Alexa
DOLAR
7,3590
EURO
8,9581
ALTIN
437,34
BIST
1.536
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Kuvvetli Sağanak
12°C
İzmir
12°C
Kuvvetli Sağanak
Perşembe Yağışlı
10°C
Cuma Çok Bulutlu
12°C
Cumartesi Sağanak Yağışlı
15°C
Pazar Çok Bulutlu
20°C

Karamollaoğlu :Ekonomi Değil, Demokrasi de Dinamitleniyor

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Geçmişte Milli Görüş çatısı altında politikalarımızı birlikte ürettik. Şimdi eğer McKinsey gibi şirketlerin kıskacından kurtulmak istiyorsanız, lütfen Milli Görüş prensiplerine dönün ve onun verdiği ferasetle politikalarla sorunları çözün. Eğer böyle yapmış olsaydınız, ne McKinsey’den umut bekler hale nede IMF kapısına gitmiyoruz diye böbürlenme noktasına gelmezdiniz” dedi.

Karamollaoğlu :Ekonomi Değil, Demokrasi de Dinamitleniyor

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, olağan haftalık basın toplantısında gündeme yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Partisinin genel merkez binasında düzenlenen basın toplantısında Karamollaoğlu, ekonomi başta olmak üzere McKinsey ve son dönemde artan terör olaylarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Millet 8 Değil Yeri Geldiğinde 8 Bin Şehit Verir 

Karamollaoğlu, bu hafta hain terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirilen saldırılarda Batman’da 8, Hakkâri Çukurca’da 1 askerimizin şehit düştüğünü hatırlatarak,  şehit askerlere Allah’tan rahmet, ailelerine millete baş sağlığında bulunarak konuşmasına başladı.  Terörün hedefine ulaşamayacağının altını çizen Karamollaoğlu, “Terör bütün söylemelere ve mücadelelere rağmen engellenmemektedir. Esas sıkıntı burandan kaynaklanıyor.  ‘8 şehidimiz var biz bu teröristler bilsin 800 terörist öldürerek ödeteceğiz’ şeklinde bir ifade kesinlikle yanlış bir ifadedir. Terörün bu ifadelerle önlenmesi mümkün değildir. Terör rakamların yarıştığı skor tabelasıyla önlenemez. Bu millet 8 değil yeri geldiğinden 8 bin şehit verir. Ama bu vatandan birliğinden asla vazgeçmez” diye konuştu.

Mckinsey’in IMF’yle Zihniyeti Aynıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘ABD’li McKinsey şirketinden fikri danışmanlık hizmeti almayacağız’ açıklamasına değinen Karamollaoğlu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mckinsey açıklamasına sevindik. Biz bu açıklamayı yeterli bulmadığımızı da ifade etmekte imtina edemeyiz. Bu açıklama yetmez. Hatadan dönmek erdemdir. Bu konuda öyle bir adım atmakta olumlu bir kanaat millette oluşturur ama biz bunun anlaşma başlangıçta yapılırken Maliye ve Hazine Bakanlığı’ndan ile Sanayi Bakanlığı’ndan sorumlu olan bakan ‘biz bakın IMF’den kurtulduk ama içimizde bulunduğumuz sıkıntılar kurtulmak için meşhur Mckinsey firmasıyla anlaşma yaptık. Bütün mali işlerimizi inceleyip ve irdeleyecektir. Bu konuda bize tavsiyelerde bulunacaklar’ dedi. Bunu Bayın Albayrak’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sormadan alma ihtimalini mümkün görmüyoruz. Bunun temel sebebi medyanın yüzde 95’ini iktidarın elinde bulundurmasına rağmen tabandan gelen tepkiyi önleyememiştir. Türkiye bir bütün olarak atılan bu adıma çok büyük tepki gösterdi. Hükümet geri adım atmak zorunda kalmıştır. Şunu herkes bilmelidir ki, McKinsey ardından başka adımlar atılacak. IMF’den kurtulduk dedikleri için IMF kapısına gidemiyorlar. McKinsey’in IMF’yle zihniyeti aynıdır” ifadelerini kullandı.

