Alexa
Medya Siyaset

İYİ Partili Aytun Çıray Bütçe Görüşmelerinin Son Gününden Dikkat Çekici Açıklamalarda Bulundu

İYİ Partili Aytun Çıray Bütçe Görüşmelerinin Son Gününden Dikkat Çekici Açıklamalarda Bulundu

TBMM’de Bütçe kapanış görüşmelerinde İYİ Parti grubu adına konuşma yapan genel başkan yardımcısı,İzmir milletvekili Dr. Aytun Çıray dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Aytun Çıray, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in 1968’deki bütçe görüşmelerinde 6 saatlik sunum yaptığını hatırlatarak,”Bir rahmetli Demirel’in adeta Meclise saygı duruşu anlamı taşıyan 6 saatlik sunuşuna bakın bir de ne yazık ki tenezzül edip görüşmeler boyunca bir kez bile Meclise teşrif etmeyen Sayın Cumhurbaşkanının tutumuna bakın” ifadelerini kullandı.

AKP’lilerin, kayıtsız şartsız itaatkar tutumlarıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a zarar verdiklerini söyledi.

Bütçede neden millet yok?

“Bütçesine bakarak bir hükümetin kimin hükümeti olduğunu, kimlere hizmet ettiğini anlayabilirsiniz” diyen Çıray, görüşülen bütçede halkın olmadığını, milletten kopuk ve ülke gerçeklerinden uzak bir bütçenin oylandığına dikkat çekti.  Aytun Çıray, “Bütçeler aynı zamanda hükümetlerin karnesidir. Bu bütçede yanlış programlar, yönetim hataları ve gerekli reformların zamanında yapılmaması nedeniyle ülkemizin yüksek enflasyon, büyük bir kamu borç stoku, istikrarsız büyüme, dengesiz gelir dağılımı, yüksek işsizlik, bolca israf ve millete sadece sabır tavsiyesi var” şeklinde konuştu.

Yandaş istihdamı işsizlikle mücadele değildir

“Bütçede işsizlikle mücadele var mı?” diye soran İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Çıray, hükümetin işsizlikle mücadele gibi bir derdi olmadığını belirterek, “Sizin, işsizlikle mücadele yılında bulduğunuz tedbir her TOBB üyesinin bir işçi alması idi. Bilginiz bu kadar, ufkunuz bu kadar, vizyonunuz bu kadar. Sizin işsizliği önlemekten anladığınız yeni iş alanları açmak, fabrikalar kurmak değil, yandaşları işe yerleştirmek. 17 yılda bu millet size istediğiniz her şeyi verdi. Peki siz bu millete ne verdiniz kardeşim?

Siz milletten aldınız, ne istediyse FETÖ’ye verdiniz. Siz fakir fukaradan alıp beşli çeteye verdiniz. Çıkıp buraya övünüyorsunuz ‘çok iyi yönettik’ diye. Çok iyi yönettiyseniz, neden 6 milyon işsiz, 23 milyon yoksul var? 40 kişilik temizlik işçisi kadrosuna neden 55 bin kişi başvuruyor” diye sordu.

Papaz için mahkeme kapısına uçak gönderildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rahip Brunson’u kastederek söylediği “Bu fakir görevde olduğu sürece bu teröristi alamazsın. Ver papazı al papazı” sözünü hatırlatan Aytun Çıray, “Ülkemizde terör propagandası yapmak suçlamasıyla bir yıldır tutuklu olan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel, Alman Dışişleri Bakanı Sigmund Gabriel’in açıklamasının ardından serbest bırakıldı. Amerika’ya Osmanlı tokadı atmaktan bahseden Erdoğan, Brunson’ı Amerika’ya götürmek için mahkeme kapısına jet gönderilmesine seyirci kalıyor. Bu dış politika bir milli güvenlik sorunu haline gelmiştir” diyerek, devletin dış politikada izlediği tutumu eleştirdi.

Devlet birimleri FETÖ’ye tahsis edildi

FETÖ terör örgütünün başlangıçta masum Anadolu çocuklarını zehirleyerek, sinsi büyümesine başladığını ve 2002’de siyasi zemine AKP ile yerleştiğini dile getiren İYİ Parti İzmir Milletvekili Çıray, Bu şebeke hedefine siyasi iktidarın yardımı olmadan ulaşamayacağını biliyordu. Bunun için her güçle temas kurdular. Onların güvenini kazanmak için yapılabilecek ne varsa yapmaya çalıştılar. Bunun semerelerini de aldılar. Ancak bu kadarı onlar için çok azdı. Her şeyi hızlandırmaları gerekiyordu. Aradıkları fırsat AK Parti’nin iktidarı ile geldi. 28 Şubat’ın tesis ettiği mağduriyet zemininde yakınlaştılar. Sonuçta 2002’de AKP iktidar oldu. O zamanki adıyla hizmet hareketi, AKP’nin devletin yönetimi içim ihtiyaç duyduğu eğitilmiş bürokratik kadrolarını tahsis etti. Yüksek Seçim Kurulu, Yargı, emniyet bürokrasisi, Türk Silahlı Kuvvetleri, Dışişleri devletin en kritik birimleri FETÖ’ye tahsis edildi. Bu konuda TSK’nın ve MİT’in en canhıraş çığlığı olan 2004 MGK raporu iktidar tarafından kasıtlı olarak sümen altı edildi” diyerek, yaşanan süreci anlattı.

