Alexa
DOLAR
8,1933
EURO
9,8703
ALTIN
472,49
BIST
1.330
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Parçalı Bulutlu
22°C
İzmir
22°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
24°C
Cumartesi Gök Gürültülü
25°C
Pazar Gök Gürültülü
24°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
23°C

Malezya ile benziyor muyuz? | Cumhur Deliceırmak

Fatiha

Malezya ile benziyor muyuz? | Cumhur Deliceırmak

Malezya ile benziyor muyuz? | Cumhur Deliceırmak

Malezya’dan dem vuralım, bakalım ansiklopedik bilgiler ne diyor Malezya için.

Malezya’nın lisanı malayacadır.

Malezya, 31 Ağustos 1957’de yürürlüğe giren anayasaya  göre resmî dini İslam, Sultan’ın aynı zamanda dinî lider ve başkomutan olduğu, sivil mahkemelerin yanı sıra şeriat mahkemelerinin de hukuk sistemi içinde yer aldığı anayasal monarşiyle  yönetiliyor. Konfederasyonu oluşturan diğer federal eyaletler de krallıkla yönetiliyor. Ülkenin kralı da bu 13 eyaletin oluşturduğu sultanlar konseyi tarafından 5 yıllığına kral olarak seçiyor. Birinci meclis kralın atadığı 69 kişiden, diğer meclis ise halkın seçtiği 180 kişiden oluşuyor.

Malezya’nın  yargı  sistemi çok hukukluluğa dayanıyor. Malaylar ve diğer Müslümanların, aile ve din ile ilgili davalarına şeriat mahkemeleri bakıyor. Evlenme ve boşanmada da şeriat mahkemeleri geçerli sayılıyor. Bu mahkemelerin kararı için sivil mahkemelerde temyize  gidilmiyor. Çinli ve Hintlerin tüm davalarına ise kamu mahkemeleri bakıyor. Malezya’da sadece Malaylar arasından çıkan ve birinci sınıf vatandaş anlamına gelen Bumi Putralar bulunuyor. Eyalet sultanları ve üst düzey din adamlarından oluşan bu kişiler vergi ödemiyor, çocukları ise üniversiteye sınavsız giriyor. Ancak ülkede yaşayan azınlıklar Bumi Putra olamıyor. Bumi Putralar sadece Malaylar arasından çıkabiliyor.

Ülkenin ilk başbakanlarından Tunku Abdulrahman, 1980’lerde yaptığı bir açıklamada, İslami devlet isteği boş bir hayaldir. Malezya gibi çok etnik gruplu ve çok dinli bir ülkede İslami devletin yeri yoktur demiştir. 1988’de ülke yargıtayının bir mahkeme kararıyla, ülkenin teokratik yapıda olmadığı karara bağlanmıştır. Laiklik tartışmaları 1988’den sonra nisan ayında başladı. Mizan Zeynel Abidin’in krallığa seçilmesiyle birlikte baş örtülü eşi Nur Zahire de saray protokolüne girdi. Bunu protesto eden muhalefetteki Halkın Adaleti Partisi ve Liberal Demokrat Hareket, baş örtülü kraliçeyi protesto ederek yemin törenine katılmadı. LDH, başörtülü kraliçenin toplumun tüm kesimlerini temsil etmediği vurgulandı. Bunun üzerine Kral Zeynel Abidin ülkede laikliğin tartışılmasını yasakladı. Başbakan Yardımcısı Necib Razak’ın da İslam resmî dindir ve biz İslamî bir devletiz. Asla laik olmadık, çünkü Batı tanımıyla laik olmak, ülke yönetimiyle İslamî ilkelerin birbirinden ayrılması anlamına gelir açıklamasını yapmıştır.

Bütün Müslümanların mutlaka bildiği ve en çok okuduğu suredir Fatiha suresi.

Ve Malezya da tıpkı bizim gibi kendi lisanı ile değil arapça ibadet ediyor.

Ve Malezya da dinlerini ezber etsinler, öğrenmesinler bilmesinler ama mutlaka ezber etsinler diye din ve Kuran kursları veriliyor 3 yaşından başlayarak çocuklara.

Sonuç mu? Dünya da küçük yaşta çocuk yaşta evliliklerin ve taciz, tecavüzlerin en yüksek oranda olduğu ülkeler sıralamasında Malezya ilk üç içinde her yıl.

Ve bu kursların verildiği binalarda, yurtlarda dövülerek ve veya çıkan yangınlarda ölen çocuklar sıralamasında da ilk sırada.

Neden neden.

Ve son söz, ilk ve son söz Fatiha suresinin Türkçe alfabe ile yazılıp okunuşu.

1-Esirgeyen bağışlayan Allah adıyla
2-Hamd Âlemlerin Rabbi Allah’adır.
3-Rahman’dır, Rahim’dir O.
4-Hesap ve ceza gününün (ahiret gününün) mâlikidir.
5-(Allahım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.
6-Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet.
7-Gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil.

Böyle okumak niye yanlış veya günah olsun.

Not : wikipedia dan yararlanılmıştır

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.