Alexa
Medya Siyaset

Kadın Üniversiteleri Açılmasına CKD’den İmza Kampanyalı Tepki

Kadın Üniversiteleri Açılmasına CKD’den İmza Kampanyalı Tepki

Cumhuriyet Kadınları Derneği, İzmir ve Güzelbahçe Şubeleri cinsiyete dayalı üniversitelerin kabul edilemeyeceğine dair bir imza kampanyası başlattı.

 

17 – 24 Temmuz 2019 tarihleri arasında İzmir’de Konak, Güzelbahçe, Bornova, Karşıyaka ve Buca ilçelerinde açılan imza masalarının yanı sıra imza kampanyasının ilk gününde Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Güzelbahçe Şube Başkanı Mesude Öney de bir basın açıklamasında bulundu.

Mesude Öney, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Japonya’daki kadın üniversitelerinden etkilenerek, YÖK Başkanı’na da bu doğrultuda bir çalışma talimatı verdiğini söyleyerek yeni bir tartışma başlattığını öne sürdü.  Öney, 1973 yılında çıkarılan temel eğitim kanunu kapsamında on dört ilkeden birinin de “karma eğitim” olduğunu vurgulayarak, bilimsel eğitimin esas alınması gerektiğini bildirdi.

CKD Güzelbahçe Şube Başkanı Öney, ayrıca teknolojik gelişmelere bağlı olarak mesleklerin cinsiyetinin yok olduğunu ve YÖK’ü bilimsel laik eğitim çerçevesinde öğrencilerin çok daha temel ihtiyaçları için çalışma yapmasının uygun olduğunu belirtti.

CKD Konak Şube Başkanı Zuhal Of, basın açıklamasının ardından başta İzmir Kadın Kuruluşları Birliği ve Atatürkçü Düşünce Derneği olmak üzere çok çeşitli şube kuruluşlarına da imza kampanyasına verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. Zuhal Of, Türkiye çapında CKD şubelerinin olduğu yerlerde imza masalarının açıldığını belirtti.

Konak ilçesinde YKM Metro önünde 24 Temmuz tarihine kadar saat 17.00 – 19.00 arasında imza toplanacağı bildirildi.

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