Alexa
DOLAR 7,9477
EURO 9,4488
ALTIN 463,139
BIST 1317,78
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 17°C
Parçalı Bulutlu

Magandalar Kent-Kasabaya İndiler

Magandalar Kent-Kasabaya İndiler
29.09.2018 - 16:30
A+
A-

Maganda: Genel anlamda görgüsüz, bilgisiz, eğitimsiz, nezaketten ve saygıdan sevgiden yoksun, sonradan görme, eğitimsiz gibi anlamları çağrıştıran bir sözcük.

Rap bir şarkıda maganda şöyle dile getirilmiş:

OLUR MU SENDEN MAGANDA
Tükürmezsen, geğirmezsen, yerleri hiç pislemezsen
Aksırmazsan, tıksırmazsan
Bıyıkları hiç uzatmazsan
Kalın altın zincir takmazsan
Yakanı, bağrını açmazsan
Olur mu senden maganda?

*****

İçmezsen, kafayı bulmazsan
Evde karını dövmezsen
Her yıl iki çocuk yapmazsan
Koluna altın saat takmazsan
Kadınlara laf atmazsan
Otobüste, minibüste fortçuluk yapmazsan
Olur mu senden maganda?
Yakışır mı sana

Eksiği var fazlası olmayan bir hiciv.

Biraz ekleme yapalım. Trafikte kırmızı da geçmezsen,Arabana  çakar lamba takdırmazsan, olur olmaz yere, yaya kaldırımına park etmezsen, bakımsız sakal bırakmazsan, eşin dışında dost tutmazsan, göstermelik namaza gitmezsen, oruç tutmazsan, kaç defa Umre’ye gittiğini anımsamazsan olur mu senden maganda?

Has ipekten turban takmaz, marka giyinmezsen, süper makyaj yaptırmazsan, üstü şişhane, altı kaval giyinmezsen olur mu senden maganda.

Sigara izmaritini sokağa atmaz, yere tükürmezsen, cinsel tecavüzde bulunmazsan, çocuklara tecavüz ve taciz etmezsen, karşı cinse saldırmaz, öldürmez,  taciz etmezsen olur mu senden maganda?……….

Hayvanları öldürüp sakat bırakmazsan, doğayı haince kirletmez, çöplüğe döndürmezsen olur mu senden maganda?

Kitap, gazete okumazsan, sosyal etkinliklerde bulunmazsan olur mu senden maganda?

Arabesk takılmaz ve davranmazsan olur mu senden maganda?

Başka bir şarkıda;

 MAGANDA MAGANDADIR

Kırlarda, barlarda, lüks otellerde
Maksim’de Taksim’de artık her yerde
Jogging’de, ayrobik,te body building’de
Toplantılarda, tuvaletlerde, kulüplerde
Altın semer giyse bile maganda gene magandadır

Yaşamakta olduğu toplum içinde bulunduğu alanı maddi ve manevi olarak kirletenleri, alenen karşısındakini hal ve hareketleriyle rahatsız edenleri tarif eden maganda sıfatı 1990 sonrası dilimize girmiş ve kullanılmaya başlanmıştır.

Arabesk kültür/kültürsüzlükte bu dönemde hayat bulmuştur.

Özetle görgü kurallarını bilmemenin ötesinde bilinçli bir rahatsız ediciliği ifade eder. Maganda tiksindirici olmaktan zevk alan, zevksiz, hoşlanılmayan, kaba, saldırgan bir figürü temsil etmektedir.

Postmodern kabilelerin oluşumunun olmazsa olmaz kurallarından biri de ‘’ hali vakti yerinde’lik. Bu kaideyi tek bozan kabile ise magandalar. Megapolleşen kentlerin varoşlarına göçle taşınan geleneksel kültür kent kültürü ile harmanlandığında  ortaya çıkan arabesk kültürün öğeleri bu magandalar…Uzun boylu bir geçmişe sahip değildir. Magandaların bir araya gelmeleri bir aidiyet. Ama yine diğer postmodern kabileler gibi   siteleri, düşünce sosyeteleri ve markaları vardır. Bu lümpen topluluğun birlikteliği tribünlerde, mahalle kahvelerinde ve geceleri yapılan  sokak piyasalarında oluşmuştur.

Bahattin Ayhan

Bahattin Ayhan

Araştırmacı-Yazarı.Tarih Türklerle Başlar,Türkiye Halkları,Antik Dönemden Günümüze,Köken-Dil-İnanç adlı kitapların yazarı
Bahattin Ayhan Tüm Yazıları
YORUMLAR
  1. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

    Çok özlü ve anlamlı HARİKA ÜSTÜ hatta ÖTESİ ama tamamen gerçek iki hicivsel şarkıyla desteklenmiş ve güçlenmiş tamamen güncel, muhteşem ve mükemmel bir tenkid, teşhir ve tel’in. Bir tek eksiği var ve şu :
    Eski ve yeni ideolojik ve politik magandacılığı ve magandaları da teşhir ve tel’in etmeyi her nasılsa unutmuş olması
    Çok değerli yazarı sevgili Bahattin AYHAN’a özel tebrikler, teşekkürler, en iyi dilekler.