Mckinsey Değil, Milli Görüş’e Kulak Verin

Karamollaoğlu, Türkiye’de ekonomi konusunda hükümete danışmanlık yapacak onlarca ekonomistin olduğunu belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:  “Hükümete görev alacak yüzlerce ekonomist var. Sayın Cumhurbaşkanı bu ekonomistlerle daha önce çalıştı.  Ama onlar farklı fikirler beyan edince uzaklaştırıldı. Uzun tecrübesi olan kimse kalmadı. Bizde yaptığımız konuşmalarda, ‘bize bir kulak verin’ dedik. Saadet’in söylemlerini bir dinleyin. Bundan istifa edersiniz. Bu aynı McKinsey’den danışmanlık almayacağız gibi oldu. Biz geçmişte Suriye politikasında ‘ABD’li partrenizle hareket etmeyin’ demiştik. Şimdi aynı noktaya geldiler. Ekonomide ise ‘McKinsey değil, Saadet Partisi’nin ve Milli Görüş’ün söylemlerine kulak verin’ demiştik. Bugün aynı noktaya geliyorlar. Şehir hastaneleri ve şeker fabrikalarında rant lobisi değil, Saadet Partisi’nin hazırladığı raporlara itibar edin. Biz seçimden önce ‘üretime dönük olmayan bütün yatırımları durdurmanız icap eder’ demiştik, bizi ihanetle suçlamışlardı. Bugün eğer bizim o söylemlerimize itibar etmiş olsalardı. Kendileri aynı kelimeleri kullanmak mecburiyetinde kalmazdı. Şimdi onlar, ‘üretime dönük olmayan bütün yatırımları durduk’ diyorlar.”

Milli Görüş Prensiplerine Dönün

“Bugün iktidara bir kez daha sesleniyorum” diyen Karamollaoğlu, “Geçmişte Milli Görüş çatısı altında politikalarımızı birlikte ürettik. Şimdi eğer McKinsey gibi şirketlerin kıskacından kurtulmak istiyorsanız, lütfen Milli Görüş prensiplerine dönün ve onun verdiği ferasetle politikalarla sorunları çözün. Eğer böyle yapmış olsaydınız, ne McKinsey’den umut bekler hale nede IMF kapısına gitmiyoruz diye böbürlenme noktasına gelmezdiniz. Biz danışmanlık ücreti için de bir kuruş almayacağız. Lütfen alçak gönüllük gösterin milletimizin ve özellikle sizin içine sürüklendiğiniz problemlerden nasıl kurtulacağınız noktasında biraz söylemlerimize kulak kabarttın” ifadelerini kullandı.

Vatandaş Perişan 

Karamollaoğlu, son üç ayda elektriğe yüzde 54 zam yapıldığına dikkat çekerek, “‘Bunun arkası da daha zam gelecek diyorsunuz.’ Una, yağ zam yapmaya kalkanlara da ceza vermeye kalkışıyorsunuz, sonrasında ise fırıncı da ‘ben bu şartlarda ekmek satmam’ diyor. Bir işadamı aldığı hammaddelerin yerine göre fiyatı yüzde 100 yüzde yerine göre 70 artmış. Şimdi siz ‘kendisine zam yapma.’ Hangi esnaf zararına vatandaşa bir hizmet götürebilir. Siz zammın ölçüsü konusunda tavsiyelerde bulunabilirsiniz ama siz kimseye ‘maliyetinin altında sat’ diyemezsiniz. Esnaf hayatını idare etmek için kendi karını ekleyecek. Devlet olarak siz ayakta kalamadığınız için her şeye zam yaparken, esnafı sadece son tüketim malı fiyatında sıkıştırmaya kalkarsanız bütün sanayi durur. Ekmek çıkmaz. Siz bunun tedbirini önceden alacaktınız. Kendilerinin bu probleme sebep olduklarının farkında değiller.   Çok ciddi şekilde fiyat artışlarıyla mücadele ettiklerini söylüyor. Ekonomi böyle yönetilmez. Ne yazık ki hükümet fırsatçılık yapıyor. Fırıncı perişan, üretici perişan, emekli perişan ve vatandaş hepsinden perişan!”   ifadelerini kullandı.

