Alexa
DOLAR
7,1639
EURO
8,7431
ALTIN
415,54
BIST
1.483
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Az Bulutlu
16°C
İzmir
16°C
Az Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
18°C
Cumartesi Az Bulutlu
19°C
Pazar Parçalı Bulutlu
17°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
14°C

Karamollaoğlu : Pinpon Topu İle Oynar Gibi Hükümetle Oynuyorlar

Karamollaoğlu : Pinpon topu ile oynar gibi hükümetle oynuyorlar. Kim onlar 15 Temmuz Darbesi’ni planlayanlardır. 

Karamollaoğlu : Pinpon Topu İle Oynar Gibi Hükümetle Oynuyorlar

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık olağan basın toplantısında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Gündemin en sıcak konularını değerlendiren Karamollaoğlu, 28 Şubat Darbesi, ittifak görüşmeleri,  FETÖ ile mücadele,  hukuk sistemi ve Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

ERBAKAN UFUK AÇAN BİR LİDERDİ

Partisinin genel merkez binasında basın toplantısı düzenleyen Karamollaoğlu, konuşmasına, Şubat ayının yakın tarihimiz açısından çok önemli olduğuna dikkat çekerek,  “27 Şubat tarihinin Türkiye’nin milli ve manevi kalkınmasına öncülük etmiş, İslam dünyasına ufuk açmış, yön çizmiş bir büyük liderin, Erbakan’ın vefatının 7. yıldönümü. Diğeri ise 28 Şubat. Ülkenin geleceğine ipotek koymuş, antidemokratik kirli bir darbenin 21’inci yılıdır”  ifadelerini kullandı.

28 ŞUBAT’TA MİLLETİN EMEĞİ ÇALINDI

Karamollaoğlu,  cumhuriyet tarihinin darbelerle tarihi olduğuna vurgu yaparak, “60 ihtilali, 71 muhtırası, 80 darbesi, 28 Şubat postmodern darbesi ve son olarak 15 Temmuz hain kalkışmasıdır. Demokratik hayatımız neredeyse her 10 yılda bir darbelerle kesintiye uğratılmıştır. Ama tüm bu darbelerin içinde en sinsi ve en kirli olanlarından birisi 28 Şubat darbesidir. Çünkü 28 Şubat darbesi ile sadece demokrasi değil bu milletin, bu ülkenin geleceği çalınmıştır. Çalışanın emeği, fakir fukaranın ekmeği çalınmıştır. Topyekûn bir milletin umudu, gelecek hayalleri çalınmıştır. Çünkü ne irtica, ne şu, ne bu 28 Şubat’ın iki sebebi vardır. Biri, rantiyecilere giden hortumun kesilerek, milletin hakkının millete aktarılması. Diğeri ise D-8’lerin kurulmasıdır.  Birincisi içerideki işbirlikçi rantiyeyi, diğeri de dışarıdaki emperyalistleri rahatsız etmiştir”  diye konuştu.

28 ŞUBAT SONUÇLARI KADAR AĞIR VE AHLAKSIZDIR

28 Şubat darbesinin siyasi sonuçlarından çok ekonomik sonuçlarının ağır olduğunu hatırlatan Karamollaoğlu, konuşmasına, şöyle devam etti: “Ekonomik sonuçları en az siyasi sonuçları kadar ağır ve ahlaksızdır. Örnek olsun diye sadece bir rakam vermek istiyorum;  28 Şubat irtica yaygarasının altında, 22’si özel 4’ü devlet bankası olmak üzere tam 26 tane bankanın içi boşaltılmıştır.   Sadece bu soygunun millete maliyeti 50 milyar doların üzerindedir.  Ne demek 50 milyar dolar! Daha iyi anlaşılsın diye bir kıyas yapmak istiyorum.  SEKA ‘ları sattık.  Tekel ‘i Telekom ‘u, Tüpraş’ı, Petkim’i sattık.  119 anonim şirketi ve 216 işletmeyi sattık.  Onlarca limanı, tersaneyi sattık. Şimdi elde kalan son fabrikaları, 14 Şeker fabrikasını da satılığa çıkardılar. Peki, tümünden elde edilen ve edilecek gelir ne kadar? 50 milyar dolar etmiyor.”

