konunun netleştirilmesini istedik. İki hafta içinde ittifak olup olmayacağı kesinleşir” ifadelerini kullandı.

CHP ile yapılabilecek olası bir ittifak parti tabanını ikiye böldü.Bazı partililer ittifakın kazanılacak belediye sayısını ve oy oranını arttıracağını iddia ederken,bazı partililer ise ittifakın partiye zarar vereceğini,ittifaktan İYİ Partinin değil CHP’nin karlı çıkacağını dile getirdiler.

Geçtiğimiz hafta İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ,yerel seçim çalışmaları için gittiği Burdur’da gazetecilerin kendisine yönelttiği CHP ile ittifak iddiaları sorusuna,”Çok açık şekilde söylüyorum, Cumhuriyet Halk Partisi ile bir ittifak olacağını düşünmüyorum” şeklinde cevap verdi.

Diğer bir genel başkan yardımcısı Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan,Ekim ayında CHP ile ittifak yapabiliriz demesine rağmen oda geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada “İttifak mı dediniz? Asla. İttifak diye bir şey yok. Bunu lugatımızdan çıkaralım. Biz genç, büyüyen ve iddialı bir partiyiz. Başka bir partinin koltuk değneği olmak istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘İYİ Parti Bursa eski İl Başkanı Bayram Kazancı, partisinin yerel seçimlerde CHP ile ittifak yapmasına karşı çıktı’

İYİ Parti Bursa eski il başkanı Bayram Kazancı sosyal medya hesabından yaptığı “İYİ Parti’yi ülke çocuklarının geleceği için, daha iyi, demokratik ve müreffeh bir Türkiye hayali için çalışmak hedefiyle yeni bir yol açmak için kurulduğunu belirterek, ‘’Umutlarımız çok büyüktü. İktidar olmak için yola çıktık. Ancak bu süreçte yapılan hatalar sonucu halkımızda %10 olarak karşılık buldu” açıklamasıyla olası bir ittifaka karşı çıktı.

Bayram Kazancı açıklamasında şunları söyledi :

’Şimdi yerel seçimlere imkanları genişlemiş, önümüzde yeterli zaman bulunan bir mecrada gidiyoruz. Ne yazık ki hatalar zinciri devam ediyor. CHP ile yapılması düşünülen İttifakı bir tarafa bırakın, tartışılması bile İYİ Parti’ye oy kaybettiriyor. CHP ile ittifak, İYİ Parti’nin milliyetçi, muhafazakar oylarının sol bir çizgiye çekilerek  CHP’nin koltuk değneği olma  yoluna doğru evrilmesinden başka bir şey değildir. CHP ile yapılan ittifakın partimize büyük oy kaybettirdiği Afyon toplantılarının da üzerinde hemfikir olunan ana konusudur.

İYİ Parti, halkımızın %100’ünün oyuna taliptir. İktidarın ve muhalefetin birlikte Türkiye’yi getirdikleri durum ortada iken ‘kadrolu adaylar ve CHP ile ittifak yapma girişimleri de nereden çıktı’ diye sorulmalıdır.

Ak Partinin, İyi Partiyi bu işbirliğine iterek küçültmek istediği tartışılmaz bir vakadır. Böylece Ak Partinin yerel seçimlerde işi daha da kolaylaşacaktır.

Yerel seçimlerin stratejisi Afyon tecrübeleri dışarıda tutularak yapılmaya çalışılırsa gidilecek yol çıkmaz sokaktır. Bu parti hepimizin emeği ve göz nurudur.’’

Yerel seçimlere herhangi bir parti ile değil, Yüce Türk Milleti ile İttifak yapılarak, yeni, liyakatlı ve halkımıza umut verebilecek vizyonlu adaylarla girilmelidir.”

Volkan Can /Medya Siyaset Haber

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