Alexa
DOLAR 8,2847
EURO 9,7477
ALTIN 499,907
BIST 1126,99
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19°C
Gök Gürültülü

Kılıçdaroğlu’na Bir Tepki de Eski Milletvekili Canan Arıtman’dan Geldi

Kılıçdaroğlu’na Bir Tepki de Eski Milletvekili Canan Arıtman’dan Geldi
15.02.2019 - 15:48
A+
A-

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçime 1.5 ay kala partiler adaylarını netleştirmeye başladı.Adaylar belli oldukça özellikle CHP karışmaya başladı.Partiden istifalar olurken bir çok partili de adaylardan duydukları rahatsızlıkları sesli olarak dile getirmeye başladı.

CHP eski milletvekili,Cumhuriyet Kadınları Derneği genel başkanı ve CHP’den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adayı olan Dr. Canan Arıtman yaptığı yazılı açıklama ile Kılıçdaroğlu ve parti yönetimine sert tepki gösterdi.

Canan Arıtman “Türkiye ‘de kadın nüfusunun erkek nüfusundan fazla olduğu tek kent olan İzmir’ de AKP nin bile gerisine düştük. Cumhur ittifakı 6 ilçede kadın aday gösterirken biz 2 kadın adayla sınıfta kaldık. Ve böylece de en erkek egemen parti sıfatınıda kazandık” diyerek olması gereken kadar kadın aday gösterilmemesine tepki gösterdi.

Canan Arıtman Yazılı Açıklamasında Şunları Söyledi:

Sayın Genel Başkan;

31 Mart Yerel seçimleri için CHP deki aday belirleme süreci ve neticeleri çok vahim bir tablo ortaya koymuştur.

Emeğin partisi olan CHP de emekte, liyakatta yok sayılmıştır. En önemli, en vahim eksiklik ise bu süreçte Demokrasi ilkesinin hiç ama hiç olmamasıdır. Adaylaştırma sürecinde hiçbir demokratik yöntem uygulanmamıştır. Hiçbir değerlendirme skalasının uygulanmadığı süreç, farklı ekiplerin çıkar çatışması şeklinde, bir hengame içinde ve partinin tüm değerlerinin katledildiği bir savaş görüntüsünde, kalplerimizde derin yaralar açarak, tarihe de utanç duyulacak bir sayfa olarak geçmiştir.

Hak, hukuk, adalet, eşitlik, demokrasi diye haykırdığımız partimizde bu değerlerin hepsinin birden yok sayıldığını görmek ve yaşamak çok ağır geldi. Bu yaşananlardan sonra, genel başkandan sade üyemize kadar kamuoyunun karşısında bu değerleri nasıl talep edeceğiz? Nasıl inandırıcı olabileceğiz? Nasıl kadın hakları, kadının siyasal hakları diyebileceğiz?..

Ankara’daki hiç kadın adayımız yok..

İstanbul’un 39 ilçesinden sadece birinde, İzmir’in 30 ilçesinden yine sadece ikisinde kadın adayımız var.

Türkiye ‘de kadın nüfusunun erkek nüfusundan fazla olduğu tek kent olan İzmir’ de AKP nin bile gerisine düştük. Cumhur ittifakı 6 ilçede kadın aday gösterirken biz 2 kadın adayla sınıfta kaldık. Ve böylece de en erkek egemen parti sıfatınıda kazandık..

Her yerde parti tüzüğümüzde %33 kadın kotası var diye öğünürken kadın aday oranımız % 4,5 da kaldı. Bu durum partimiz için büyük bir ayıptır.

İlk Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk ;Cumhuriyetin ilk 10 yılında gerçekleştirdiği devrimlerle Kadının tüm  İnsan Haklarını bizlere kazandırdı. Hemde bugün öykündüğümüz Avrupa ülkelerinden onlarca yıl önce.. Daha 1930 da ülkemizde kadınlar Belediye Başkanı, belediye meclis üyesi seçildi. 1935 de ilk kez milletvekili seçildiğimizde mecliste kadın oranı %4,6 idi.

2019 da kadın aday oranımız %4,5

Ne yazık ki seçilen kadın oranı çok daha düşük olacaktır.