KİMSE KİMSEYİ KANDIRMASIN

Karamollaoğlu, 28 Şubat’la hesaplaşıyoruz diyenlerin Erbakan’ın yolundan gidiyoruz diye kimseyi kandırmayacağını ifade ederek,  şunları kaydetti: “Kimse kimseyi kandırmasın.  28 Şubat’la hesaplaşmak bankalardan bir gecede 50 milyar doları hortumlayanların yakasına yapışmakla olur. 28 Şubat’la hesaplaşmak,  1 yılda faize 70 milyar ödemekle değil, tıpkı Erbakan gibi 1 yılda Denk bütçe yapmakla olur.  28 Şubat’la hesaplaşmak ABD ile ortak mekanizma kurmakla değil. D-8’lere sahip çıkmakla olur. 28 Şubat’la hesaplaşmak şeker fabrikalarını haraç mezat satmakla değil, 14 şeker fabrikası daha yapmakla olur.  Atanamayan öğretmeni atamakla olur. Emekliyi, asgari ücretliyi, taşeron işçiyi açlığa mahkûm etmekle değil milletin hakkını millete vermekle olur.”

İSTİKRARLI BİR GERİLEME VAR

Hukuk sistemi ile ilgili eleştirilerde bulanan Karamollaoğlu, “ Adalet gibi böylesine önemli bir konuda tablo ne?  ‘Hukukun Üstünlüğü Endeksi’ne göre; Türkiye 2014’te 113 ülke arasında 59’uncu sırada iken   2015’te 80’inci sıraya, 2016’da 99’uncu sıraya, 2017 yılında ise 101’inci sıraya gerilemiş.  Hani iktidar hep ‘istikrar, istikrar’ diyor ya. Gerçekten bu konuda tam bir istikrar var. Türkiye istikrarlı bir şekilde geriliyor”  diye konuştu.

HÜKÜMETİN BU KONUYU ARAŞTIRMALI

Mersin’de yapılan bazı tutuklamalarla ilgili Saadet Partisi’ne çok ciddi ve vahim bilgilerin ulaştığını söyleyen Karamollaoğlu,  “FETÖ şüphelisi olarak gözaltına alınan hanımların başörtülerinin zorla alındığı, başlarının zorla açtırıldığı iddia ediliyor.  28 Şubat’ta içeri alınanlara böyle bir şey yapılmamıştı. Üniversitelerde yapıldı ancak bu kadar ileriye gidilmedi.  Sadece ibadet etmek istediklerinde kendilerine verildiği belirtiliyor.  Nezarethane 24 saat gözetim altında. Erkek güvenlik görevlileri tarafından takip ediliyor.  Başka iddialarda var ama şimdilik çok fazla detaya inmek istemiyorum.  Bu iddialar doğru mu? Zorla başörtüsü çıkarma sadece Mersin’deki gözaltılara ait bir uygulama mı yoksa Türkiye genelinde yaygın bir durum mu? Güvenlik gerekçesi ile alındığı söyleniyorsa etek, pantolon, gömlek, tişört değil de sadece başörtüsü mü güvenlik açısından tehlike oluşturuyor? Bizim sözlerimiz her zaman hükümete uyarı mahiyetindedir. Bir gerçeği gün yüzüne çıkarmak için söylüyorum.  Eğer bize yanlış bilgi ulaştıysa hükümetin biran önce buna ilişkin inceleme başlatmasını istiyoruz. Sonuna kadar konunun takipçisi olacağız” diye uyardı.

PİNPON TOPU GİBİ OYNUYORLAR

Hükümetin OHAL’leri ve KHK’ları FETÖ’ya dayandırarak sürekli yenilediğini söyleyen Karamollaoğlu, “Aslında tam olarak mücadele edilemediğini görüyoruz. Böyle sinsi bir hareketle böyle mücadele edilmez. Pinpon topu ile oynar gibi hükümetle oynuyorlar. Kim onlar 15 Temmuz Darbesi’ni planlayanlardır.  Hükümet bu durum kaşsında ne yaptığının farkında değil. Binlerce on binlerce masum insanı mağdur ediyor. Mersin’de karşılana hadise de budur.  Bunun hükümete bir fayda sağlamadığı da görülüyor. Bunu kim planlıyor. Bunu çözmeden FETÖ ile mücadelede başarılı olunamaz” diye uyardı.

