Alexa
Medya Siyaset

Kıbrıs Bizim Milli Davamızdır

Kıbrıs Bizim Milli Davamızdır

Bu Cuma hutbede evlenme adabı okundu. Halbuki 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatının 44. Yıl dönümü idi.Hutbe konusu milli davamız Kıbrıs olabilirdi.Kıbrıs sadece orada yaşayan Türkler’den dolayı bizim için önemli değil.

Kıbrıs Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e hatta bütün Akdeniz’e açılan kapısıdır.Stratejik önemi büyüktür.Dış politikaya ideolojik tercihler değil ulusal çıkarlar yön vermelidir.

Biz maalesef Suriye’de yanlış yaptık.Mısır’da yanlış yaptık.Bir yetkili açıklasın;niçin Mısır’la münasebetlerimiz bozuk?

Dış politikada önceliğimiz milli menfaatlerimiz değil;ideolojik tercihlerimiz oldu.

Nasıl mı izah edeyim?

Mısır’da ihvancılar yani ‘müslüman kardeşler’ iktidara gelmişti.İhvancıların lideri Mursi idi.Sonra Mısır Ordusu darbe yaptı;General Sisi başa geçti.Mursi ve ihvancılar hapse atıldı.Biz siyasi islamcı (ihvancı) Mürsi’nin yanında yer aldık.Mısır’la bütün münasebetlerimizi nerdeyse kestik.Halen de ilişkilerimiz bozuk.Sisi de Türkiye’ye karşı Yunanistan’la ,Kıbrıs Rum Kesimi ile ve de İsrail’le Biz’e karşı ittifak yaptı.Türkiye’ye karşı ittifak yapan Ülkeler Doğu Akdeniz’de petrol ve doğal gaz aramaya başladılar.Sondajlar yapıyorlar. Türkiyeyi dışladılar.Bilindiği gibi Doğu Akdeniz’in doğal zenginliği fazla.Biz ideolojik saikle hareket ettik;zararını da biz gördük ve halen de görüyoruz.

Halbuki Türkiye’nin ulusal çıkarı Mursi’den dolayı Sisi’yi dışlamamaktı.Mısır’ın iç işlerine karışmamaktı.Nereden geldik bu konuya.Cuma hutbesinde Kıbrıs Barış Harekatını işlemeyen Diyanet İşleri Başkanlığı’dan.Hocalarımızın Milli konuları es geçmelerinden.Kıbrıs bizim milli davamızdır.KKTC ‘yi bütün gücümüzle desteklemek zorundayız.

Kıbrıs Barış Harekatının 44.yıl dönümünde bütün camilerimizde Kıbrıs anlatılmalıydı.Medyamızda bir-iki TV istisna ne yazık ki Kıbrıs yer almadı.Türk Millet’i olarak bir ve beraber olmalıyız;ulusal çıkarlarımızı ön planda tutmalıyız.

Prof.Dr.Ramazan Mirzaoğlu

Prof.Dr.Ramazan Mirzaoğlu

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'nde Master, Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde Doktora derecesi aldı. 1980-1981 öğretim yılında Helsinki Teknik Üniversitesinde ( Finlandiya'da) Doktora sonrası araştırmalar yapmıştır. Selçuk Üniversitesi'nde Öğretim Üyeliği, Anabilim Dalı Başkanlığı, Kimya Bölümü Başkanlığı ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı yapmıştır. 21. Dönem Kırşehir Milletvekilliği ile 57. T.C. Hükümet'inde denizcilikten sorumlu Devlet Bakanlığı yaptı. Bakanlığının icraatları arasında; İstanbul ve Çanakkale boğazlarının gemi geçiş güvenliğini sağlamayı amaçlayan "Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi" bulunmaktadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