Bunun hesabını kadınlarımıza, toplumumuza nasıl vereceksiniz?..

Kadınların siyasette seçilme haklarını da kullanmak istemeleri salt bir eşitlik talebi değildir. Özünde bir Demokrasi talebidir.

Nüfusun yarısını oluşturan kadınlar makul oranlarda siyasette, karar mekanizmalarında yer almazlarsa orada demokrasiden bahsedilemez..

Kadınsız Demokrasi olmaz..

Kadınsız demokrasi, Eksik Demokrasidir..

Veya bir bilim kadınımızın dediği gibi Ayıplı Demokrasidir..

Bu ayıbı, bugüne değin herşeyiyle öğündüğümüz partimizinde işlemesi çok üzücüdür.

Korkum odur ki bu ayıbın bedeli de ağır olacaktır. Bu durum telafi edilmeden, başta genel başkan ve genel merkez yöneticileri olmak üzere hiçbir CHP linin Demokrasi den bahsetmeye, Demokrasi söylemine, başka partilere Demokrasi öğütlemeyede hakkı olmayacaktır.

Kadın aday derken, daima, emeği, birikimi, deneyimi ve toplumsal karşılığı olan kadınları kastettik.En azından memleketim ve seçim bölgem olan İzmir ‘deki kadın adaylarımızın hepsinin örğütten gelen, parti emekçisi, bilgili, birikimli, deneyimli, toplumsal karşılığı olan, yapabilirliği yüksek kadınlar olduğunu çok iyi biliyorum. Yerel yöneticilik görevini, en az aday gösterdiğiniz erkekler kadar iyi yapabileceklerinden, onlardan daha çok oy getirebileceklerinden, daha dürüst, daha şeffaf, daha halka yakın, daha güvenilir ve çalışkan olduklarından eminim.

Kadın adaylara çok büyük haksızlık yapıldı. Kadınlar yok sayıldı..

Sayın Genel Başkan;bu durumu seçmenlere ve özelliklerde kadın seçmenlere nasıl izah edeceksiniz?..

Ben şahsen, kadınlardan bırakın oy istemeyi, yüzlerine bile nasıl bakacağım bilemiyorum..

Lütfen gelin İzmir’de kadın seçmenlerden siz oy isteyin.. Nede olsa İzmir milletvekili siniz. Hesap verme sorumluluğunuz var..

Bir TV kanalındaki “kadınlar erkek adayları istedi” sözünüzü hayret ve esefle karşıladım. Partide söz ve karar hakkı olan Kadın varmı ki?.. Varsa bizde öğrenelim. Sizde gereğini yapın. Eşitlik, demokrasi, ve adalet ilkelerimizi  yerine getirmiyen kadın yöneticileri görevden alın. Bu arada CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ile İstanbul, Ankara, İzmir İl Kadın kolları başkanları ile il başkanlarını, kadınların haklarını koruyamadıkları için istifaya davet ediyorum..

Zaten bundan sonra 8 Mart’larda, 5 Aralık’larda halkın karşısına çıkıp söz söyleyebilecek yüzleri olmayacak..

Ben aslında erkek adayları isteyen kadınlara değilde kadınları talep etmiyen, kadın adaylar için baskı unsuru olmayan erkek yöneticilere esef ediyorum.

Sayın Genel Başkan;

CHP de kadınların değil esas erkeklerin eşitlik ve demokrasi talep etmesi lazımdırki Çağdaşlık ülküsünü yakalıyabilelim..Atatürk ‘ün talep ettiği “Muasır Medeniyet” seviyesine çıkabilelim ve ülkemizin yarınlarını aydınlatabilelim..

Biz CHP li kadınlar olarak Cumhuriyetle kazandığımız hakları koruyabilmek için CHP yi korumamız gerektiğinin bilincindeyiz. Her şeye rağmen partimizin başarısı için, bir oy daha fazla alabilmesi için var gücümüzle çalışacağız. Ve sonrasında da bu büyük demokrasi ayıbını temizlemek için mücadele edeceğiz…

Saygılarımla

Dr. Canan Aritman
22 ve 23.dönem İzmir Milletvekili

 

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
Medya Siyaset Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.