Ekonomi Değil, Demokrasi de Dinamitleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Mart yerel seçimleri geliyor. Teröre bulaşmış olan bu kişiler aday olacak olursa, sandıktan çıkacak sonucu beklemeden gereğini yapıp kayyum atarız” açıklamasına değinen Karamollaoğlu, “Açıklaması bizi şaşardı. Çünkü bir yerde aday olmak için ‘teröre bulaşmadı belgesini’ alması gerekiyor. Seçim Kurulu’nda da ‘onay kâğıdı’ alması gerekiyor. Eğer hatası olan varsa burada Seçim Kurulu olur. Onları cezalandırmak gerekiyor. Eğer böyle bir durum yoksa siz bunları hangi gerekçeyle terörist ilan edebilirsiniz. ‘Biz senin terörü bulaştığın konusunda bir kanıya sahibiz. Kayyum atarız’ dersiniz.  O zaman bu memlekete demokrasi yok olur. Demokrasinin gereği şudur, seçimden çıkana saygı duymak gerekiyor. Halkın temsilcisidir. Cumhurbaşkanı ne diyor, ‘5 yılda bir seçime gidiyoruz. Kim çıkarsa ona saygı duymak lazım. Bu demokrasinin gereğidir ve adaletin gereğidir.’ Peki bu bir belediye için neden geçerli değil. Şimdi biz bunu söyledik diye kampanya başlatacaklar. ‘Siz teröre destek veriyorsunuz’ diyecekler. Destek vermiyoruz. Bize yetki verildiğinde terörün kökünü keseceğiz. Adaletten bahsetmek teröriste destek olarak algılanabilir mi? Teröristler adaletten istifade edemezler. Siz terörist diye belirlediğiniz kişilerde adaletin dışına çıkarsanız siz suç işlemiş olursunuz. Adaletten sapmamız lazım. Bu teröristin ekmeğine yağ sürer. Milli iradenin tecelesine engellemeye yönelik her engel kötülüktür” diye uyardı.

İktidarı İtidale Davet Ediyoruz 

Ülkenin zor bir süreçten geçtiğini belirten Karamollaoğlu, “Bunu süreci muhalefeti ve iktidarıyla birlikte çıkarız. Dünya karışıyor. Ortadoğu karıştı. İçinde bizim söylemlerimiz doğru. Bundan hem iktidar hem millet hem de bulunduğumuz bölge yararlanır. Bölgemizde huzurun temelinde adalet yatar. Görevlerin liyakate göre verilmesi yatar. İstişare yatar. Hoşgörü yatar. Milli gelirin adil dağıtılmasıyla yatar. Dış politikada şahsiyetli bir politika yatar. İktidar mensuplarını itidale ve istişareye davet ediyoruz” dedi.

Vay Milletin Haline 

Gazetecilerin “Enflasyonda yüzde 10 indirimi yapıldı, bu durum asgari ücrete yapılacak zammın düşürülmesi olduğu ifade ediliyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz” sorusuna cevap veren Karamollaoğlu, “Ekonomi bir bütündür. Arkadaşların benimsediği ekonomik sistem liberal ekonomik sistemdir. Siz fiyatlara müdahale ederseniz çok farklı problemler ortaya çıkar. Bunun çözümü bu şekil olmaz. Zamlara gelince, ‘enflasyonun yüzde 1’inin altında zam yapılması vatandaşa zulüm etmek’ demektir. Bunu düşünüyorlarsa vay milletin haline o zaman” dedi.

Kendilerine Pay Çıkarıyorlar 

Bir gazetecinin “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yerel seçimler için ‘kombin sistemi’ni önerdiğini söz konusu durumda başkan AK Partili yardımcısı MHP’li olacak. Siz bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusuna yanıt veren Karamollaoğlu, “Bu tabi karşılıkla anlaşmayla yapılabilir. Bu kanuna geçemez. Bu iki parti altında yapılacak bir mutakabattır.  Kendileriyle uzlaşan partiler de bunu yapar. Buna ‘ittifak, işbirliği’ ne derseniz deyin. Buda kendine pay çıkarmak var” ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.