Alexa
Medya Siyaset

Kriz Yoksa Biz Neden Yanıyoruz?

Kriz Yoksa Biz Neden Yanıyoruz?

Commerzbank analisti Ulrich Leuchtmann, TL’de kısa süreli görülecek bir toparlanmanın krizin sona erdiği anlamına gelmeyeceğini savunurken, “Ben krizin şimdi başladığından korkuyorum. Türkiye’nin cari işlemler açığının finansmanı konusunda bir risk var. Bu büyük bir reel ekonomik krize ulaşabilir” dedi.

Vay hain vay diyenler çıkabilir içinizde. Farkındalık yaratmış adamcağız. Yalan söylemiyor. Bu adamların yaşadığı ülkelerde hiç kriz falan olmaz. Pek keriz falan değillerdir. Bu yüzden bizim gibi bir ülkeyle ilgili analiz yapmayı iyi bilirler. Burunlarının dibinde Atatürk sonrası krizle yaşamayı ŞÜKÜR sayan ahmak bir toplum var. Adam ne yapsın.

Ekonomik kriz her geçen gün derinleşirken yoksul yurttaş sayısı da katlanıyor. Türkiye’de 16 milyonu aşkın yeterli beslenemeyen, yaklaşık 48 milyon da yoksulluk sınırında yaşıyor. Tüm dünya önceki gün 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nü kutlarken, Türkiye bu güne beslenme imkanı bulamayan 16 milyonu aşkın nüfus gerçeğiyle girdi. Tüketici Hakları Derneği (THD), Türkiye’de 48 milyon insanın da yoksulluk sınırında, yeterli gıdayı alamadan yaşamaya çalıştığını söylüyor.

Doğan Medya’yı satın alan Demirören Medya Grubunun yeni bir işten atma dalgasına başlattı.

50 ülkede 22 binden fazla çalışanıyla dünyanın en büyük liman işletmecilerinden Hollanda merkezli APM Terminals, 2012 yılında girdiği Türkiye pazarından çekilme kararı aldı.

Portföyünde üç otel bulunan Alkoçlar Otelcilik ve Turizm’in borçlarını yeniden vadelendirmek ve icra takibinden kurtulmak için mahkemeden konkordato talep etti.

Gazi Üniversitesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Demircan imzasıyla, hastanenin bütün birimlerine gönderilen yazıda “Malzeme eksikliği nedeniyle hayati olmayan ameliyatları yapmayın” dendi.

Konkordato ilan eden 3 binden fazla şirketin yüzde 75’ini inşaat şirketleri, beton santralleri, yapı malzemeleri satanlar ve hırdavatçıların oluşturuyor.

ilk defa bir kamu bankası batık kredi devrinde bulundu. HALK Bank 76 milyon liralık alacağını 4.5 milyon karşılığında TMSF’ye ait Birleşik Varlık Yönetim A.S.’ye devretti.

‘Ekonomide kriz yok’ diyen AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ok’ün ağabeyine ait Aslan Tekstil de konkordato ilan eden şirketler kervanına katıldı.

Özellikle ekonomik kriz dönemlerinde borç, işsizlik ve mobbing baskısı altındaki emekçiler arasında intihar oranı hızla yükseliyor. Birey, kendi iflasını yaşamını yok ederek ilan ediyor.

Ayakkabı sektöründe konkordato ilan eden firmalara Türkiye’nin tek ahşap ayakkabı kalıbı üreticisi Sabo da eklendi. Hotiç, Yeşil Kundura ve Beta daha önce peş peşe konkordato ilan etmişti.

Bauhaus başta olmak üzere 14 yıldır yapı marketlere kağıt üreten Noya Kağıtçılık, ekonomik kriz gerekçesiyle konkordato ilan etti.

Dünyanın önde gelen mobilya ve ev eşyaları perakendecilerinden Crate&Barrel, gümrük vergileri, döviz kurlarındaki artış ve iç talepteki düşüş gerekçeleriyle Türkiye’deki mağazalarını kapattı ve piyasadan çekildi.

Ve mutlu son diyelim .

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, AB’nin Türkiye’ye ekonomik yardımda bulunmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Eeee ekonomik kriz yok diyenlere kapak olmuş . Kriz yoksa ekonomik yardıma gerek yok bakışı gibi.

Yani ekonomik krizde olmadığımız için bu haberleri üst akıl havuz medyası vasıtasıyla yayıyor.

