Alexa
DOLAR
7,3232
EURO
8,8233
ALTIN
411,51
BIST
1.501
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Az Bulutlu
13°C
İzmir
13°C
Az Bulutlu
Salı Çok Bulutlu
13°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
15°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
16°C
Cuma Çok Bulutlu
18°C

İYİ Partili Halil İbrahim Oral: Bu teklif kitle imha silahları değil, sivil toplumu imha teklifidir

İYİ Partili Halil İbrahim Oral: Bu teklif kitle imha silahları değil, sivil toplumu imha teklifidir

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, TBMM’de görüşülen ve kamuoyunda sivil toplum kuruluşları hakkında yapılan köklü düzenlemeleri içermesiyle dikkat çeken “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi” hakkında konuştu. İYİ Partili Oral, “bu kanun teklifinin başlığının “Sivil Toplum Örgütlerini İmha Kanun Teklifi” olarak değiştirilmesi muhtevaya daha uygun olacaktır” dedi.

Konuşmanın satır başları ise şu şekilde:

Yasama, Yürütme, Yargın ve Medya iktidarın dümenine girdi, sırada STK’lar var

 “Görüştüğümüz madde ve teklifin geneliyle alakalı bir değerlendirme yaptığımızda bu kanun teklifinin başlığının “Sivil Toplum Örgütlerini İmha Kanun Teklifi” olarak değiştirilmesi muhtevaya daha uygun olacaktır.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle yasama ve yürütmenin tek bir kişinin iradesinde toplandığı, yargının ise siyasi etki altında her geçen gün kan kaybettiği bir ortamdayız.

Bu üç erkin yanında medya ve sivil toplum demokrasinin olmazsa olmazlarıdır.Medyanın ne hale geldiği ortadadır.Devletin kanalı TRT’de teröristbaşı bir hainin kardeşi konuşturulup, İstanbul seçimleri etkilenmeye çalışılırken,İletişim başkanlığı eliyle devlet kaynakları AK Parti propaganda makinasına dönüştürülürken,Medya organları bakan istifasını dahi haber olarak veremezken bu erkin de kolunun kanadının kırıldığı ve iktidarın dümenine geçtiği aşikardır.Geriye bir tek sivil toplum kalmıştır.

İktidara yakın STK’lara iltimas geçiliyor

Sivil toplumda da iktidara yakın vakıf ve dernekler ile diğerleri şeklinde bir durum ortaya çıkmaktadır.

Bazı cemaatlere ya da gruplara ait vakıflar kurulur kurulmaz “kamu yararına çalışır” statüsü alırken, yıllarca hizmet vermiş STK’lar yardım bile toplayamaz haldedir. Bir takım vakıflar dernekler kamu kaynaklarını adeta sömürürken, sosyal medya üzerinden yapılan yardım faaliyetlerine engel konmak istenmektedir.

Derneklere kayyum atanmak isteniyor

En anti-demokratik olanları ise derneklere kayyum atanabilmesi, denetçilerin her türlü kişisel veriyi içeren belgeleri talep edebilmesi gibi üstün yetkilere sahip olabilmesidir. AK Parti “beka” diyerek içini doldurmadığı bir kavram fırtınasıyla memleketin bütün meselelerinin üstünü örtüp iktidarını devam ettirmeyi amaçlamış bir iktidardır.AK Parti kendisinin ve Cumhur ittifakının karşısında duran herkesi tek bir kefeye koyup “terörizm ve FETÖ” suçuyla yaftalayacak kadar Makyavelist bir anlayışa sahiptir. Terörizm bahanesiyle hangi Sivil toplum kuruluşlarına müdahale edilecektir?Denetim bahanesiyle hangi derneklerin üyeleri incelenecek ve şu an yasal olmayan güvenlik soruşturmaları yürütülecektir?

İktidara karşı olan herkese terörist yaftası vuruluyor

Biz 24 Haziran seçimleri öncesi Sayın Cumhurbaşkanımızın Millet İttifakı ve muhalefet hakkında söylediği şeyleri unutmadık. İstanbul seçimlerinde “Bir tarafta Cumhur ittifakı bir tarafta terör örgütleri var denmedi mi?”Millet ittifakı bir yıkım ittifakıdır, zillet ittifakıdır diye meydanlardan konuşulmadı mı?Karşısına çıkan herkesi “teröristlikle” yaftalayabilecek bir zihniyetin elinde bu düzenlemelerin yasalaşması demokrasiyi ve sivil toplumu rafa kaldıracaktır.Konuşmamın başında ifade ettiğim gibi: Bu düzenleme sivil toplumu imha teklifidir.

FETÖ Derneklerine Kamu Yararına Çalışır Statüsü verdiniz!

Yasalaşmasını geçin, teklif edilmesi dahi bir zihinsel arka planın tercümesidir. Dün iktidar eliyle FETÖ’ye para akıtan derneklere “kamu yararına çalışır dernek” statüsü veren zihniyetin, bu yetkilerle yarın hangi derneklere bu statüyü vereceği ya da hangi dernekleri kapatmaya yelteneceği belirsizdir. Sivil toplum özgür düşüncenin ve milli ilerlemenin temelidir. Sivil toplum alanı kesinlikle özgür kalmalıdır.Ülkemizde terörizm zaten suçtur. Suçu işleyenler cezalandırılır. Teröre para aktaranlar zaten gerekli yaptırımlara maruz kalır. Bu ikisi arasındaki dengeyi kaçırmak hukuka da Türk devletinin demokrasi tecrübesine de aykırıdır. “

Yorumlar
  1. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

    Tamamen HAKLI ve TEMELLİ, çok ÖNEMLİ ve DEĞERLİ, baştan sona MUHTEŞEM ve MÜKEMMEL bir konuşma. Sayın ORAL’a en yürekten tebrikler, derin saygılar, en iyi dilekler.