BİRLİK VE BERABERLİĞİ ARTIRMALIYIZ

Karamollaoğlu, Afrin’de devam eden Zeytin Dalı harekâtının 40’ıncı güne girildiğini hatırlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Allah askerimizin ve milletimizin yardımcısı olsun.  Hiç şüphe yok ki; ülke olarak tarihin en kritik, en hassas dönemlerinden birini yaşıyoruz. Dört bir yandan kuşatma altındayız. Türkiye üzerinde emelleri bulunan herkes adeta fırsat kolluyor.  Bu kuşatmayı kırmanın ilk şartı milletimiz içinde birlik ve beraberliği sağlamaktır.  Huzur, adalet ve kardeşliği sağlayacak adımları atmaktır.  Bin düşünüp bir konuşmaktır. Hükümetin uluslararası sahada bulanan ve aynı tehlikede olan ülkeleri bir araya getirmesidir. Bu zor bir durumdur. Ancak yapılabilir. Hükümete fayda sağlar. Erbakan hocamız zamanında D8 ile bunu yapabilir.”

İLKELER İTTİFAKINA ÖNEM VERİYORUZ

Basın mensuplarının ilkeler ittifakına ilişkin sorularına yanıt veren Karamollaoğlu, “Herkesin bloklaşmaya götürecek bir zihin aritmetiği yapıyor. Biz aslında açıkça söylüyoruz. Siyasette ittifaklar ilkeler üzerinde yapılmalıdır. Projeler, stratejiler üzerinde yapılmalıdır.  İktidara geldiğimizde biz problemleri nasıl çözeriz bunu üzerinde ittifak yapmalıyız.  Dış politika,  ekonomi, tarım, sanayi, hayvancılık, eğitim ve hukuk problemlerinin nasıl çözüleceği konusunda anlaşması gerekiyor. Ancak bu bir platform üzerinde partilerin fikirlerini ve düşüncelerini ifade edebilirler.  Sadece ifade etmekle kalmaz karşı fikirleri de dinler.  Bundan dolayı biz ayrıştırmadan, kutuplaşmadan yana değiliz. ‘Cumhur İttifakı’nın hangi temeller üzerine yapıldığını da bilmiyoruz.  Gördüğümüz tablo o ki sadece önümüzdeki seçimlerde başarı elde edebilirler. Peki, başarı elde edildikten sonra ne yapılacak. Bugün ki ekonomik sistemin aynı ile yola devam mı edinilecek ise felakete gidiyoruz.  Seçimin daha ne zaman yapılacağı belli olamazken, ülkeyi ikiye bölmenin bir anlamı yok. Birbirimizi dinleyelim. Birbirimize meydan okumayalım. Önümüzdeki seçimler kutuplaşmayı artırabilir. Başkanlık sistemi bu hali ile kutuplaşmayı yönlendiriyorlar. Bizim yaklaşımımız hala aynı. Başta ne söylediysek bugün aynı şeyi söylüyoruz. Türkiye şuan iktidarın yanlış politikaları yüzünden bu seviyeye geldi.  Hükümetin bu konuda düşündürmesini istiyoruz. Aksi takdirde bu problemler çözülmez. Biz ittifakta ilkelerimizi belirteceğiz. İlkelerimizin başında hukukun üstünlüğü geliyor. Kuvvetler ayrılığı geliyor. Siz kuvvetler ayrılığını sağlayamazsanız. Bu diktaya yönelir.”

Yorumlar
  1. ali bozrepe dedi ki:

    Saadet partisini gerçekten de yürekten takdir ediyor takip ediyorum.
    Hak, hukuk,Adalet özlü ilkeli duruşunuz için yüce Allah sizlerden razı olsun sayın Karamollaoğlu