AKP-FETÖ simbiyotik ilişki yaşadı

İYİ Partili Çıray, konuşmasına şöyle devam etti; “17-25 Aralık’a kadar FETÖ-AK Parti ilişkisi ne yazık ki gönüllü, tarafların karşılıklı çıkarlarını ve arzularını gözeten simbiyotik bir ilişkiydi. Eğer bu şebeke, amacına ulaşsaydı muhtemelen başka Türkiye olurduk.  Allah her görüşten demokrasi yanlısı evlatları sayesinde Türk Milletini korudu. Türk Silahlı Kuvvetleri ve polisin sadık evlâtları olmasaydı bu başarılamazdı. Onlara milletçe şükran borçluyuz. Ama AKP, seçimlere endeksli politikaları ve seçim süreçlerinin buna göre yönetmeyi FETÖ’den öğrendi.

Ne demişti Lincoln: Bazı insanlar her zaman aldatılabilirler. AKP’nin hıyanet çetesinin istihbarat teşkilatlarından öğrendiği stratejik bilgi şu olmalıdır: Her zaman aldatılan bu bazı insanları sayısal olarak sabitlemek. Ben bunlara demokrasi tıkaçları diyorum. Şimdi burada saymak istemediğim metotlarla FETÖ taktikleri sonucunda ne yapılırsa yapılsın oy verme biçimlerini değiştirmeyen bir popülâsyon yaratıldı. Yanlış yönetim anlayışını eleştiriden azade idame etme pahasına. Bu bir anomalidir.”

FETÖ’cü sözde akil adamların aklıyla çözüm süreci

2002’de PKK terörünün sıfırlandığı ve Güneydoğu’nun, uygulamaya konacak bir sosyo-kültürel kalkınma programıyla çiçek bahçesine dönebilecekken, hendeklere 532 şehidin verildiğini belirten Çıray, “FETÖ iltisaklı sözde akil adamların aklıyla “Dinimiz yegâne tutkaldır” demek için bu milleti kaç etnik topluluğa bölüp ayırdığınızı takip dahi edemedik! 26’dan kapı açıp 36’ya kadar çıktınız. Bölücü terör örgütünün uzantılarıyla müzakerelere başladınız. Terör örgütünün bölgenin birçok ilçesinde hendekler kazmasını seyrettiniz. Sonra bunların seçimlerde oy kaybettireceğini anlayınca apar topar hendek muhabereleri başlattınız.  532 memleket evladının şehit olmasına yol açtınız. Çözüm süreçleriniz hep Türk Milletine büyük bedeller ödetti. Şehit aileleri ne olduğunu anlamadan elleriniz yıkayıp, ‘Pardon, APO da bizi aldattı’ deyip, yürüyüp gittiniz” dedi.

Bütçe’de İsraf” vurgusu

“Suriye’deki müdahaleleriniz yüzünden 4 milyona yakın Suriyeli Türkiye’ye sığındı.  Ne yapacağız şimdi? 35 Milyar harcayıp, etnik dokumuzu biraz daha çeşitlendirdik, ülkemiz çiçek bahçesine mi döndü diyeceğiz? Hiç hesapladınız mı Suriye politikalarınızın vatandaşı zaten iyice bunaltan ekonomik sorunlarını nasıl ağırlaştırdığını! Umurunuzda değil, değil mi?” diye soran Çıray, “Bakın Suriye’de ABD çekileceğini ilan etti.   Bu açıklama ABD Dış İşleri Bakanlığı Türkiye’ye 3,5 Milyar Dolarlık Patriot füzesinin Türkiye’ye satışına izin verileceğini açıklamasıyla denk düşüyor. Ancak Rusya’dan da aynı amaçla, ama hiç kullanmayacağımız S-400’leri alıyoruz. Muhtemelen gömeceğiz! Bu durumda paramıza, itibarımıza günah değil mi? Suudi Arabistan’a mı dönüştük? O da kullanmayacağı halde Amerika’nın gönlünü yapmak için silâh alıyor. Para mühim değil tabii market raflarında isterse fiyat etiketleri beş vakit değişsin, pazar tezgahlarında sebze-meyve fiyatlarının el yaksın, insanımız bir kilo patates alırken bile düşünür hale gelsin İflâslar bir salgın gibi iş dünyasını kasıp kavursun. Biz kullanmayacağımız S-400 alalım” diyerek yapılan israfa tepki gösterdi.

 

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