Alexa
DOLAR 7,6947
EURO 8,9973
ALTIN 460,53
BIST 1102,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 30°C
Parçalı Bulutlu

Liberal Politikaların İflası mı?

Liberal Politikaların İflası mı?
26.01.2019 - 0:00
A+
A-

AKP Genel başkanı Erdoğan geçenlerde yaptığı bir konuşmada “Marketlerde halkımı sömürmeye devam edenler varsa hesabını sorarız,” diyerek tehdit etti.

Bu cümle Türkiye’nin mali tarihini bilenleri yeni bir Milli Korunma Kanunu mu geliyor diye düşündürür.

Türkiye 1956’dan itibaren aynen bugün olduğu gibi ekonomik durgunluk yaşarken politik belirsizlik ve yavaş yavaş yükselen toplumsal muhalefeti susturmak için Demokrat Parti iktidarı bütün gücünü seferber etmişti.

Muhalif siyasetçiler, muhalif bilinen gazeteciler aynen bugün olduğu gibi ya ceza evlerindeydi, ya da davalarla baskı altına alınmaya çalışılıyordu.

Tayyip Bey’in marketleri suçlayan bu söylemi de  Türkiye’nin mali tarihini iyi bilenlerde, ekonomik kriz yaşayan  Türkiye’de bunun tek sorumlusu marketlermiş yani perakendecilermiş gibi  gösterilerek aynen  1956 Haziran ayında piyasaları daha iyi takip edebilmek ve  karaborsacıları cezalandırmayı da içeren Milli Korunma Kanunu benzeri bir yasanın tekrar yürürlüğe sokulacağı endişesini yarattı.

Tayyip bey’in söylemlerinden anlaşılıyor ki, ekonomi bu yıl içinde, damat beyin söylemlerinin aksine toparlanamaz ise, polisiye tedbirlerle düzeltilmeye çalışılacak.

 Ekonomi polis önlemleri ile yönlendirilemez, onun kendi kuralları vardır, o kurallar polisiye tedbirlerle aşılamaz. Yani zaptiye kafası ile ekonomi idare edilemez.

Tarımı dışa bağımlı hale getirenler ve buna 16 yıllık iktidarlarında bir çözüm bulamayanlar mutfaktaki yangının  tek sorumlusudurlar. Türkiye’de tarımsal üretimde kullanılan gübrelerin yüzde 90’ı yurt dışından ithal ediliyor. Zirai ilaç da öyle. Çiftçinin kullandığı mazotta en ufak bir destek yok, lüks araba sahibi ile traktörünü çalıştırmaya çabalayan çiftçi, mazota aynı bedeli ödüyor. Kurlardaki artış dışarıdan gelen gübre ve zirai ilaçların fiyatlarını uçurdu. Bu elbette çiftçinin ürettiği ürünlerin fiyatlarına da yansıdı.

Malı üreticiden, tüketiciye ulaştıran nakliyecinin taşıma ücretleri arttı, yani kurlardaki artış,  nakliye fiyatlarına da yansıdı.

Daha çok yakın bir zamanda çiftçilerin depoları basıldı. Böyle yapılınca soğan fiyatlarının düşeceği zannedildi. Böyle olmadığı görüldü ve samandan sonra soğan da ithal etmeye başladık.

Petrolde dışa bağımlı ülkelerde petrol fiyatları arttığı sürece iğneden ipliğe bu her şeyin fiyatına yansır. Buna bağırıp çağırarak engel olamazsınız.

Tayyip beyin marketlere yönelik söyleminden çıkartılan sonuç, İkinci Dünya Savaşı sırasında çıkartılan, hükümetlere, olağanüstü koşullarda fiyat saptama, özel işletmelere el koyma, zorunlu çalıştırma gibi  araçlarla ekonomiye doğrudan müdahale yetkisi veren Milli Korunma Kanunu benzeri bir yasadır. 1942 de kaldırılan yasa Demokrat Parti İktidarı tarafından    Haziran 1956 da tekrar yürürlüğe konmuş ve fakat ülke ekonomisine hiçbir katkısı olmadığı gibi karaborsayı da arttırmıştır.

Bu bize polisiye tedbirlerle ekonominin idare edilemeyeceğini göstermiştir.

Tayyip Erdoğan’ın marketlerle ilgili yaptığı çıkış, 10 Eylül 1960 da yürürlükten kaldırılan Milli Korunma Kanuna dönüş mü endişesinin oluşmasına neden oluyor.    Böyle bir davranış AKP’nin savunuculuğunu yaptığı liberal ekonominin iflasının ilanı olacağı gibi, yabancı sermayeyi, yatırımcıyı da kaçırır.

Demokrat Partide liberal ekonominin şampiyonluğunu yaparak iktidara gelmiş ve fakat ekonomideki hesapsız davranışları, onu bu yoldan çıkartmıştı. Aynı şey AKP İktidarı içinde artık görülür hale geldi.

Şahin Mengü

Şahin Mengü

Siyasetçi, avukat. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Serbest avukatlık, Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreterliği ve Türk Eğitim Derneği Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. 23. Dönem CHP Manisa milletvekili.
Şahin Mengü Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.