Alexa
Medya Siyaset

KKTC’yi Demokrasi ve Adaletle Taçlandıralım | Cumhur Deliceırmak

KKTC’yi  Demokrasi ve Adaletle Taçlandıralım | Cumhur Deliceırmak

 

Köşe Yazıları | Cumhur Deliceırmak

1951 de doğdum.

65 yıl var Kıbrıs sorunu olarak bilinen ve fakat en azından benim için Kıbrıs türk halkının yurt ve devlet sorunu olan bir sorunla yaşıyorum.

Kıbrıs Türklerinin kendilerini halk olarak kabul ettirme mücadelesi 1951 den de eskidir.

Adanın, Osmanlı imparatorluğu tarafından İngilizlere kiralandığı yıl olan 1878 de, Kıbrıs’a ayak basan İngilizleri, ‘ kurtarıcılarımız hoş geldiniz, eminiz ki gelişiniz anavatanımız olan Yunanistan’a bağlanmak yolunda önümüzü açacaktır’ diyerek karşılamış olan adanın diğer halkı Kıbrıs elenlerinin bu sözleri ile başlar.

Taaa 1903 yılında, o zaman adanın karar alma meclisi olan, Kavanin meclisine, bir Türk üyenin katılmamasını fırsat bilen Kıbrıs elenleri ellerine geçen anlık çoğunluğu fırsat bilerek Enosis kararı almışlardı.

Süreci herkes biliyor.

Kıbrıs elenlerinin hiç de rahatsız olmadığı ve fakat Kıbrıs Türklerinin, USA ağzıyla yazarsak kurdukları devletin asla tanınmayacağı nedeniyle sürekli rahatsız oldukları ve fiilen tanınsak bile, hukuken, diplomatik olarak tanınmadığımız bu süreçte yeni raund,  İsviçre’nin Crans- Montana kasabasında başlıyor.

KKTC  Cumhurbaşkanı Akıncı, ‘ bu karar konferansıdır’ dedi, görüşme için KKTC den ayrılırken, öyle olması sanırım kaçınılmazdır. Kıbrıs Türk halkı, enerjisinin çok önemli bir bölümünü müzakereler sürecine harcamaktan nerdeyse bitap düşmüş durumdadır. Akıncı, bu söylediğinin arkasında durmalı ve Kıbrıs Türk halkının, KKTC’nin olası bir federal Kıbrıs devletinde,siyasal eşitliğe sahip, ortak kurucu devletlerden biri olduğu sonucunun müzakere sonuç bildirgesine, egemenlikte ortak ve Başkanlıkta dönüşümlü siyaseten eşit yeni federal devletin, Türk Cumhurbaşkanı olarak alsın imzalasın ve imzalatıp garantörlere de onaylatsın. Elbette ki böyle bir sonuç için, KKTC  topraklarının bir kısmı eski sahiplerine iade edilecektir ve bu da zaten BM kasalarında bekleyen harita ile deklere edilmiştir.

Bu gün İsviçre’de başlayacak görüşmelerde, KKTC  ve Akıncı alacaklı konumundadır ve alacakları da Kıbrıs Türk halkının vazgeçilmezleri olan egemenlikteki tam ortaklık ve siyasal eşitliğe sahip Türk kurucu devletidir..

Anastasiedes ve Yunanistan bunları verir mi.

Vermez.

O halde görüşme süreci nerdeyse % 100 ihtimalle başarısızlıkla sonuçlanacaktır

Ve işte o zaman anlayacağız Akını’nın samimiyet ve kararlılığını

Bu konferans ‘ karar konferansıdır’ demişti KKTC  den ayrılırken

Kararı vermelidir.

Ve yolumuza demokratik bir KKTC yi geliştirmek için devam etmeliyiz

Cumhur Deliceırmak

Cumhur Deliceırmak

1951 Lefkoşa doğumlu Çeşitli Kıbrıs gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Radyo TV programları var. Resim heykel sanatçısı şair. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar akademisinde okudu.1968-71 yılları arasında Kıbrıs Türk direniş hareketinde mücahitlik yaptı. Cumhur Deliceırmak evli ve iki çocuk babasıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