Alexa
DOLAR
8,3342
EURO
10,1813
ALTIN
500,58
BIST
1.463
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
29°C
Ankara
29°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
27°C
Perşembe Az Bulutlu
30°C
Cuma Parçalı Bulutlu
30°C
Cumartesi Gök Gürültülü
23°C

Kemalizm Ve Sosyal Demokrasi

Kemalizm Ve Sosyal Demokrasi

Kemalizm (Atatürkçülük) ulus devlet temelinde şekillenmiş, bilimi temel almış (pozitivist) aydınlanmacı, milliyetçi, akla uygun davranan(Rasyonalist) ve laik niteliklere sahiptir.

Son yıllarda Atatürkçülerin, Kemalistlerin, demokrat olamayacaklarını ileri sürmek bir kısım diplomalı cahiller tarafından görev ve böyle saçmalamakta ilericilik (!) sayıldı.

Atatürk’ü silerek, birilerinin söylediği gibi çağdaş sosyal demokrat olunabileceği düşüncesini insanlara benimsetmeye çalışmak, emperyalistlerin ve onların uşakları, cumhuriyeti numaralandırma meraklısı entellerin uğraşılarıdır.

Kemalizm’in, Atatürkçülüğün hangi ilkesi çağdaş sosyal demokrasinin gerisindedir.

1-“Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ülküsü, batılı Sosyal Demokratların göstermelik “barışçı ilkelerinden” çok daha gerçekçidir. Batılı Sosyal demokratların barışçılığı göstermeliktir. “Göstermelik” diyorum, zira batılı sosyal demokratlar her zaman emperyalistlerle beraber onların hizmetinde olarak hareket etmiştir.

Irak’ta milyonlarca insan öldürülürken, Fransız ve İngiliz Sosyal demokratları ABD ile beraber hareket etmemişler miydi?

Sarkozy  Libya’yı bombalatırken, Fransız Sosyalist Partisi kendisine destek vermedi mi?

Yakın tarihin dumanı tüten benzer örnekleri çoğaltılabilinir.

Türkiye, Lozan antlaşmasından bugüne kadar sadece Kıbrıs Barış harekatını yapmış, o da sadece soydaşlarımızın mal ve can güvenliğini sağlamak  ve uluslar arası bir anlaşmadan kaynaklanan bir hakkın kullanılması için yapılmıştır .

Yani genişlemeci, irredentist, rövanşçı  bir yanı olan bir siyasi davranış değildir.

Ayrıca o harekât sonucunda hem komşumuz Yunanistan’a ve hem de Güney Kıbrıs Rum bölgesine demokrasi gelmiştir.

Atatürkçüler 1 Mart Tezkeresinin reddini sağlayarak hem  Türkiye’nin  komşularının iç işlerine karışmama politikasını  ve  hem de  Irak’ın toprak bütünlüğünü savunmuşlardır.

Aslında anlayabilselerdi 1 Mart tezkeresinin reddi ile ABD’ye de iyilik etmek istenilmiştir. ABD’ye bu bataklığa girme denmiştir.

Nitekim ABD dış politikasında önemli değişiklikler yaşamış ve artık aynen Suriye’de olduğu gibi doğrudan kendi ana karası için tehdit oluşturmayan ihtilaflarda, ülkelerin iç işlerine doğrudan askeri müdahale yapmadan, o ülkenin kendi iç dinamikleri ve çevre aktörlerin işin içine girmelerini teşvik etmektedir.

Nitekim, Afganistan’dan çekilmeyi planlamaktadır.

Yani Kemalizm’in, Atatürkçülüğün barışçı ilkeleri, Avrupalı Sosyal demokratların göstermelik barışçılığından çok daha ileri ve tutarlıdır.

Bizim tarihimizde  Hatay Meselesi,  Boğazlar sorunları gibi uluslararası sorunlar tek mermi atılmadan, kimsenin burnu kanamadan, barışçıl yollarla   çözülmüştür.

2-Çağdaş sosyal demokrasinin hedeflediğini söylediği sınıflar arası barışçı denge, Kemalizm’de çok daha açık bir hedeftir.

Kemalizmin- özel girişimi de yadsımayan- devletin toplum yararına gerektiğinde ekonomiye müdahalesine açık olan DEVLETÇİLİK anlayışının sosyal demokrat söylemlerden nerede geridir veya farklılık gösteriyor.

BATI’DA İNSANLIĞIN KAN VE GÖZ YAŞI DÖKEREK ELDE ETTİĞİ; a) Genel ve Eşit Oy Hakkı b) Sekiz Saatlik İşgünü c) Çeşitli Sosyal Sigortalar, yaşlılık, analık, sağlık gibi… d) Grev ve Toplu Sözleşme Hakkı e) Gelir Düzeyine Göre Değişen Vergi Sistemi f) Parasız Eğitim,  g) Sivil Toplum kuruluşları, Halk Evleri, Türk Dil ve Tarih Kurumları gibi kazanımlar “Kemalist Devrimcilik” anlayışı içinde çok daha kısa sürede, acısız ve kayıpsız sağlanmıştır. 

Yorumlar
 1. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

  ATA’nın muhteşem ve büyüleyen fotoğraflarıyla süslü bu çok değerli analizi ve sentezi yapan ve yazan sevgili Şahin Mengü’ye en içten tebrikler ve teşekkürler, KEMALİZM’e ise sonsuz minnet, şükran ve hasretle Gönül’den bir ithaf :

  KEMALİZM VE KEMALİST HAREKET

  Kemalizm ve Kemalist Hareket,
  Bu kadim ulusu ve kutsal yurdu
  Kurtardı ve kurdu, büyüttü ve geliştirdi, korudu ve kolladı,
  Barışın, huzurun, genliğin ve gönencin doruklarına çıkardı,
  Ve dünyaya,bölgeye ve tüm halklara barış güvencinleri saldı.

  Kemalizm ve Kemalist Hareket,
  Bu kutsal yurdu ve kadim ulusu
  Yine kurtaracak, kuracak, büyütecek, geliştirecek, koruyacak, kollayacak,
  Geleceği, hayatta en gerçek mürşid bilimle göklerde aratacak, bulduracak,
  Ve bütün dünyaya, bölgeye ve halklara yine ulu barış güvencinleri salacak.

  Yaşasın Kemalizm ve Kemalist Hareket.
  Kahrolsun nihilist ve neo-faşist melanet.

  Gönül Pınar Atacı, 5.6.2018

 2. Şahin Mengü dedi ki:

  Çok teşekkürler Sayın Atacı
  Çok naziksiniz. Sevgi ve sağlıkla kalın
  Şahin Mengü