Bu bir AK KAFA bakışı oldu .

Gerçi Papaz Brunson serbest bırakıldı. Ama alt alta yazdığım onlarca habere konu olmuş geröekler değişmedi. Geldiğimiz nokta durumun vahametini ortaya koyuyor.

Fakat ! Cumhurbaşkanı Erdoğan “ kriz falan yok.” Demeye devam edecek . Bakan Berat Albayrak ise yurtdışından yüksek faizle bulunan borç paranın Türkiye ekonomisine güveni ortaya koyduğunu söylemeye devam edecek . Sadece bu kadar değil . Her durumda üste çıkmayı beceren arkadaşlar krizin PSİKOLOJİK olduğunu dillendirmeye devam edecek.

Artık şuna çok iyi alışmamız lazım; biz Türkiye olarak çok uzun yıllar 5, hatta on yıllara varan bir sürede bu krizi yaşayacağız. Bireysel olarak bu krizden korunmak için ne yapacağız sorusuna gelince,hiçbir şey diyebiliriz.

Artık çok geç kalındı. Bu saatten sonra tasarruf yapsanız ne olur yapmasanız ne olur. Sorun, o kadar büyük ki bunun altından nasıl kalkılacağını şu an eminim ki ekonomi yönetimi de bilmiyor.

İş yerleri kapanacak ve işsiz kalan binlerce insan olacak. En büyük tehlike işte bu.Türkiye hızla bundan sonra küçülecektir. Küçülen Türkiye’de halk hızla fakirleşecek.Bir kez daha fakirliğin, kaderimiz olduğunu göreceğiz. Kendi ellerimizle kaderimizi bir kez daha yazmış olacağız.

Başka bir bakış ise , İmparatorlukları olan bir milletin ve devletin bu kadar beceriksiz olmasına anlam veremiyorum. Dünya hakimiyeti olan Türk milleti iğdiş edildi.

İngiltere , Çin , Almanya , Fransa bu gibi ülkeler İmparatorluk bakiyesi olarak geçer. Bu ülkelerin hepsinden daha büyük bir maziye sahipken nasıl oluyorsa muadillerimiz bizi geçti . Bizim ahmaklar ise son seksen yıl ülkeyi batırdı. Bunu sorgulamak zorundayız .

Bugünlük bu kadar .

Sevgiyle kalın …

Son kitabım MÜHÜRLÜ VAGON ÇIKTI . Ve bir hatırlatma diğer kitaplarım ..

-RABITA – Uğur Mumcu`dan sonra

-Atatürk`ün Yasaklanan Kitabı

-Yahuda – Atatürk ve Cumhuriyete kuşatma ..Okuyunuz.

Dost , İnkilap ,Sözcü,Kitapyurdu ,Remzi ve D&R ,Kitapsan  kitabevleri ve online internet satış sitelerinden temin edilebiliyor.

Hüseyin Hakkı Kahveci

Hüseyin Hakkı Kahveci

19 Kasım 1972 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İlk – Orta ve Lise eğitimini Ankara’da tamamlamış olup 1991 yılında Devlet Bursu ile yurt dışında burslu Tıp eğitimi almıştır. Sonrasında CSU – USA ‘de İşletme üzerine Üniversite eğitimi sonrasında MD ; Master düzeyinde Uluslararası ilişkiler ve Management eğitimi almıştır. Türkiye‘ye dönüşünden sonra TURİZM sektöründe uzun yıllar yurt içi ve yurt dışında Profesyonel GENEL MÜDÜR olarak görev yapmıştır. Hüseyin Hakkı Kahveci Gazeteci – Yazar ve Stratejist olarak Free Lance yani bağımsız gazetecilik alanında faaliyet göstermektedir. Parlamentohaber.com internet haber sitesi ve K2 Medya haber gurubunun MEDYA GURUP BAŞKANI olup; Özel Haber alanında ARAŞTIRMACI – GAZETECİLİK faaliyetine devam etmektedir. ANSAV STRATEJİK ARAŞTIRMALAR VAKFI Başkan Yardımcılığı görevinin yanı sıra yayınlanmış üç tane kitabı ” Yüzyılın Hilesi Sandıktaki Hülle ; Yeşil Hücreler ; RABITA ‘Uğur Mumcu’dan sonra ” kitaplarının yazarıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